Prawo.pl
Od wtorku w wielu przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, pacjentom trudniej dostać się do lekarza. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra zdrowia pierwszeństwo mają osoby w wieku 60 plus chore na Covid-19. Jeśli jednak test był zrobiony w poniedziałek, czy piątek, pierwszeństwo już nie będzie przysługiwać, mimo pogorszenia stanu zdrowia.
Jolanta Ojczyk
26.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nie ma już możliwości wspólnego preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem. Zastąpiła je ulga odliczana od podatku w wysokości 1500 zł. Wspólne opodatkowanie zastosować można jeszcze w rozliczeniu za rok 2021. Wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zmiany dla osób samotnie wychowujących dzieci są niekorzystne – oceniają eksperci.
Wiesława Moczydłowska
26.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Kontakty z dzieckiem podobnie jak alimenty budzą w czasie rozwodów spore emocje. Choć teoretycznie jedno i drugie jest prawem dziecka i obowiązkiem rodziców, ustalenia w tym zakresie często przedłużają się w czasie a bywa, że stają kartą przetargową w konflikcie między byłymi partnerami. Prawnicy są zgodni jeśli chcemy utrzymać więź z dzieckiem, kwestia kontaktów trzeba uregulować jak najszybciej. Jeśli nie da się inaczej to na drodze sądowej.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
26.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Opłaty za śmieci szybują w górę, a wraz nimi emocje mieszkańców. Odpady stały się też tematem politycznym oraz powodem społecznych protestów. Nie raz też gościły na wokandzie sądowej. Prawdziwe rekordy pobito w Warszawie, gdzie uchwały rady miasta wprowadzające system naliczania opłat zmieniano kilkakrotnie, ostatnio w styczniu 2022 roku. 
Renata Krupa-Dąbrowska
26.01.2022
Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości
Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23 lutego rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na dwóch dotychczasowych posiedzeniach TK wysłuchał stron postępowania, których przedstawiciele odpowiadali potem na pytania sędziów.
Krzysztof Sobczak
25.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Strasburg: Oplucie portretu Putina to opinia, nie przestępstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Skazanie skarżącego na karę 15 dni pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego poprzez oplucie portretu Władimira Putina stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził swoją linię orzeczniczą, że tylko mowa nienawiści może być w takich sytuacjach karana.
Katarzyna Warecka
25.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Regulacje rozporządzenia z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek mają być przeniesione do ustawy. Ponadto projektowane są regulacje rekompensujące utratę środków na fundusze rehabilitacji osób niepełnosprawnych wskutek zwiększenia kwoty wolnej. PFRON będzie finansował wsparcie w 2022 r. z własnych środków, a od 2023 r. będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł.
Wiesława Moczydłowska
25.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Sąd opiekuńczy, orzekając o zleceniu kuratorowi sądowemu przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, nie bada zasadności orzeczenia podlegającego wykonaniu - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN dodał, że możliwość zakwestionowania wykonalnego orzeczenia sądowego musiałaby być wyraźnie przyznana sądowi w tym postępowaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Organizacje praw człowieka, biznesowe, izby branżowe, wspólnie występują przeciw projektowi ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych. Ich zdaniem promuje się w nim mechanizm arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w internecie i jest on niezgodny z prawem Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
24.01.2022
Prawo AI Prawo europejskie
Zasada domniemania niewinności w Polsce obowiązuje, ale nie zawsze działa. Po przedstawieniu zarzutów często zostają wszczęte dwa postępowania. Pierwsze toczy się zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego przed prokuratorem, a następnie przed sądem. Drugie, w którym nie obowiązują żadne reguły, toczy się przed sądem opinii publicznej.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
24.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Rząd zapowiada przepisy mające ograniczyć ataki spoofingowe

