Prawo.pl
Osoby, które mają ukończone 60 lat i ustalone prawo do emerytury, są zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednak ustalenie wysokości świadczenia, które uprawnia do zwolnienia nie jest proste. Taki jest skutek niejasnego w części i niespójnego prawa.
Grażyna J. Leśniak Regina Skibińska
19.01.2021
Domowe finanse Emerytury i renty

Jest projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

Prawo cywilne Domowe finanse Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w poniedziałek projekt ustawy dotyczący utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Do 24 stycznia w ramach prekonsultacji można zgłaszać uwagi. Rząd chce, aby świadczenie kompensacyjne miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jego wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji.
Krzysztof Koślicki
18.01.2021
Prawo cywilne Domowe finanse Koronawirus a prawo
Światowe bezpieczeństwo, prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie - wokół tych m.in. tematów koncentruje się w roku jubileuszu 75 - lecia powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych debata o obecnej kondycji i priorytetach tej organizacji - pisze Martyna Krzysztofińska z kancelarii Barabasz Dębska adwokaci Sp.p.
Martyna Krzysztofińska
18.01.2021
Administracja publiczna
Firma pożyczkowa Profi Credit Polska zapłaci ponad 4 mln zł kary za to, że zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pobierała opłaty przewyższające zaciągnięte kredyty konsumentów, a także wypłacała im kolejne pożyczki bez uzyskania ich zgody i bez oceny zdolności kredytowej.
Krzysztof Sobczak
18.01.2021
Rynek i konsument
Nie ma powodu, by notariusz nie mógł sam zawiadamiać innych spadkobierców o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – uważa czytelnik Prawo.pl. Tymczasem wysyła dokumenty do sądu, a dopiero ten rozsyła stosowne zawiadomienia. To poważne obciążenie dla sądów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
18.01.2021
Prawo cywilne

Legislacja w Polsce 2020 r. - kolejny raport o inflacji prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W 2020 roku ogłoszono w polskich dziennikach urzędowych 125.890 nowych aktów prawnych. Przynajmniej raz znowelizowanych zostało 22.567 aktów. Tylko ustawa covidowa została zmieniona 66 razy. Te trzy liczby pokazują, z jaką skalą inflacji prawa mamy do czynienia. Jacek Jasionek, redaktor programu LEX Wolters Kluwer pisze o zmienności polskiego prawa w 2020 roku.
Jacek Jasionek
18.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Zgodnie z projektem, którym ma się zająć Sejm, podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawcy usług cyfrowych, mają mieć obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Może to oznaczać dostęp, choćby dla policji, do naszych internetowych kontaktów, przeszukiwanych stron, zakupów w sieci czy też adresów i godzin w jakich przesyłamy maile.
Patrycja Rojek-Socha
18.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja Nowe technologie

Petycje będziemy składać tylko raz w tej samej sprawie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Senatorowie przygotowali nowelizację ustawy o petycjach. Projekt zakłada ograniczenie możliwości składania przez tę samą osobę petycji dotyczącej tego samego problemu do kilku podmiotów jednocześnie. Przewiduje się, że zmiany przyczynią się przede wszystkim do racjonalizacji i usprawnienia procesu rozpatrywania petycji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Inspektor sanitarny w Koszalinie odstąpił od nałożenia kary administracyjnej na właścicielkę salonu fryzjerskiego, która prowadziła działalność mimo obowiązującego zakazu. W sprawie nie wyjaśniono, że doszło do naruszenia zakazu prowadzenia działalności fryzjerskiej oraz że zaistniały podstawy faktyczne wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Administracja publiczna Rynek
Wypadkiem przy pracy nie jest złamanie kręgosłupa na skutek zdejmowania z drzewa drona na prywatnej posesji pracodawcy i wykonywania poleceń jego małżonka. Pracownik jest bowiem zatrudniony w sklepie, a posesja znajduje się w innej miejscowości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Prawo pracy BHP

