Jak powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, wstępny kosztorys sporządzony przez projektantów zakładał, że budowa lecznicy na wrocławskich Stabłowicach pochłonie ok. 300 mln zł. ”Tymczasem przetarg, który rozstrzygnięty został bez większych problemów, pokazał, że inwestycja może być zrealizowana za dużo mniejsze pieniądze” – mówił.

 

W ostatnim etapie przetargu uczestniczyło pięciu wykonawców, a oferta polsko-hiszpańskiego konsorcjum okazała się najtańsza. Zadaniem konsorcjum będzie nie tylko wybudowanie szpitala i lądowiska dla helikopterów, ale także zagospodarowanie terenu wokół budynków.

 

Prezes spółki Nowy Szpital Wojewódzki Rafał Guzowski zapowiedział, że plac budowy zostanie przekazany konsorcjum 29 lipca i od tego momentu firmy będą miały 30 miesięcy na skończenie robót. Oznacza to, że szpital powinien być gotowy do końca stycznia 2014 r. „Wyposażanie medyczne szpitala zakończy się w pierwszym kwartale 2014 r., tym samym pierwsi pacjenci będą przyjęci na oddziały już w drugim kwartale 2014 r." – dodał prezes.

 

Nowy Szpital Wojewódzki będzie miał cztery kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 48,5 tys. m kw. Szpital zapewni dostęp do opieki medycznej blisko 400 tys. osób.

 

Z założenia ma być placówką o charakterze ratunkowym. Planowana roczna liczba hospitalizacji to około 30 tys. pacjentów. Przewidywana roczna liczba zabiegów operacyjnych szacowana jest na nie mniej niż 12 tys., a porad ambulatoryjnych na ok. 60 tys.

 

W szpitalu funkcjonować będzie 16 oddziałów, a także przychodnia przyszpitalna z 20 poradniami oraz zakład rehabilitacji.

 

Pieniądze na jego budowę pochodzą z budżetu dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.(PAP)

 

mic/ amac/ jbr/