Według niego, oba miasta, w tym działające w nich podmioty, placówki badawcze i instytucje, mogłyby współpracować m.in. w zakresie medycyny, korzystając z doświadczeń Akademii Medycznej w Plewen, która dysponuje dwoma nowoczesnymi robotami chirurgicznymi da Vinci.

Plewen jest jednym z 13 miast partnerskich Płocka. Umowę o współpracy podpisano w 2011 r. PPPT to spółka powstała w 2004 r., w której udziały posiadają po połowie miasto Płock oraz PKN Orlen.

Burmistrz Plewen podczas wizyty w Płocku odwiedził PPPT. Podkreślił, że powstający w Plewen podobny park chciałby korzystać z doświadczeń płockiej spółki. „To dla nas bardzo ważna, owocna wizyta. Istotne dla nas jest to, że płocki park łączy działalność produkcyjną obecnych tam podmiotów z wysoką technologią. My jesteśmy na początku drogi. Infrastruktura naszego parku dopiero powstaje” – powiedział PAP Stoykov. Zwrócił uwagę, że PPPT współpracuje z wieloma podmiotami w różnych państwach Europy, oprócz Bułgarii i tamtejszego Plewen.

Według niego, przyszła współpraca z PPPT mogłaby dotyczyć m.in. medycyny i farmacji. Przypomniał, że Uniwersytet Medyczny w Plewen, posiadający dwa roboty da Vinci, jest jednym z największych europejskich centrów pracujących tą metodą. „Pod względem liczby zabiegów wykonywanych przez roboty nasz ośrodek uniwersytecki plasuje się na drugim miejscu w Europie” – zaznaczył Stoykov.

W Polsce działa jeden robot chirurgiczny da Vinci - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Robot tego typu kosztuje ok. 7-8 mln zł. Na świecie działa ich ponad 3 tys. W Polsce w ciągu trzech lat wykonano 157 operacji przy użyciu najnowszej wersji robota da Vinci.

Stoykov dodał, że ponieważ w PPPT działa specjalistyczne laboratorium chemiczne, przyszła współpraca Płocka i Plewen mogłaby dotyczyć także tej dziedziny. „Uważam, że moglibyśmy przenosić doświadczenia płockiego laboratorium do naszego Uniwersytetu Medycznego. Myślę tu o farmacji i innych kierunkach” – uzupełnił burmistrz Plewen.

Stoykov zaznaczył, iż ma nadzieję, że szczegółowe działania związane ze współpracą obu miast, w tym działających na ich terenie podmiotów, uczelni i instytucji, zostaną doprecyzowane w ciągu roku. Na maj 2015 r. planowana jest rewizyta władz Płocka i przedstawicieli PPPT w Plewen.

Zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski zapewnił, że współpraca z Plewen będzie rozwijana w konkretnych działaniach związanych z gospodarką. „Cieszę się, że przechodzimy na poziom wymiany doświadczeń biznesowych, ekonomicznych, że ta współpraca nie będzie ograniczała się jedynie do przedsięwzięć kulturalnych” – podkreślił.

PPPT zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni około 200 ha. Teren ten podzielony jest na strefy pozwalające na prowadzenie działalności w różnych sektorach przemysłu, m.in. w branży chemicznej, farmaceutycznej, papierniczej, gumowej, lakierniczej, farbiarskiej, włókienniczej, tworzyw sztucznych i samochodowej.

W PPPT działa 13 inwestorów z zakładami produkcyjnymi oraz 14 podmiotów wynajmujących powierzchnie, głównie biurowe. Spółka ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny). W kwietniu PPPT podpisał porozumienie o współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie, a w maju przystąpił do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. (PAP)