Prawo.pl
Zaniżanie odszkodowań, ograniczenie dostępności samochodów zastępczych, naprawy z użyciem części nieoryginalnych - patologii w likwidacji szkód z polis OC i AC ciągle jest dużo. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce z tym zrobić porządek i opracował projekt rekomendacji dla towarzystw ubezpieczeniowych.
Regina Skibińska
28.12.2021
Rynek i konsument Ubezpieczenia

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.
Krzysztof Koślicki
28.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Prawidłowa identyfikacja zarówno pacjentów, jak i leków pozwoli na radykalne zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych w placówkach ochrony zdrowia. Ich raportowanie nie może polegać na szukaniu winnych, ale na ustaleniu przyczyn tych zdarzeń i ich minimalizowaniu - uważa dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.
Józef Kielar
28.12.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Atak tłumu na uczestników zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii zroganizowanego w w centrum Tibilisi, stolicy Gruzji, oraz brak odpowiedniej reakcji służb porządkowych sprowadzały się do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
28.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna Policja
Rząd planuje zmiany w programie "Za życiem". Chce m.in. poszerzyć go o cztery nowe działania. Tymczasem w budżecie na 2022 rok zarezerwował o 117 milionów złotych mniej niż w 2017 roku, pierwszym roku jego działania. Przedstawiciele organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami alarmują, że przewidziane 394 mln zł na 2022 rok to bardzo mało.
Beata Dązbłaż
28.12.2021
Opieka zdrowotna
Gdy badanie powinno być wykonane w trybie pilnym, na skierowaniu powinna znaleźć się adnotacja lekarza wystawiającego skierowanie "pilne". Wtedy pacjent kierowany jest do odrębnej kolejki oczekujących, co oznacza, że badanie będzie wykonane w krótszym terminie niż byłoby standardowo. To jednak nie oznacza, że miejsce znajdzie się za kilka dni.
Jolanta Ojczyk
27.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
W świetle prawa nie istnieją, ale według szacunków liczba jednopłciowych rodziców wychowujących dzieci sięga w Polsce 50 tysięcy. Taką liczbę podają autorzy raportu stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza – „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBTIQ?”. I dodają, że tylko 54 proc. polskiego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.
Krzysztof Sobczak
27.12.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna
W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).
Krzysztof Koślicki
27.12.2021
Ordynacja Rachunkowość

Prezydent zawetował Lex TVN

Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że postanowił odmówić podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej Lex TVN.  Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm może odrzucić weto większością 3/5 głosów.
Krzysztof Sobczak
27.12.2021
Administracja publiczna
W ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się zarówno liczba dłużników alimentacyjnych, jak i kwota ich zaległości zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Nie jest to jednak efekt poprawy ściągalności, ale przede wszystkim zmiany przepisów z 2018 roku, od kiedy to zaległości starsze niż 6 lat nie mogą być zgłaszane do BIG. Od 29 grudnia znika 6-letnie ograniczenie terminowe.
Agnieszka Matłacz
27.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ubezpieczonemu, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed 2 stycznia 1999 r. i pobiera emeryturę wojskową wynoszącą 75 proc. podstawy jej wymiaru obliczoną bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, z tytułu których jest uprawniony również do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez niego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.12.2021
Emerytury i renty

