Uroczystości upamiętniające spotkanie papieża Jana Pawła II z łodzianami z 13 czerwca 1987 r. rozpoczęły się przed łódzkim magistratem, przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na fasadzie urzędu. Upamiętnia ona nadanie w 2003 r. Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

"Pragnę za papieżem Polakiem wypowiedzieć słowa wdzięczności wobec wszystkich, którzy o tamtej historycznej wizycie pamiętają i chcę powiedzieć dziękuję wszystkim, którzy poprzez swoje zaangażowanie nie pozwalają nam o tamtej wizycie nie tylko zapomnieć, ale również przyczyniają się do tego, że obecność Jana Pawła II w Łodzi oraz nauczanie, które nam pozostawił dociera do młodego pokolenia i kształtuje je" - podkreślił administrator archidiecezji łódzkiej bp Marek Marczak.

Przypomniał, że 30 lat temu, w czasie uroczystej eucharystii pod przewodnictwem Jana Pawła II, na lotnisku Lubinek, pierwszą komunię świętą przyjęło 1,5 tysiąca dzieci. Biskup przywołał również ówczesne przesłanie Ojca Świętego.

"Papież powiedział do wszystkich zgromadzonych wymowne słowa: człowiek potrzebuje pokarmu i napoju, aby mógł żyć. Potrzebuje pokarmu i napoju ludzkie ciało, aby mogło żyć, rosnąć, rozwijać się, pracować. Jest to pokarm życia doczesnego, przemijającego, które kończy się śmiercią. Potrzebuje też pokarmu i napoju ludzka dusza, aby mogła wytrwać w wędrówce do życia wiecznego" – wskazał.

Wspominał również spotkania Ojca Świętego z włókniarkami w zakładach bawełnianych "Uniontex", które - jak zaznaczył wówczas Jan Paweł II - było wydarzaniem bez precedensu, a także z przedstawicielami świata kultury i nauki.

Sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko zaznaczyła, że wizyta papieża w Łodzi była "ważnym wydarzeniem w historii miasta".

"Wtedy właśnie Jan Paweł II wypowiedział tak często cytowane słowa: +Niech Pan Bóg wynagrodzi temu, który wymyślił w czasie podróży do Polski dzień łódzki+. Od tamtego dnia minęło równo 30 lat, a 14 od przyjęcia przez papieża Polaka tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi" – powiedziała.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Krzysztof Stasiak zwrócił zaś uwagę, że mimo upływu trzech dekad "przejmująca energia śladów papieskich nadal pozostaje żywa".

"Papież Polak gdziekolwiek był, wskazywał moralne wzorce w wielu aspektach życia oraz wzywał do pokoju. Do dziś w pamięci pozostają nam jego słowa, mające niezwykłą moc zmieniania biegu historii i otwierania na potrzeby bliźnich. Słowa pełne wiary, nadziei, miłości do każdego z nas, naszego miasta i naszej ojczyzny" – powiedział.

W uroczystościach obok przedstawicieli archidiecezji łódzkiej i samorządu uczestniczyli również mieszkańcy Łodzi oraz młodzież szkolna. Z okazji rocznicy przygotowano m.in. publikację "Papieskim szlakiem po Łodzi".

Po uroczystościach, przed budynkiem magistratu, w czterech łódzkich parafiach, na których terenie znajdują się pamiątkowe tablice związane z osobą Jana Pawła II, odbyły się msze święte. Po nabożeństwach ich uczestnicy złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami.

Jan Paweł II odwiedził Łódź podczas swojej trzeciej pielgrzymka do Polski. Na papieża, na płycie łódzkiego lotniska, czekało ponad 1,2 mln pielgrzymów. Najważniejszym momentem mszy św., którą odprawił wówczas Jan Paweł II, była pierwsza komunia święta 1556 dzieci. Papież osobiście udzielił tego sakramentu 100 dzieciom. Papież spotkał się też w Łodzi z przedstawicielami świata kultury i nauki. Z kolei w zakładach bawełnianych "Uniontex" - po raz pierwszy podczas swojego pontyfikatu - Jan Paweł II spotkał się z pracownikami na terenie ich zakładu pracy. Prosto z zakładu, helikopteremJan Paweł odleciał do Warszawy. (PAP)