Jak poinformował PAP w poniedziałek dyrektor krajowego biura wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, komisja zarejestrowała wszystkich kandydatów wystawionych przez komitety wyborcze.

Startują: 57-letni Henryk Bakinowski z Fromborka, zgłoszony przez własny komitet wyborczy wyborców, 58-letni Zbigniew Kędziora z Braniewa także zgłoszony przez własny komitet wyborczy wyborców, 36-letni Robert Markun z Nowych Sadułek, zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Równe szanse", 42-letni Artur Mieczaniec z Braniewa, zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Prawo i Samorządność", 41-letni Grzegorz Smusz z Braniewa, zgłoszony przez własny komitet wyborczy wyborców, 32-letnia Małgorzata Wrońska z Fromborka, zgłoszona przez komitet wyborczy wyborców "Przemiany" i 38-letnia Urszula Zakrzewska z Braniewa, zgłoszona przez własny komitet wyborczy wyborców.

Urszula Zakrzewska jest członkinią Platformy Obywatelskiej, pozostali kandydaci są bezpartyjni.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym kandydaci będą teraz prowadzić kampanię wyborczą, która zakończy się w piątek 6 września, a 8 września w niedzielę mieszkańcy Fromborka wybiorą burmistrza.

Wybory burmistrza w przedterminowych wyborach są konieczne, bo dotychczasową burmistrz Krystynę L. sąd uznał prawomocnie za winną przestępstwa urzędniczego polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach dotyczących inwestycji unijnych. Burmistrz została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1200 zł.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w gminie Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie. Centra były budowane w latach 2006-7. Gmina Frombork korzystała przy budowie centrów z unijnych dotacji. Aby europejskie środki trafiły do inwestora, gmina musiała przedstawiać dokumenty z postępów prac budowlanych.

Według sądu, który uznał winę burmistrz, gmina przedstawiała nieprawdziwe informacje; wykazywała bowiem, że kolejne etapy budowy są realizowane zgodnie z planem, podczas gdy ich nie wykonano, albo wykonano po czasie, albo też przeprowadzono prace budowlane inne niż ujęte w harmonogramie.

Prokuraturę o nieprawidłowościach, jakie stwierdzono podczas kontroli, zawiadomił warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

Burmistrz Fromborka najpierw mówiła w lokalnych mediach, że nie zrezygnuje z mandatu. Wkrótce jednak zrezygnowała z pełnienia funkcji i poinformowała radnych, że odchodzi na emeryturę. Radni podjęli wówczas uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu.(PAP)

ali/ eaw/ mow/