Prawo.pl
Obecnie zaczyna się dostrzegać problem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Sprawa Publicznych, jednak od momentu utworzenia tej Izby, Iustitia na wszelkie sposoby próbowała zwracać uwagę na skutki działania tego organu. Ten organ przesądzić może o wynikach wyborów. Jednak nie jest w stanie wydać żadnego, ważnego orzeczenia, co do ważności wyborów parlamentarnych w Polsce — mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Chaos w wymiarze sprawiedliwości i prawna destrukcja orzecznicza są wymiernym skutkiem dotychczasowej, blisko sześcioletniej działalności w Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych osób powołanych na stanowiska sędziowskie, tak zwanych neosędziów, na wniosek wadliwie, niekonstytucyjnie, ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa - pisze Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris w apelu o odsunięciu "nowych" sędziów od orzekania.
Patrycja Rojek-Socha
06.01.2024
Prokuratura
Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej o uchyleniu wygaszenia przez marszałka Sejmu mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego nie kończy, a podgrzewa, kryzys w Sądzie Najwyższym. Prawnicy i m.in. "starzy" sędziowie SN mówią, że orzeczenie to, podobnie jak tożsame dotyczące Macieja Wąsika, zostało wydane przez Izbę, która w myśl wyroków TSUE i ETPCz, nie jest sądem. To z kolei oznacza, że według nich nie obowiązuje. Piłka jest nadal w grze, po stronie Izby Pracy i marszałka Sejmu.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
To już drugie postanowienie wydane w trybie błyskawicznym na posiedzeniu niejawnym przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego dotyczące wygaszenia mandatu poselskiego. Izba ta 5 stycznia br. uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie mandatu posła Mariusza Kamińskiego. Orzeczenia wydaje Izba, która nie jest sądem – twierdzą sędziowie zgodnie wyrokami TSUE i ETPCz. A prezes Prusinowski dodaje, że to droga do anarchii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mamy przygotowane dwa projekty ustaw, które są związane z wypełnieniem tzw. kamieni milowych i odblokowaniem środków z KPO, a także z innymi kwestiami kluczowymi w kontekście praworządności - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Adam Bodnar, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny. Zapewnił też, że rząd jest w stałym dialogu z Komisją Europejską i przygotowuje się do zmian legislacyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar podpisał w piątek dokumenty o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. Komisja Europejska ma teraz cztery miesiące na uznanie notyfikacji. 28 grudnia 2023 r. pozytywnie zaopiniowała to Komisja UE. EPPO prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Posłowie PiS złożyli do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o marszałka Sejmu Szymona Hołownię i dyrektora generalnego jego gabinetu Stanisława Zakroczymskiego. Twierdzą, że marszałek Sejmu przekroczył swoje uprawnienia poprzez próbę wpłynięcia na ustalenie składu Sądu Najwyższego.
Krzysztof Koślicki
05.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jednoczesne odwołanie 144 prokuratorów z delegacji w Prokuraturze Krajowej oraz w prokuraturach regionalnych spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki prawne dla prowadzonych postępowań, a w szczególności występujących w tych sprawach osób pokrzywdzonych. Na skutek tego polecenia w Prokuraturze Krajowej praktycznie przestanie istnieć Departament Cyberprzestępczości i Informatyzacji, zajmujący się nadzorem oraz koordynacją najpoważniejszych postępowań dotyczących cyberprzestępczości - oświadczyła Prokuratura Krajowa.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2024
Zadośćuczynienie za bezprawne pozbawienie wolności człowieka nie może być jednocześnie oderwane od realiów i współczesnych standardów życia w Polsce. Powinno być kwotą ekonomicznie odczuwalną, uwzględniającą opisane okoliczności zatrzymania – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie demonstranta, który sprzeciwiał się niesłusznemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Drugie zatrzymanie nie oznacza też, że krzywda była mniejsza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.01.2024
Prawo karne
To już nie konflikt, a wojna - tak sędziowie SN komentują to, co stało się w sprawie odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od wygaszenia im mandatów poselskich. "Starzy" sędziowie nie mają wątpliwości, że decyzje, które zapadły, są niezgodne z przepisami i dowodzą tego, że "nowy" skład działa zgodnie z wolą polityczną. "Nowi" uważają, że wszystko przebiega zgodnie z ustawą. A prawnicy podkreślają, że oto mamy... dwa Sądy Najwyższe, które wydają sprzeczne ze sobą orzeczenia.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Sędziów Themis nie ma zastrzeżeń do projektu zmian w rozporządzeniu - Regulamin urzędowania sądów powszechnych, które zakładają m.in., że wniosku o wyłączenie neosędziego nie będzie mógł rozpatrywać sędzia wybrany w taki sam sposób, czyli z udziałem KRS powołanej na podstawie noweli z 2017 r. Co więcej uważa, że daje ono szansę na odbudowę zaufania obywateli do sądów.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jedna z wprowadzonych od 1 października br. zmian w kodeksie karnym dotyczy przepisu art. 296. Chodzi w nim o przestępstwo wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym bądź przestępstwo nadużycia zaufania. Przestępstwem jest też samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia takiej szkody, jednak do tej pory dla jego ścigania niezbędne było złożenie wniosku przez pokrzywdzonego. Nowelizacja rozszerzyła krąg osób, które mogą złożyć taki wniosek - pisze Agata Koschel-Sturzbecher, adwokat.