Drogi frank zachęca kredytobiorców do występowania do sądów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Wysoki kurs franka szwajcarskiego podniósł raty kredytów deniminowanych w tej walucie, co stanowi dodatkową zachętę dla kredytobiorców do procesowania się z bankami. Widoczne jest też zainteresowanie ugodami, choć zapał do nich jest mniejszy niż do drogi sądowej. Na razie sprawnie idzie to w PKO BP. Jak podaje bank, do tej pory złożono wnioski do prawie 17 tysięcy umów.
Regina Skibińska
27.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Prawnik "przyjazny dziecku" potrzebny przy trudnych rozwodach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Pełnomocnicy prowadzący sprawy rozwodowe powinni chronić nie tylko interesy osób dorosłych - rodziców, ale też ich dzieci. To daje szansę np. na rozwiązanie kwestii związanych z kontaktami czy alimentami. Dlatego Komitet Ochrony Praw Dziecka chce pójść o krok dalej i działającym tak kancelariom nadawać specjalne certyfikaty - "przyjaznej dziecku".
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Nie zadbasz o babcię, domu nie odziedziczysz? – przepisy mało precyzyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rząd proponuje zmiany w prawie spadkowym – mają umożliwiać pozbawienie praw do spadku osobę, która nie opiekowała się spadkodawcą. Eksperci są sceptyczni i uważają, że projektowane regulacje są mało precyzyjne i będą sporym wyzwaniem dla sądów. Co więcej, nie tylko podsycą rodzinne spory, ale również wydłużą postępowania spadkowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
27.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Z reguły do powołania do życia nowej instytucji niezbędna jest wizyta w sądzie albo w urzędzie. Ale w przypadku wspólnot mieszkaniowych tak nie jest. Powstaje ona z mocy prawa  w budynku mieszkalnym lub mieszkalno-użytkowym‚ w którym jest przynajmniej dwóch właścicieli.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.12.2021
Prawo cywilne Nieruchomości
Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami ministra zdrowia w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w czasie epidemii, szpital nie może żądać od ojca zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu. Mimo to w wielu placówkach są one wymagane. - Uzależnianie uczestnictwa w porodzie rodzinnym od wyniku testu nie powinno mieć miejsca - podkreślają MZ i NFZ.
Beata Dązbłaż Jolanta Ojczyk
25.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Ulepszenia w najmowanym mieszkaniu? Nie zawsze opłacalne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Najemca tylko wyjątkowo znajduje idealne lokum, bywa że mieszkanie lub biuro nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Czasami najemca rozważa wprowadzenie ulepszeń, ale przed taką decyzją powinien zwrócić uwagę, że gdy poniesie na ten cel różnego rodzaju koszty, to może nie uzyskać ich zwrotu. Zdarza się, że po zakończeniu umowy będzie musiał przywrócić lokal do stanu poprzedniego.
Aleksandra Partyk
25.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Od marca czeka na rozpatrzenie przez Sejm senacki projekt w sprawie odszkodowań i zadośćuczynień od państwa za niewątpliwie niesłuszny zarzut lub oskarżenie. Dotąd nie nadano mu nawet numeru druku sejmowego, jest analizowany przez sejmowych prawników, a marszałek zwraca uwagę, że wprowadzenie takiej regulacji byłoby kosztowne dla państwa.
Krzysztof Sobczak
24.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Nie milkną echa uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, w której wskazano, że udział sędziego, z wykorzystaniem swojego statusu, w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny ze względów etycznych. Sędziowie widzą w tym głębsze dno i próbę ograniczania ich prospołecznej działalności. I podkreślają, że też są obywatelami więc biorą udział w wielu zbiórkach i akcjach, choćby Hot16Challenge do której namawiał prezydent.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
24.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jazda pociągiem okresie świątecznym to zazwyczaj spełnienie marzeń masochisty, i to nawet w czasach, gdy nie mierzyliśmy się z pandemią. W tym roku oprócz możliwości spędzenia kilku godzin w środku niczego i spóźnienia się na wigilijnego karpia, podróż umilić może gorąca dyskusja o sensowności noszenia maseczek.
Monika Sewastianowicz
24.12.2021
Gdy żołnierz popadł w konflikt z przełożonymi, w każdej czynności lub zachowaniu widział mobbing. Doprowadziło to do wypowiedzenia przez niego kontraktu i pozwu o odszkodowanie. Sąd nie przyznał mu racji, ponieważ nie dopatrzył się działań mobbingowych w krytyce, braku zgody na wcześniejsze opuszczenie jednostki lub zapowiedzi sprawdzenia stopnia opanowania regulaminu.
Dorian Lesner
24.12.2021
Prawo cywilne Prawo pracy
Nawet najbardziej wyszukane świąteczne wpisy na blogach kulinarnych nie zagwarantują blogerom wyłączności na serwowanie barszczu z uszkami według ich „autorskiego” przepisu. Trzeba bowiem udowodnić, że to nie tylko proste ugotowanie zupy, ale coś więcej. Wystarczy też poprzestawiać słowa w przepisie, by uniknąć zarzutu plagiatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ministerstwo Infrastruktury postanowiło wycofać się z obowiązkowych szkoleń teoretycznych i praktycznych dla wszystkich młodych kierowców pomiędzy 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Powinny one odbywać się już od trzech lat, ale resort przyznaje, że to prawo jest martwe. W zamian chce zaproponować inne rozwiązania skierowane do młodych kierowców.
Robert Horbaczewski
24.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Wieloletnia batalia obrońców praw zwierząt o prawa karpi zaczyna skutkować. W 2021 roku liczba sieci handlowych, które oferowały w sprzedaży żywe ryby spadła niemal do zera. Niestety nadal jest sporo fanów "karpia z wanny" - a z pomocą przychodzą im sprzedawcy z bazarów i targowisk. Prawnicy uważają, że trzeba to uciąć raz, a dobrze - przepisem zakazującym sprzedaży żywych ryb.
Patrycja Rojek-Socha
24.12.2021
Prawo karne Środowisko
Bardzo dobrze, że w polskim porządku prawnym znajdzie się rozwiązanie takie jak Fundusz Kompensacyjny. Pacjenci i środowisko medyczne oczekiwali na nie od wielu lat. Fundusz oprócz szczepień pandemicznych obejmie także szczepienia obowiązkowe z kalendarza szczepień. Nie wszystkie kraje wprowadziły tego typu rozwiązania. Zawsze można też skierować roszczenia przeciwko producentowi szczepionek.
Beata Igielska
24.12.2021
Koronawirus szczepienia
W przypadku budowy zbiornika na deszczówkę, o pojemności do 10 metrów sześciennych starostwa nie powinny wymagać pozwolenia na budowę. Tak uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do procedowanego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy resort wprowadził stosowaną zmianę przepisów prawa budowlanego.
Robert Horbaczewski
23.12.2021

Ziobro: TK oceni mechanizm "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją unijnego rozporządzenia w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do funduszy z praworządnością. I podkreślił, że jego resort i Solidarna Polska były zdecydowanie przeciwko zgodzie na przyjęcie tego mechanizmu, które zaakceptował premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca będą musieli zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Taką regulację poparły wcześniej we wspólnym stanowisku samorządy wszystkich zawodów medycznych.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Koronawirus szczepienia