Pod jednym adresem funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa złożona z kilkunastu mieszkań. Wszystkie lokale ogrzewa jeden piec na ekogroszek usytuowany w kotłowni w budynku wspólnoty. Do tej pory sprawa była prosta. Zakup węgla dokonywał zarząd wspólnoty z zaliczek wnoszonych na koszty ogrzewania przez poszczególnych członków wspólnoty.

Po wejściu w życie przepisów ustawy z 5 sierpnia 2022 o dodatku węglowym, wszyscy członkowie wspólnoty otrzymali prawo do dodatku węglowego, a większość otrzymała już z tego tytułu pieniądze. Teraz wspólnota chce skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie od gminy. I ma wątpliwość, czy każdy członek wspólnoty musi składać indywidualny wniosek na zakup węgla, czy w imieniu wszystkich może to zrobić zarząd wspólnoty. I jak ma wyglądać płatność za zakupiony węgiel. To znaczy, czy każdy członek wspólnoty ma dokonać indywidualnej płatności z własnego konta, czy też płatność może być dokonana z konta wspólnoty mieszkaniowej.

Zdaniem radcy prawnego Łukasza Jaroszewskiego, w procedurze zakupu węgla od gminy po preferencyjnej cenie przez wspólnoty mieszkaniowe należy odróżnić dwie etapy:

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!