Prawo.pl
Po zmianach w procedurze cywilnej, udzielenie zabezpieczenia w sprawach własności intelektualnej wymagać będzie wysłuchania obowiązanego, który będzie mógł podjąć się obrony odpowiednio wcześnie. Niewątpliwie zwiększy to równowagę pomiędzy stronami postępowania, zapewniając obowiązanym możliwość zablokowania udzielenia postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia zawierającego obciążające nakazy lub zakazy.
Zuzanna Ochońska-Borowska
26.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Obrońca obwinionej został usunięty z sali rozpraw, bo nie chciał założyć maseczki. Naruszyło to prawo do obrony lekarki pediatry. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 25 kwietnia uchyliła wyrok sądu lekarskiego w sprawie jego klientki, nakazując mu zbadać, czy lekarka kwestionowała istnienie epidemii w ogóle, czy tylko epidemii wykreowanej w mediach na Ukrainie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Od października będzie obowiązywać nowy typ przestępstwa, polegający na uchylaniu się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej, za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, środka kompensacyjnego. Chodzi o obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo nawiązki. Grozić ma za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Cztery dni wytężonej pracy pod presją czasu nad kazusami naszpikowanymi prawnymi zagwozdkami - we wtorek, 25 kwietnia, kandydaci na adwokatów i radców prawnych rozpoczęli swój maraton egzaminacyjny. Kluczem do sukcesu - jak mówią Prawo.pl przedstawiciele komisji - może być skupienie, pełna koncentracja, uważne czytanie i stosowanie się do poleceń.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2023
Prawnicy Dla studenta
Uwzględniając powództwo przeciwko Skarbowi Państwa na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, sąd zastrzega pozwanemu prawo powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności z nabytego mienia – taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd ma obligatoryjnie kierować przedsiębiorców do mediacji, jeżeli przed złożeniem pozwu nie zdecydowali się na negocjacje, albo jeżeli nie wyjaśnią przekonująco przyczyn ich niepodjęcia - taka propozycja znalazła się w projekcie resortu rozwoju. Prawnicy odnoszą się do niej sceptycznie, wskazując zwłaszcza, że doprowadzi to do niepotrzebnego wydłużania postępowań, a nie promowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2023
Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Pod koniec lutego Sąd Rejonowy w Gliwicach nałożył na przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa grzywnę w wysokości 2 tys. zł. Powodem miało być nieudzielenie odpowiedzi na żądanie sądu. Teraz szefowa Rady skierowała skargę na prezesa sądu do Ministra Sprawiedliwości, zawiadomiono też prokuraturę o możliwości przekroczenia uprawnień przez sędziego z motywacji... politycznych.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa należy podać w wątpliwość obowiązywanie immunitetu państwa w sprawie cywilnej odszkodowawczej stanowiącej jedynie element szerszej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, ludobójstwa i zbrodnie przeciw ludzkości. Chodzi o wyznaczoną na 10 maja br. rozprawę Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów k.p.c, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2023
Uważamy za niedopuszczalną ingerencję w wolność słowa i wyrażania poglądów dokonywaną przez osoby wybrane do konstytucyjnego organu nielegalnie i niespełniające merytorycznych i moralnych standardów do zasiadania w organie, mającym stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów – tak stwierdzają w najnowszej uchwale sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2023
Prawnicy
Nikogo nie interesuje, czy czas poświęcony na obsługę zlecenia poświęcony jest na kwestie merytoryczne, czy dotyczące komunikacji z klientami. Skoro czasu potrzebnego na obsługę merytoryczną klienta nie da się skrócić ani pominąć, to zwiększenia efektywności obsługi powinniśmy poszukiwać optymalizując kwestie marketingowe i biznesowe. A tu Legal Alert przyda się zdecydowanie – mówi dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy.
