Powódka straciła męża w wypadku drogowym. Sprawcami tragedii mieli być kierowcy dwóch samochodów, które zajechały drogę poszkodowanemu. Jeden z nich nie przekroczył jednak osi jezdni, mimo że włączył kierunkowskaz. Nie można było zatem przyjąć jego odpowiedzialności - orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
09.11.2019
Tygrysy w ewidentnie za małych klatkach i z dokumentami nieodpowiadającymi rzeczywistości bez przeszkód przejechały przez dużą część UE. Transport zatrzymały dopiero władze białoruskie, ale nie miało to nic wspólnego z dobrostanem zwierząt. W polskich i unijnych przepisach są luki, a za nielegalne posiadanie w Polsce chronionego zwierzęta grozi kara zaledwie... 500 złotych.
Monika Sewastianowicz
09.11.2019
W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.
Jolanta Ojczyk
08.11.2019
Prawo cywilne Finanse Prawo unijne
Miasta działają na rzecz młodzieży, co pokazuje ranking Miasta dla młodych, w którym oceniono 66 jednostek. Na czele znalazła się stolica i samorządy miast wojewódzkich. Jednym z kryteriów było powołanie młodzieżowej rady miasta. Autorzy wzięli też pod uwagę przeciętne zarobki, dostęp do edukacji czy dostępność oddziałów położniczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.11.2019
Samorząd terytorialny
Polska, zdaniem NIK, ma szansę, aby stać się znaczącym producentem żywności ekologicznej w Europie. Bez odpowiedniego wsparcia państwa będzie to jednak trudne. Działania podejmowane do tej pory na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne, a częste zmiany przepisów w sprawie trybu i zasad udzielania pomocy producentom żywności ekologicznej to kłody rzucane pod nogi.
Agnieszka Matłacz
08.11.2019
Małe i średnie firmy
Nie można utożsamiać wyboru banku i oferty z indywidualnym negocjowaniem umowy kredytu bankowego - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego. SN orzekł, że po niedawnym wyroku TSUE, klauzula abuzywna w umowie przestaje obowiązywać i nie można jej zastąpić żadnym innym zapisem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2019
Prawo cywilne
Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Stworzenie podstaw do działania systemu rejestrów państwowych i obowiązek weryfikacji wprowadzonych danych ze zgromadzonymi w rejestrze PESEL - przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wprowadza też funkcjonowanie rejestru danych kontaktowych osób fizycznych i pozwala na pobranie e-odpisu aktu stanu cywilnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.11.2019
Administracja publiczna

Wnioski o "Dobry start" tylko do końca listopada

Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń
Osoby, które chcą jeszcze w tym roku ubiegać się o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka, mają już niewiele czasu. Wniosek można złożyć tylko do końca listopada.
Agnieszka Matłacz
07.11.2019
Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń
Kierowców wyjeżdżających na długi listopadowy weekend czekają zmiany w kontrolach drogowych. Od 7 listopada radiowozy policyjne mogą stać w miejscach dotąd zabronionych - np. na chodnikach czy w zatokach przystanków autobusowych. Podczas "hurtowego" sprawdzania trzeźwości policjant nie będzie musiał się każdorazowo legitymować.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pełnomocnikami stron w postępowaniu przed Urzędem Patentowym – w sprawach wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – będą mogli być także adwokaci i radcowie prawni. Młode firmy będą mogły starać się o zwolnienie z opłat. Taką zmianę przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa własności przemysłowej.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Prawnicy
By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Centralny Ośrodek Sportu, powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy, nie wykazał powodów poufności informacji o zawartej umowie o wynajęcie Torwaru - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Umowa dotyczyła konwencji partii politycznej i źródła jej finansowania, więc może być ujawniona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2019
RODO Ochrona konkurencji
Prezydent Andrzej Duda wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu IX kadencji. Marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka (KO) - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Paweł Żebrowski
05.11.2019
Spopielanie zwłok wyłącznie w drewnianej trumnie i potwierdzane certyfikatem – to niektóre z propozycji zmian w prawie, dotyczących procedury kremacji. Według ekspertów nowe przepisy są konieczne ze względu na ochronę środowiska, identyfikację i weryfikację zwłok poddawanych kremacji i balsamowaniu oraz zasady prowadzenia zakładów spopielania.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Unieważnienie umowy, o co wnioskują pełnomocnicy państwa Dziubaków, może okazać się niekorzystne - jeśli sąd do rozliczenia zastosuje teorię salda. A jej zwolennikiem jest właśnie m.in. sędzia Kamil Gołaszewski, który ma rozstrzygnąć ich sprawę. Prawnicy frankowiczów nie mają jednak wątpliwości, że to niezgodnie z prawem cywilnym.
Jolanta Ojczyk
05.11.2019
Kredyty frankowe
4 listopada odbyła się rozprawa w sprawie umowy kredytowej państwa Dziubaków - pierwsza po wyroku TSUE. Bank wyliczył, że w przypadku unieważnienia umowy może domagać się od nich nawet 800 tys. zł lub zwrotu mieszkania. Nie zapadł wyrok, bo do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd dał mu miesiąc na przedstawienia swojego stanowiska, a kolejną rozprawę wyznaczył na 3 stycznia 2020 roku.
Jolanta Ojczyk
04.11.2019
Kredyty frankowe
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.
Jolanta Ojczyk
04.11.2019
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Przez 19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata trwa...
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.
Patrycja Rojek-Socha
02.11.2019
Administracja publiczna

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.
Katarzyna Nowosielska
02.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Przepisy miejscowego planu mogą określać zasady kształtowania zabudowy i sposób usytuowania obiektów budowlanych na granicy nieruchomości. Wykluczone jest jednak uregulowanie w tym akcie warunków techniczno-budowlanych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Dorian Lesner
02.11.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze
A jakby tak wydziedziczyć wszystkich i przepisać majątek ukochanemu kotu? To niełatwe, bo prawo chroni przed pochopnym pozbawieniem najbliższych krewnych prawa do zachowku. Ale jeżeli konflikt jest naprawdę poważny, można zawrzeć odpowiednie postanowienia w testamencie.
Monika Sewastianowicz
01.11.2019
Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.
Krzysztof Koślicki
01.11.2019
CIT PIT

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.
Aleksandra Partyk
01.11.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Bezpieczeństwo pieszych i kierowców będzie priorytetem rządu w nowej kadencji - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że rząd zaproponuje pakiet zmian w prawie, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.10.2019
Policja
Karty pokładowe nie będą już potrzebne do zgłoszenia roszczeń odszkodowawczych za opóźnione bądź...
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski