Prawo.pl
Sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów ubezpieczenia powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i zasądzają na rzecz poszkodowanych całość uiszczonych przez nich składek. A są do tego powody, bo skutek inwestowania przez zakład ubezpieczeń środków zbieranych od klientów jest często taki, że obecnie wartość rachunków jest niższa niż suma wpłaconych składek.
Regina Skibińska
19.05.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Trybunał Konstytucyjny 25 maja w pełnym składzie ma rozstrzygnąć, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Możliwe, że tym wyrokiem TK będzie próbował zamknąć głośną sprawę obniżenia emerytur i rent byłym funkcjonariuszom w ogóle, której do dziś nie rozstrzygnął.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.05.2021
Emerytury i renty
Od lipca będzie można składać online wnioski o wydanie pozwolenia na budowę razem z projektem budowanym. W najbliższym czasie planujemy również wprowadzić elektroniczny dziennik budowy, najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia także w wersji mobilnej - mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.05.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Nowe prawo - wchodzenie na przejście wyzwaniem dla kierowców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 czerwca, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, wprowadza drugi - „wchodzenie” na przejście. Kierowcy będą musieli szybko interpretować, kiedy zaczyna się „wchodzenie”. Część ekspertów ma wątpliwości czy przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach.
Robert Horbaczewski
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja
300 osób to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce - wynika z wydanych właśnie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii COVID-19. Jednak do tego limitu nie będą się wliczać osoby w pełni zaszczepione. Episkopat prosi organizatorów pielgrzymek o dostosowanie się do wytycznych GIS.
Krzysztof Sobczak
18.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Cyfrowy Polsat S.A. nie wdrożył odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych przy współpracy z firmą kurierską, czego efektem były liczne naruszenia, do tego identyfikowane z dużym opóźnieniem. Z powodu tych zaniedbań Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł.
Krzysztof Sobczak
18.05.2021
RODO

Polski Ład może zrujnować krajobraz

Samorząd terytorialny Polski Ład
Polski Ład przewiduje uproszczenia w formalnościach budowlanych. Bez pozwolenia będzie wolno budować małe domy modułowe oraz z prefabrykatów. Tymczasem uproszczenia mogą być fikcją, a zapanuje chaos i bałagan. Jak grzyby po deszczu zaczną wyrastać w całej Polsce potworki architektoniczne, które oszpecą krajobraz. W proponowanych przepisach brakuje rozwiązań chroniących ład przestrzenny.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2021
Samorząd terytorialny Polski Ład
Rozwianie niepewności czy ucieczka od analizy problemu? Prezydencki projekt ustawy dodającej w kodeksie cywilnym przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej budzi sprzeczne opinie. Ale nawet jego krytycy przyznają, że wniesienie inicjatywy przez prezydenta jest bardzo dobrym sygnałem, bo niepewność w obszarze zadośćuczynień nie jest sytuacją korzystną.
Regina Skibińska
18.05.2021
Prawo cywilne
Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych, jak i rodzinnego postępowania informacyjnego przy rozwodach i separacjach, jest ochrona dobra dziecka. Usprawni to rozpatrywanie tych kategorii spraw przez sądy. Chcemy też uregulować kompleksowo postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Od 15 maja działają ogródki gastronomiczne - co pozwala zaspokoić apetyt na dobre jedzenie, ale nie głód innych rozrywek. Problem mają fani imprez tanecznych, bo kluby nieprędko wrócą do życia. Nie ma natomiast przeszkód do organizowania imprez tanecznych na świeżym - czy też, jak woli ustawodawca - na otwartym powietrzu.
Monika Sewastianowicz
17.05.2021
Koronawirus a prawo
Tylko do 10 czerwca można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie „Moja Woda”. Do 7 maja do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln złotych.
Robert Horbaczewski
17.05.2021
Środowisko Domowe finanse