Prawo karne Administracja publiczna Prawo AI
Niedługo pokażemy propozycje rozwiązań, mające na celu ograniczenie możliwości realizowania ataków spoofingowch - zapowiedział w poniedziałek pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Wyjaśnił, że chodzi o zarówno o narzędzia techniczne, ale także przepisy, które będą potrzebne do ich wykorzystania.
Krzysztof Sobczak
24.01.2022
Prawo karne Administracja publiczna Prawo AI
Skazanie znanego dziennikarza za wypowiedź o wtrącaniu się sądownictwa i prokuratury w politykę i naruszeniach tajemnicy zawodowej przez sędziów i prokuratorów stanowiło naruszenie prawa skarżącego do poszanowania wolności wyrażania opinii - orzekł w sprawie dotyczącej Portugalii Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
24.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma szczęścia do zmian, które wprowadziło od 1 stycznia br. Jeszcze nie skończyły się problemy z wnioskami o klauzulę wykonalności, a notariusze już sygnalizują nowe - tym razem z wpisami do ksiąg wieczystych. Skala jest może mniejsza, bo dotyczy trzech sądów i kilkudziesięciu tysięcy akt, ale bagatelizować tego nie można.
Patrycja Rojek-Socha
24.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Kredytobiorcy frankowi otrzymują od banków aneksy, które umożliwiają formalne uregulowanie zmiany wskaźnika LIBOR na SARON. Pełnomocnicy zalecają zachowywanie ostrożności. A według Komisji Nadzoru Finansowego wprowadzenie SARON-u nie wymaga aneksowania, kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań przy zachowaniu pozostałych zasad.
Regina Skibińska
24.01.2022
Kredyty frankowe Nieruchomości
Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza duże zainteresowanie mediacjami w sprawach frankowych, m.in. wskazując, że na koniec 2021 roku wpłynęło łącznie około 16 tys. takich wniosków. Dotychczas kredytobiorcy z bankami zawarli ok. 5,8 tys. ugód, a kolejne postępowania są w trakcie. Problemem jest jednak opodatkowanie skutków takich ugód.
Jakub Kraczkowski Monika Nieradka-Bernaciak
24.01.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Sankcja pozbawienia prawa do zasiłku dotyczy sytuacji, w których bezrobotny zawarł porozumienie rozwiązujące, czyli dobrowolnie przyjął ofertę pracodawcy albo sam z nią wystąpił. Jest ona jednak wyłączana w kilku przypadkach. Organy powinny więc zbadać nie tylko tryb rozwiązania stosunku pracy, ale też jego przyczynę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
22.01.2022
Administracja publiczna Prawo pracy HR
Awatar z małpką lub misiem, kawałek ciała Dody, a nawet miłość influencerki – a to wszystko w formie cyfrowych tokenów sprzedaje się za miliony złotych. Tymczasem nie gwarantuje to w żaden sposób możliwości realnego skorzystania z nabytku - nabywca NFT nie ma praw autorskich do utworu. Ma tylko certyfikat własności cyfrowej wersji.
Monika Sewastianowicz
22.01.2022
Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce narzucić inwestorom i samorządom zasady budowy infrastruktury. Niektórzy deweloperzy potrafią wykazać się bowiem dużą kreatywnością. Zdarza się, że parking znajduje się kilometr od bloku, a budynek wielorodzinny jest podłączony do szamba. A gminy potrafią wymuszać na inwestorach realizację infrastruktury publicznej.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.01.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Oskarżony kierowca postanowił upublicznić w mediach społecznościowych swoje wyczyny samochodowe, co przy czterokrotnym zakazie prowadzenia pojazdów jest wyjątkowym lekceważeniem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie i zamienił karę grzywny na pół roku pozbawienia wolności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przepisy antycovidowe nie precyzują, kto na ceremonii ślubnej w USC może być zwolniony z konieczności zakładania maseczki. Czy tylko para młoda czy też świadkowie i goście? Nie wiadomo też, czy zwolnienie obejmuje całą ceremonię, czy tylko czas na składanie przysięgi małżeńskiej. Przepisy nie określają też precyzyjnie limitu osób na ślubach cywilnych.
Robert Horbaczewski
22.01.2022
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo
Nabycie środków pieniężnych w wyniku przekazania tytułem zapisu zwykłego trzeba objąć podatkiem od spadków i darowizn. Konieczność rozliczenia daniny pojawia się jednak w momencie wykonania zapisu, a nie otwarcia spadku. Zapis zwykły to nie to samo co windykacyjny. Potwierdza to niedawna interpretacja organów skarbowych.
Wiesława Moczydłowska
22.01.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Kwarantanna związana z Covid-19 będzie skrócona do 7 dni - zapowiedzieli w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformowali też, że od 27 stycznia w aptekach dostępne będą bezpłatne testy antygenowe pod kątem Covid-19. Obiecali też szybkie badania osób starszych podejrzewających zakażenie koronawirusem.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

SN: Prof. Sadurski wygrał z PiS i kasacja niepotrzebna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie stwierdziła, że w sprawie o ochronę dóbr osobistych partii PiS przeciwko prof. Wojciechowi Sadurskiemu występuje istotne zagadnienie prawne. Nie potrzebna jest też wykładnia przepisów prawa, gdyż orzecznictwo w takich sprawach jest jednolite. Odmówiono więc przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Będą nowe zasady szkolenia młodych kierowców

Prawo karne Administracja publiczna
Ministerstwo Infrastruktury chce poprawić jakość szkolenia kandydatów na kierowców. Poinformowało, że rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy. Projekt zakłada jazdy doszkalające z opiekunem prawnym, zmiany w egzaminie na prawo jazdy, kurs doszkalający w okresie próbnym jedynie dla łamiących przepisy i nowy przedmiot - wychowanie komunikacyjne w 4. klasie szkoły podstawowej .
Robert Horbaczewski
21.01.2022
Prawo karne Administracja publiczna
Prawo Unii stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności z prawem UE przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego - stwierdził w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Michael Collins.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie i proponuje dwa systemy prawne

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że rząd przygotowuje zmiany w przepisach Polskiego Ładu. Jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r., czyli według starych zasad. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.
Krzysztof Koślicki
21.01.2022
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

MF objaśnia zasady poboru zaliczek na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia do kontrowersyjnego rozporządzenia w sprawie obliczania zaliczek na dwa sposoby. Przepis ma zastosowanie, gdy miesięczne przychody uzyskane przez podatnika za pośrednictwem płatnika nie przekroczą 12 800 zł, przy czym limit ten powinien być stosowany odrębnie dla każdego źródła przychodów.
Wiesława Moczydłowska
21.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Po podaniu w Polsce ponad 50 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 17,6 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z najnowszych danych udostępnianych na stronach rządowych. Większość zgłoszonych dotąd po szczepieniu przeciw COVID-19 odczynów (ponad 14,8 tys.) było łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
Grażyna J. Leśniak
21.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Ranga zawodu prokuratora daje podstawę do formułowania wniosków na rozprawie, a decyzja ostateczna należy do sądu. Ubezwłasnowolnienie prokuratora w tym zakresie spowodowałoby pozbawienie go niezależności - orzekła Izba Dyscyplinarna SN w sprawie prokuratora obwinionego o to, że nie wniósł w czasie rozprawy o nadzwyczajne złagodzenie kary recydywiście.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał w czwartek rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie funkcjonujące w Polsce schroniska dla zwierząt mają rok na dostosowanie się do nowych wymogów.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Środowisko Administracja publiczna