Organizatorem forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy), a współorganizatorem jest województwo podkarpackie.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, to już dziesiąta edycja forum.

„Cieszymy, że ten jubileusz będzie obchodzony u nas. Istotą tego wydarzenia są panele poświęcone m.in. polityce, gospodarce, integracji europejskiej czy dotykające spraw społecznych. Po raz pierwszy formuła forum jest wzbogacona o Targi Wschodnie, na których zaprezentują się firmy i regiony z obu krajów” - dodał.

Zdaniem Ortyla, dla samorządu województwa ważne będą przede wszystkim panele poświęcone współpracy gospodarczej obu krajów i przygranicznych regionów, a także panel dotyczący branży kosmicznej.

Marszałek przypomniał, że w tym roku na Podkarpaciu odbędą się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe. „Chciałbym, aby firmy z Ukrainy z branży lotniczej i kosmicznej były obecne też na tej imprezie” - powiedział.

Obecny na konferencji Jacek Kluczkowski z Instytutu Studiów Wschodnich podkreślił, że w forum udział weźmie niemal tysiąc zaproszonych gości.

„W części wystawienniczej imprezy zaprezentują się firmy i regiony, w tym przedstawiciele regionów ze wschodniej Ukrainy: ługańskiego i donieckiego, które są częściowo okupowane przez rosyjskie oddziały najemników. Będą też przedstawiciele obwodów przygranicznych z Polską” - dodał.

W części dyskusyjnej forum będą m.in. dwie sesje plenarne z czołowymi politykami z Polski, Ukrainy, UE, z krajów Grupy Wyszehradzkiej i krajów nadbałtycki.

W sumie w piątek i sobotę w Jasionce odbędzie się ok. 40 paneli dyskusyjnych poświęconych różnym zagadnieniom społecznym, gospodarczym i politycznym. Według Kluczkowskiego szczególnie ważne będą panele dotyczące możliwości współpracy przemysłu zbrojeniowego czy kosmicznego.

Wśród gości forum będą m.in. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński oraz wiceministrowie spraw zagranicznych i rolnictwa. Stronę ukraińską reprezentować będzie m.in. wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu Natalia Mykolska.

Kluczkowski podkreślił, że w porównaniu do ostatniej edycji forum, znacznie zwiększyła się liczba uczestników z Polski i Ukrainy. „To pokazuje, że polski biznes widzi możliwości ekspansji na rynek ukraiński, który po dwóch słabych latach odnotował w ostatnim roku wzrost. Także przedsiębiorcy z Ukrainy szukają nowych rynków zbytu” - dodał.

Poprzednie edycje imprezy odbywały się m.in. we Wrocławiu, Kijowie, Budapeszcie i Bukareszcie. W spotkaniach tych brało udział każdego roku ok. 600 osób reprezentujących różne środowiska - politykę, biznes, świat nauki i mediów. W 2016 roku forum Europa-Ukraina odbyło się w Łodzi. (PAP)