Wspólne działania samorządu i uczelni będą realizowane w ramach projektu Akademii Morskiej pod nazwą C -Liege, czyli wytyczenia trasy dla firm transportowych w taki sposób, aby mogły one zmniejszyć przewozy, a tym samym ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Miałyby na tym skorzystać, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.

Jak poinformowała rzeczniczka AM Bogna Bartkiewicz, "strony zadeklarowały współdziałanie w zakresie budowy prężnego ośrodka miejskiego, z Partnerstwem Jakości dla Transportu Towarów". Jego głównym zadaniem będzie zapewnienie zrównoważonego rozwoju transportu towarowego w miastach - dodał.

Partnerstwo Jakości dla Transportu Towarów to rodzaj porozumienia pomiędzy władzami miast, przedstawicielami biznesu, operatorami logistycznymi, firmami transportowymi, organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska i społecznościami lokalnymi, określający w jaki sposób współpracować w celu rozwiązywania określonych problemów związanych z przewozem ładunków. Zwykle partnerzy wymieniają się informacjami, doświadczeniem oraz inicjują projekty dotyczące zagadnień transportowych.

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce - zaznaczyła Bartkiewicz. Istotnym czynnikiem sprzyjającym przedsięwzięciu jest współpraca Akademii z angielskim miastem Newcastle, które od dłuższego już czasu posiada prężnie działające rozwiązanie o podobnym charakterze - dodała.

Wszystkie strony listu wyznaczyły swoich reprezentantów odpowiedzialnych za prawidłowość dalszych działań i objęły Honorowy Patronat nad funkcjonowaniem Partnerstwa oraz dalszymi pracami.

Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie.

Nasi naukowcy wykonali już pierwsze eksperymenty i dowiedli, że np. cztery działające w Szczecinie firmy kurierskie poruszają się 82 proc. tymi samymi trasami w te same miejsca. Jeżeli będzie istniał system, który pozwoli na przepływ informacji między nimi, to będą one mogły współdziałać tak, by połączyć siły i zintegrować przewóz przesyłek.

Najpierw ma powstać mapa dla Szczecina, później obejmie cały region. Prace nad mapą są częścią międzynarodowego projektu C-LIEGE, który jest realizowany wspólnie przez 11 krajów Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest przy współpracy z 16 podmiotami (instytutami naukowo-badawczymi, uczelniami oraz firmami) z Niemiec, Belgii, Portugalii, Rumunii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Malty, Bułgarii oraz Polski. Koordynatorem projektu jest FIT – włoska firma konsultingowa, zajmująca się między innymi wdrążeniem innowacyjnych systemów w transporcie i logistyce. (PAP)

epr/ ls/