Od czwartku, 27 stycznia, testy antygenowe w kierunku Covid-19 mogą przeprowadzać farmaceuci w aptekach ogólnodostępnych. Według najnowszych danych NFZ testuje już ponad 200 aptek z 13 tys. aptek.  Jak zauważa Mariusz Kisiel, prezes Związku Aptek Franczyzowych, podstawowym problemem jest brak możliwości rozdzielenia pacjentów badanych od pozostałych bez negatywnego wpływu na podstawową funkcję apteki. Takiego problemu nie mają laboratoria i punkty wymazowe, które przyjmują tylko klientów na badania. Dlatego Ministerstwo Zdrowia w ekspresowym tempie dopuściło je do wykonywania szybkich, bezpłatnych testów antygenowych. Według najnowszych danych NFZ już ponad 130 punktów wymazowych i laboratoriów przeprowadza szybkie testy antygenowe, których wynik jest już po 10-15 minutach. Nabór punktów jest otwarty, więc każdego dnia zgłaszają się nowe. Aktualna lista punktów jest dostępna tutaj.

 

W punkcie wymazowy darmowy test bez skierowania

Testować bezpłatnie będą punktu, które zgłoszą taką chęć do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak jednak zauważa Alina Niewiadomska, prezes Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, zainteresowanie powinno być duże. Obecnie w kraju funkcjonuje ok. 600 punktów wymazowych. Na badanie nie będzie potrzebne skierowanie. Informacje o wynikach testów pacjent otrzyma za pośrednictwem sms-a lub przez konto IKP. Pozytywny wynik testu będzie oznaczał 10-dniową izolację, a dla domowników i osób z kontaktu kwarantannę.

Szybka akcja Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych

21 stycznia 2022 roku, po tym jak Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował o bezpłatnych testach w aptekach, KRDL zaapelowała o to, aby także w punktach pobrań wykonywać testy antygenowe bez skierowania. Wówczas jednak propozycja ta nie odbiła się głośnym echem. Resort promował testy w aptekach. Taką możliwość zapowiedział dopiero 26 stycznia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. W piątek 28 stycznia zaś doszło do spotkania przedstawicieli Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych i resortu na którym omówiono zasady zamawiania i dostawy testów, wpisywania wyników do systemu EWP i szkoleń pracowników do pobierania wymazów. Tego dnia również resort opublikował komunikat w tej sprawie.