Niemiecka Nagroda Narodowa przyznawana jest od 1997 r. przez Niemiecką Fundację Narodową. Wyróżnieniem honorowane są osoby lub instytucje, które m.in. przyczynił się do budowania współpracy i jedności w Europie.

O uhonorowaniu Dutkiewicza Niemiecką Nagrodą Narodową poinformowała w środę PAP Barbara Zielińska-Mordarska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej wrocławskiego magistratu. Decyzja o przyznaniu nagrody prezydentowi Wrocławia została ogłoszona w środę w Hamburgu. Nagroda zostanie wręczona 13 czerwca w Berlinie – podała Zielińska-Mordarska.

Przedstawiciel zarządu Niemieckiej Fundacji Narodowej, b. senator Dirk Reimers podkreślił, że Dutkiewicz szczególnie zasłużył się w kształtowaniu europejskiego charakteru swojego miasta oraz na rzecz stosunków polsko-niemieckich. „Począwszy od roku 2002, jako prezydent Wrocławia przekształcił trudną wieloaspektową historię miasta w jego własną, otwartą na świat tożsamość i tym samym przyczynił się do budowania mostów pomiędzy Polską a Niemcami. Jest polskim politykiem o europejskich horyzontach, a Niemiecka Nagroda Narodowa jest znakiem wdzięczności wobec wszystkich Polaków, którzy działają na rzecz harmonijnego egzystowania Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie” - podkreślił Reimers.

Dotychczas Niemiecką Nagrodą Narodową zostali wyróżnieni m.in. Tadeusz Mazowiecki, Vaclav Havel, Karl Dedecius, Alfons Nossol i Fritz Stern.(PAP)