Krzysztof Koślicki
24.04.2023
Prawnicy
Dopiero pod koniec maja Senat zajmie się oceną prawną ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Nie ustaje jednak krytyka tej ustawy. Karę nazywa się środkiem zaradczym, rozstrzygnięcie o winie, które ma prawo wydać tylko sąd, jest decyzją, a komisja to sąd specjalny. Do tego dochodzi negacja zasady domniemania niewinności oraz prawa do obrony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2023
Prawo karne Administracja publiczna
Przyszli radcy prawni i adwokaci odliczają godziny do swoich egzaminów zawodowych. Choć "ściąganie" może kusić, warto pamiętać, że korzystanie z niedozwolonych materiałów lub pomocy grozi wyproszeniem z sali i oceną niedostateczną. Ale nie tylko – choć do egzaminu można przystąpić ponownie, takie zachowanie i „wpis w papierach” stawia pod znakiem zapytania nieskazitelność charakteru i rękojmię należytego wykonywania zawodu zaufania publicznego.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
24.04.2023
Prawnicy Strefa aplikanta
Na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki komandytowej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Stwierdziła, że jest w przepisach luka. I należy ją wypełnić w drodze zastosowania analogii przez odwołanie się do Prawa upadłościowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny w ostatnim tygodniu dwukrotnie wypowiadał się w sprawie wysokości "urzędówek" - tym razem w związku ze skargami radców prawnych. Jego orzecznictwo jest jednak w tym zakresie ugruntowane, podobnie jak w grudniu ubiegłego roku w przypadku adwokatów także teraz stwierdził, że dotyczące ich przepisy są niezgodne z Konstytucją. MS zapowiada zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jak wycenić pobyt w piekle? – pytają retorycznie niewinne osoby, które trafiły do więzienia. Otrzymują pieniądze za błąd wymiaru sprawiedliwości, ale kosztem ogromnego upokorzenia. Państwo polskie nie jest zbyt szybkie i skore do przyznawania zadośćuczynienia za oczywiście bezprawne pozbawianie wolności. A prokuratorzy twierdzą że zadośćuczynienie powinno być godną kompensatą, a nie bezpodstawnym wzbogaceniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Roszczenie z tytułu zachowku nie przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku jeżeli nie należy on do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy – taką uchwał podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie Sądu Okręgowego w Opolu. To oznacza, że mąż nie dziedziczy zachowku po żonie, która skorzystała z przywileju z powodu wieku i niezdolności do pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sankcje za naruszanie przepisów dotyczących polowań są dwojakie: w razie popełnienia przestępstw - karne, a niezależnie od nich -dyscyplinarne. Myśliwi uważają, że mechanizmy chroniące przed patologiami funkcjonują całkiem nieźle, jednak reszta społeczeństwa ma małe możliwości, żeby się o tym przekonać.
Regina Skibińska
22.04.2023
Prawo karne
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostatecznie przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych z sędzią Justyną Koską-Janusz. W piątek Sąd Najwyższy oddalił kasację szefa resortu sprawiedliwości. Oznacza to, że minister Ziobro musi przeprosić warszawską sędzię za oświadczenie, jakoby miała się wykazać wyjątkową nieudolnością i zupełnie nie radzić sobie z prowadzeniem bardzo prostej, choć głośnej sprawy.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kwota dziennej okresowej kary pieniężnej nałożonej na Polskę za niewykonanie zabezpieczenia mającego polegać na zawieszeniu działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została obniżona z miliona na 500 tysięcy euro - zdecydował w ogłoszonym w piątek postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie TSUE ma wydać 5 czerwca 2023 r.