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.
Aleksandra Partyk
16.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od darowizny od zamężnej siostry można nie płacić podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Darowizna pieniędzy z majątku wspólnego siostry może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Szwagier musi jednak wyrazić na nią pisemną zgodę. Nie będzie on jednak darczyńcą. Fakt, że przelew zostanie zrealizowany ze wspólnego konta siostry i szwagra nie ma znaczenia – potwierdzają organy podatkowe.
Krzysztof Kaźmierski
16.01.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Sądy administracyjne sprzyjają osobom skierowanym na kwarantannę. Dlatego że inspektorzy sanitarni, wymierzając karę finansową za nieprzestrzeganie tego nakazu, nie badają okoliczności naruszeń. Z kwarantanny zwolnieni są kierowcy zawodowi przekraczający granice, osoby, które nie miały styczności z zarażonymi, a także gdy upłynął okres inkubacji choroby. Kary nie ma też, gdy organy nie określiły dokładnie miejsca kwarantanny - wynika z orzeczeń sądów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Pacjent Koronawirus a prawo
Rodzice małoletniego spadkobiercy, chcąc odrzucić kłopotliwy spadek, muszą uzyskać zezwolenie na to sądu rodzinnego. To czasem długo trwa, a termin na odrzucenie spadku w tym czasie biegnie. Gdy ten czas upłynie, wszystko zależy od tego, czy sąd oceni, że opiekunowie zareagowali wystarczająco szybko.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
16.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Powołanie Rady Wolności Słowa, w której zasiądzie pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję większością 3/5 głosów przez Sejm - to jedno z założeń projektu w sprawie ochrony wolności słowa w internecie, który przedstawiło w piątek kierownictwo resortu sprawiedliwości. Wcześniej prace nad takim projektem zapowiedział przedstawiciel kancelarii premiera.
Krzysztof Sobczak
15.01.2021
Prawo karne Nowe technologie
O północy z czwartku na piątek ruszyły w całej Polsce zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia tej grupy. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Rusza też rejestracja wszystkich zainteresowanych zaszczepieniem się.
Krzysztof Sobczak
15.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2020 roku najwcześniej 15 lutego. Tego dnia, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, dostępne będą nowe wzory deklaracji podatkowych za rok 2020. W efekcie nie będą więc mogły zaliczyć nadpłaty na poczet przyszłych podatków, np. VAT za grudzień 2020 r.,
Grażyna J. Leśniak
15.01.2021
PIT
Tuż przed świętami konsumenci i przedsiębiorcy otrzymali prezent w postaci informacji, że wbrew wcześniejszym obawom UE i Wielka Brytania zawrą umowę handlową, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Można wprawdzie narzekać na brak vacatio legis, ale warto cieszyć się z braku twardego brexitu - pisze adwokat Sylwester Szczepaniak.
Sylwester Szczepaniak
15.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Brexit
Prawo i Sprawiedliwość przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Propozycje - w ocenie prawników - praktycznie odbierają taką możliwość dziennikarzom, ale będą też utrudnieniem dla obrońców i oskarżonych. Projektodawcy tłumaczą, że obecnie dostęp do akt jest zbyt łatwy
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pracownik filharmonii powinien odmówić wstępu niepunktualnej uczestniczce spektaklu lub zapewnić jej bezpieczne dotarcie do miejsca na widowni. Placówka odpowiada, więc za to, że kobieta potknęła się na nienależycie oświetlonych schodach i doznała poważnych uszkodzeń ciała – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
15.01.2021
Prawo cywilne BHP Budownictwo

Rząd wraca do sprawy rekompensat za wzrost cen energii

Rynek i konsument Administracja publiczna
Przygotowujemy kompleksowe i długoterminowe rozwiązania służące ochronie odbiorców wrażliwych przed wzrostem cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nie podał szczegółów, a jedynie zasygnalizował, że mają one "służyć ochronie odbiorców wrażliwych i wzmocnieniu ich pozycji na rynku".
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna
Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,
Łukasz Bucki
14.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Bank dokonał nieuzasadnionego wpisu do rejestru dłużników, a potem ponad cztery lata zajęło mu wykreślenie z rejestru niesolidnych dłużników danych klienta, który nie zaciągnął u niego kredytu. Klient wciąż walczy o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych - pierwszej instancji wygrał, ale w sądzie apelacyjnym przegrał. Skargę do SN skierował w tej sprawie Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Decyzja KNF w sprawie Idea Banku stanowi potwierdzenie i znaczące ułatwienie dochodzenia roszczeń klientów, których – stosując agresywne i podstępne metody sprzedaży – przekonano do zakupu obligacji. Jednak gdy bankowi odebrano narzędzia służące do osiągania dochodu i funkcjonowania to można mieć daleko idące wątpliwości czy będzie mógł zasądzone odszkodowania w przyszłości wypłacić
Michał Skrzypek
14.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prokurator jak nadsędzia? Ten kierunek widoczny jest od kilku lat i być może wkrótce jego uprawnienia jeszcze wzrosną. Posłowie PiS wnieśli projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który ma "doregulować" kwestię m.in. listu żelaznego, co oznaczałoby uzależnienie jego wydania w postępowaniu przygotowawczym od braku sprzeciwu... prokuratora.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. I skarga nadzwyczajna wniesiona przez Prokuratora Generalnego na rzecz poręczyciela kredytu nie podważa wykonalności tego nakazu, gdyż sąd pierwszej instancji nie naruszył prawa w jakimkolwiek stopniu
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.01.2021
Prawo cywilne
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zadośćuczynienie za uchybienie dobremu imieniu dziennikarza, który został skrytykowany przez innego dziennikarza w postach na blogu internetowym, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii. Zdaniem Trybunału ochrona prawa do dobrego imienia musi zostać zrównoważona z ochroną wolności wyrażania opinii.
Katarzyna Warecka
13.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Towarzystwo ubezpieczeniowe Open Life TU Życie zapłaci ponad 20 mln zł kary za stosowanie wobec konsumentów nieuczciwej sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Według UOKiK, zawierały one fundusze kapitałowe bardziej ryzykowne, niż wynikało to z potrzeb konsumentów i oceny ich profilu ryzyka.
Krzysztof Sobczak
13.01.2021
Rynek i konsument Domowe finanse Finanse

Lokal za grunt - Senat też uchwalił ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo
Senat nie zaproponował w środę poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Sięganie po centralizację, także dla narzucania dobrych praktyk, na przykład obowiązku uczestnictwa sołtysów w sesjach rad, to zaprzeczenie zasady samodzielności samorządu. Tymczasem sołtysi chcieliby uczestniczyć w komisjach i mieć prawo głosu, bo to tam odbywa się dyskusja. Uważają, że powinno ich też dotyczyć zwolnienie z pracy, jak radnych uczestniczących w sesji czy komisji rady.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2021
Samorząd terytorialny