- Proces, dla niektórych gmin skomplikowany, podpisywania umów, chcielibyśmy zamknąć do końca tygodnia. Dlatego dzisiaj, we współpracy z wojewodami prowadzimy szereg spotkań i konsultacji dla samorządowców. W 16 urzędach wojewódzkich są przedstawiciele naszych urzędów, przedstawiciele spółek. Można zadać pytanie, jeżeli są jakieś niejasności – informował w poniedziałek poinformował Karol Rabenda.

USTAWA z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych >

Ministerstwo liczy, że konsultacje pozwolą przyspieszyć proces i w przyszłym tygodniu z prawie wszystkimi gminami zostaną ustalone warunki umów i dostaw. Wiceminister poinformował również, że bezpośrednia organizacja dystrybucji między spółkami Skarbu Państwa, zsypiskami, a samorządami pozwala na to, żeby w ciągu jednego, dwóch dni ten węgiel mógł być odebrany i przewieziony do gmin, a tam dystrybuowany wśród mieszkańców.

WZORY DOKUMENTÓW: NOWOŚĆ

 

- Węgla dostępnego dla samorządów mamy dostępną ilość. Zapotrzebowania, które zgłaszały samorządy przy podpisywaniu umów są trochę niższe, bo wiemy, że nie wszyscy mieszkańcy złożyli wniosek o zapotrzebowanie. Tutaj gminy podchodzą do tego konserwatywnie i dobrze, bo to jest proces, który chcemy, żeby przebiegał sprawnie i odpowiadał na realne zapotrzebowanie - poinformował Karol Rabenda. Podkreślił po raz kolejny, że nie ma potrzeby aby gminy przeszacowywały zamówienia i zgromadziły węgla za dużo. Więcej pisaliśmy w tekście: Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel.

Wiceminister odnosząc problemu ewentualnych nadwyżek węgla, które mogą mieć gminy wyjaśnił, że aby nie dochodziło do tej sytuacji zastosowano harmonogramy dostaw.

Więcej w LEX: Zasady i organizacja preferencyjnej sprzedaży węgla w gminie - komentarz praktyczny >>>

 

PGE podpisało już 209 umów

Zgodnie z rozporządzenia ministra aktywów państwowych w sprawie wykazu podmiotów uprawionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego wynika, że działalność tą zajmie się 6 podmiotów:

  • Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach;
  • PGE Paliwa sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
  • Węglokoks S.A. z siedzibą w Katowicach;
  • Węglokoks Kraj S.A. z siedzibą w Piekarach Śląskich;
  • Tauron Wydobycie S.A. z siedzibą w Jaworznie;
  • Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. z siedzibą w Bogdance.

W poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski poinformował, że do tej pory 209 gmin zawarło umowę drogą elektroniczną.  - Dla samorządów, które tego do tej pory tego nie uczyniły, spółka umożliwiła podpisywanie osobiste stosownych umów, w poniedziałek 21 listopada w siedzibach urzędów wojewódzkich w Katowicach, Wrocławiu, Warszawie, Opolu, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Kielcach i Lublinie – dodał Głogowski.