Podatki w Polskim Ładzie - dużo marchewek, ale też kij

Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład
Nowa kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, ulga dla klasy średniej i zwolnienie z PIT emerytur do 2500 złotych - to główne zmiany w podatkach, które w sobotę przedstawił rząd w ramach Polskiego Ładu. Od podatku nie będzie można jednak odliczać podwyższonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
17.05.2021
Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty spółce Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, która wysyłała do klientów oferty rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za wyższą składkę, a brak reakcji konsumentów uznawała za zgodę. Taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu firmy.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Rynek i konsument
W części wspólnot mieszkaniowych wciąż nie odbyły się roczne zebrania sprawozdawcze, bo obostrzenia epidemiczne wydłużyły ustawowy termin na ich organizację. Niektóre ze wspólnot, pomimo tego, że żadna regulacja ustawowa nie zwolniła ich z tego obowiązku, nie przedstawiły właścicielom rocznych sprawozdań ze swojej działalności ani za 2019, ani za 2020 rok.
Robert Horbaczewski
17.05.2021
Budownictwo
Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Resort sprawiedliwości w mediacjach widzi bowiem sposób na długoletnie batalie sądowe. Nie są to jednak jedyne zmiany. Jak ustaliło Prawo.pl, oprócz alimentów natychmiastowych, ma zostać określone co powinno zawierać orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem - a na to czekają m.in. kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przedstawiony przez PiS program Polski Ład zakłada m.in. wzrost nakładów na ochronę zdrowia i...
Jacek Górski
15.05.2021
Polski Ład
Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład przewiduje m.in. możliwość budowy małych domów jednorodzinnych na podstawie prostego zawiadomienia. Już dziś można w ten sposób budować wolnostojące domy, o ile nie wpływają one na działki sąsiednie. Rzadko jednak inwestorzy korzystają z tej formy. Podobnie może być z nowym rozwiązaniem.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.05.2021
Budownictwo Polski Ład

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.
Krzysztof Sobczak
15.05.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. rocznie, kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, zniesienie umów śmieciowych, 6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 roku, szereg ułatwień dla biznesu, uproszczenia w prawie budowlanym - to tylko niektóre z zapowiedzi kierownictwa PiS i rządu w ramach Polskiego Ładu.
Krzysztof Sobczak
15.05.2021
Administracja publiczna Polski Ład
Jeśli dojdzie do zderzenia pojazdów, a wypadek spowoduje osoba niepoczytalna, to poszkodowani nie mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Przekonały się o tym osoby, które ucierpiały w dużym karambolu w Lublinie. Nie otrzymały one odszkodowania, gdyż sprawczyni nie można przypisać winy.
Regina Skibińska
15.05.2021
Prawo cywilne
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
15.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain
Marcin Lorenc
15.05.2021
Prawo cywilne Finanse
Niejeden frankowicz większość kwoty otrzymanej od banku oddał swojemu pełnomocnikowi albo firmie pomagającej w dochodzeniu roszczeń od banku. Pomoc prawna przy kredytach indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej nie należy do tanich, ale nie ma tu reguły, że im drożej, tym większa szansa na wygraną. Dlatego zanim wybierze się prawnika, trzeba dobrze sprawdzić umowę, skalkulować koszty i uważać na pośredników.
Regina Skibińska
15.05.2021
Kredyty frankowe
Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2021
Prawo karne Administracja publiczna

Rząd nie zmieni przepisów o mowie nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Polsce nie potrzeba wprowadzać ustawowej definicji mowy nienawiści, Nie ma powodu, by poszerzać przesłanek dyskryminacyjnych o niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. I dodała, że nie ma też powodu, by zwiększać prawnokarną ochronę osób pokrzywdzonych takimi przestępstwami.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od soboty możemy wypić kawę w gastronomicznym ogródku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 15 maja będą otwarte ogródki w restauracjach. Więcej osób będzie mogło także podróżować pociągami, autobusami, tramwajami. Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.05.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ochrona zwierząt podczas transportu – to temat konsultacji publicznych zainicjowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA). Do wyrażania swoich opinii na ten temat zapraszane są zarówno organizacje społeczne i osoby prywatne, ale także podmioty gospodarcze.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Zalecenia wydane przez konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii dotyczące umożliwienia obecności rodziców na oddziale w sposób nieograniczony od siódmego dnia po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw Covid-19 są wystarczające i wiążące dla kierowników podmiotów leczniczych - uważa Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Zmiany w przepisach nie są potrzebne.
Katarzyna Redmerska
14.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Senat zaproponował obniżenie wielkości składki, z 2 proc. na 1 proc. oraz z 0,2 proc. na 0,1 proc., jaką deweloperzy mieliby płacić na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Poprawki zgłoszone w czwartek przez Senat do ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oznaczają, że jeszcze raz zajmie się nią Sejm. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało wszystkich stu senatorów.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Rynek i konsument Budownictwo