Nowelizacja została przygotowana przez resort sprawiedliwości. Jak wskazywali autorzy, po zmianach, jeśli konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, która była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień.

Czytaj w LEX: Najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu weksla >

W uzasadnieniu noweli wskazano, że obecne przepisy dotyczące wydawania nakazów zapłaty na podstawie weksla przeciwko konsumentowi zniechęcają go do podjęcia obrony w sporze zapoczątkowanym przez stronę silniejszą, taką jak np. bank. - Zaproponowane zmiany doprowadzą do złagodzenia wymagań w tym zakresie, a ponadto zobowiążą sądy do weryfikacji umowy, której roszczenia zostały zabezpieczone wekslem pod kątem klauzul niedozwolonych - uzasadniono potrzebę tej nowelizacji.

Sprawdź w LEX: Czy na podstawie nakazu zapłaty z weksla w postępowaniu nakazowym możliwa jest egzekucja udziału we własności nieruchomości zabezpieczonej hipotecznie? >

 

Wydłużony termin na wniesienie zarzutów

Nowela przewiduje też, że konsument w takim sporze będzie miał wydłużony termin do wniesienia zarzutów - do miesiąca na terenie Polski, natomiast opłata sądowa od zarzutów konsumenta nie będzie mogła wynosić więcej niż 750 zł. - Dzięki nowym rozwiązaniom konsumenci i inne strony procesu cywilnego, będą mogli korzystać z porównywalnego w całej UE poziomu ochrony swoich praw - uzasadniono.

Zobacz procedurę w LEX: Postępowanie w sprawie z powództwa (nakazowego) o zapłatę określonej w petitum pozwu kwoty pieniężnej wynikającej z wypełnionego przez powoda weksla własnego niezupełnego (weksla in blanco) >

Z wyroków TSUE wynika konieczność stworzenia dla sądu możliwości dokonania kontroli treści umowy, wraz z deklaracją wekslową, aby wykluczyć, że zawiera ona nieuczciwe warunki umowne. - Głównym punktem nowelizacji w związku z wyrokami TSUE jest nałożenie na stronę powodową obowiązku dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument. Z uwagi na okoliczność, że niedozwolone klauzule mogą znajdować się nie tylko w samej umowie, ale również w deklaracji wekslowej i załącznikach, projekt przewiduje obowiązek dołączenia również tych dokumentów – napisano w  uzasadnieniu nowelizacji.

Czytaj omówienie w LEX: Zarzut nieważności weksla skutkował wstrzymaniem wykonalności nakazu zapłaty >

Przyjęte rozwiązania mają też umożliwić oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. - Oddanie pisma procesowego – w formie przesyłki poleconej – w placówce każdego operatora pocztowego w Polsce, będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu - przewidziano.

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Obowiązek dołączenia odpisów pisma procesowego jako jego wymóg formalny >

Zmiany przewidują też doprecyzowanie regulacji dotyczącej wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych. Zgodnie z uzasadnieniem, osoba ubiegająca się o pomoc prawną będzie mogła uzyskać zwrot poniesionych kosztów tłumaczenia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o przyznanie prawa pomocy.