Krzysztof Sobczak
21.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Krajowa Rada Sądownictwa wzywa sędziów, członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia by zdystansowali się od zachowań jego kierownictwa. Chodzi o niedawne XXIX Zebranie Delegatów Iustitii, podczas którego - w ocenie Rady - naruszany był art. 178 Konstytucji, zgodnie z którym sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
21.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
"Długotrwałą przeszkodą uniemożliwiającą prowadzenie postępowania" mogą być również inne przyczyny niż niemożność ujęcia oskarżonego lub jego choroba. Ale nie jest to oczekiwanie obwinionego na zmiany legislacyjne w systemie odpowiedzialności prokuratorów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, uznając zażalenie prokuratora Krzysztofa Parchimowicza za niezasadne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Coraz więcej szkół angażuje się w propagowanie i stosowanie mediacji rówieśniczych. Rozwiązanie wydaje się lekiem na szkolne konflikty, a eksperci wskazują, że powinno być też coraz częściej stosowane w sprawach dotyczących nieletnich. Pojawia się jednak pytanie czy prowadzący je mediatorzy nie powinni być wyspecjalizowani - bo dziecko to nadal dziecko, więc jego sprawa wymaga spojrzenia z jego perspektywy.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
21.04.2023
Szkoła i uczeń
Dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu bezprawia legislacyjnego jest dopuszczalne wyłącznie po stwierdzeniu niekonstytucyjności rozporządzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Sąd samodzielnie nie może rozstrzygać tej kwestii - stwierdził w precedensowym, prawomocnym już wyroku, dotyczącym wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, Sąd Okręgowy w Warszawie.
Jan Podkowik Katarzyna Libiszewska
21.04.2023
Prawo cywilne Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zachęcić wierzycieli do korzystania z zabezpieczenia roszczeń w drodze egzekucji, wprowadziło więc stałą opłatę - 300 zł od takiego wniosku. Potem komornik może otrzymać od wierzyciela 10 proc. wartości mienia objętego zabezpieczeniem, ale pod warunkiem, że jego działania będą skuteczne. Resort uważa, że zmotywuje to komorników, a ci, że pogrąży ich finansowo.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
21.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, przepisy uprawniające I prezesa SN do wyznaczenia sędziego tego sądu, bez jego zgody, do udziału w rozpoznaniu określonej sprawy w innej izbie SN oraz do wyznaczenia sędziego bez jego zgody do orzekania w innej izbie na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, jest niezgodny z Konstytucją i Konwencją Praw Człowieka. Wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
20.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny po raz drugi z rzędu wypowiedział się na temat kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu i ponownie wskazał, że przepisy rozporządzenia MS kształtujące je na poziomie niższym od minimalnych stawek dla radców "z wyboru" i są niezgodne z Konstytucją. Resort zapewnia, że pracuje nad wzrostem stawek do wysokości "minimalnych" - zmiany miałyby wejść w życie w 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
20.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uniewinniła internautę, który wpisał na Facebooku znane hasło: Polska dla Polaków, ale dodał, że „Żadna ku…a z tęczowych polityków tego nie zmieni!!” Sąd uznał, że aby wypowiedź publiczną potraktować jako mowę nienawiści, trzeba wykazać jej autorowi zamiar wzbudzania wrogości dla osób innych narodowości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Kara obniżenia wynagrodzenia o 30 procent orzeczona sędziemu na rok za nieterminowe załatwianie spraw nie jest oczywiście i rażąco łagodna – stwierdził Sąd Najwyższy. Wcześniejsze ukaranie sędziego nie zawsze powoduje zaostrzenie kary - wynika z tego orzeczenia, gdyż obwiniony sędzia był karany finansowo i jest oceniany przez rzecznika dyscyplinarnego jako „niepoprawny sprawca”, na którego kara nie działa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spośród wielu zmian, które przewiduje nowelizacja procedury cywilnej, warto zwrócić uwagę na te dotyczące postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej. Zmierzają one do wzmocnienia pozycji procesowej obowiązanych, a także w pewnym zakresie normują kwestie, które funkcjonowały dotychczas jedynie w oparciu o praktykę orzeczniczą sądów własności intelektualnej - pisze dr Tomasz Gawliczek.
Tomasz Gawliczek
20.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nowe informacje w sprawie afery GetBack - śledczy ze stołecznej prokuratury regionalnej domagają nawet 10 lat więzienia dla szeregowych pracowników szczecińskich oddziałów Idea Banku. Jeśli sąd przychyli się do ich wniosku, pośrednio potwierdzi, że oskarżeni powinni być świadomi nieprawidłowości, których nie dostrzegła Komisja Nadzoru Finansowego. Proces ruszył w środę.
Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
19.04.2023
Prawo karne Finanse