Agata Koschel-Sturzbecher
05.01.2024
Prawo karne
Skutki prawomocnego wyroku skazującego zostały zniesione przez zastosowanie prawa łaski; ważności bądź skuteczności aktu łaski nie może weryfikować ani SN, ani TK - oceniła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, decydując ws. mandatu poselskiego Macieja Wąsika. Izba w czwartek uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła.
Inga Stawicka
04.01.2024
94 prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowy z Prokuratury Krajowej oraz 50 prokuratorów prokuratury rejonowej wróci z prokuratur regionalnych do swoich macierzystych jednostek - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar zdecydował o zakończeniu ich delegacji. Informacje przekazało MS, a uzasadnieniem jest m.in. "trudna sytuacja kadrowa jednostek organizacyjnych najniższego szczebla".
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2024
Prokuratura
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zdecydowała w czwartek, na posiedzeniu niejawnym, o uchyleniu postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA. 10 stycznia sprawą ma zająć się... Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar miał już dwa razy zwracać się do Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, by ten zrezygnował dobrowolnie z zajmowanego stanowiska. Za każdym razem miał jednak usłyszeć odmowę. A zgodnie z obowiązującymi przepisami do odwołania Prokuratora Krajowego potrzebna jest zgoda prezydenta i to, od września br., pisemna. Czy jest jednak konieczna? Opinie prawników są mocno podzielone.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2024
Prokuratura
Projekt zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, zaproponowany już przez nowego ministra, miał być szybkim sposobem na uporządkowanie sprawy wyłączenia neo-sędziów oraz zachęcenia sędziów do stosowania prawa europejskiego. Sędziowie, w tym także Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, mają do propozycji zastrzeżenia. Głównie sprowadza się do tego, że kwestie te nie powinny być regulowane regulaminem, a jego nadużycie może uderzać w niezawisłość sędziowską.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
04.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli naprawdę chcemy naprawić wymiar sprawiedliwości, a Rzeczpospolitą uczynić prawdziwym, republikańskim domem wspólnym, może zamiast przypisywać zbiorczo łatki „neo-sedziów”, warto usiąść do dialogu, by ustalić merytoryczny kierunek prac legislacyjnych zapewniających przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją? W mojej ocenie zyskamy na tym wszyscy - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Dawid Kulpa
04.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Resorty finansów i cyfryzacji wystąpiły do Google Polska o wyjaśnienie w sprawie nieprawdziwych informacji o kursie złotego z 1 stycznia 2024 r. Platforma odpowiada, że nie weryfikuje danych od dostawców i nie ingeruje w ich treść. Według prawników brakuje podstaw, by państwo mogło pociągnąć operatorów wyszukiwarek internetowych do odpowiedzialności za podobne sytuacje. Postulują jednak większy nacisk na kwestie transparentności i należytej staranności w przekazywaniu informacji.
Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha
04.01.2024
Finanse
Były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak został odwołany z delegacji do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przez MS, co z kolei może oznaczać powrót do orzekania w stołecznym sądzie rejonowym. Z Instytutem związany był od czerwca 2020 r., wcześniej złożył rezygnację ze stanowiska w MS po ujawnieniu tzw. afery hejterskiej.
Patrycja Rojek-Socha
03.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Trzydzieści osób zostało oskarżonych o uczestniczenie w procederze korupcyjnym związanym z leczeniem otyłości. Polegał on na żądaniu od tzw. pacjentów bariatrycznych 10 tys. złotych w zamian za przyjęcie ich do szpitala poza formalną listą oczekujących i wykonanie zabiegu, który był refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomysłodawcą i inicjatorem przyjmowania wpłat od pacjentów bariatrycznych był senator Tomasz G. - informuje prokuratura w Szczecinie.
Katarzyna Nocuń
03.01.2024
Finansowanie zdrowia
Jeszcze w tym tygodniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar ma przedstawić scenariusz postępowania, również w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział premier Donald Tusk. Jak wyjaśnił, do rozstrzygnięcia jest m.in. termin przedstawienia uchwały sejmowej w sprawie TK. Na razie każde orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest publikowane w Dzienniku Ustaw z adnotacją, że wyroki zostały wydane z naruszeniem podstawowej zasady dotyczącej wyboru sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
03.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
10 stycznia, na posiedzeniach niejawnych Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpozna odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w sprawie wygaszenia ich mandatów poselskich. W składzie orzekającym w sprawie Wąsika jest trzech neosędziów. Obaj byli szefowie CBA zostali skazani - 20 grudnia, przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata bezwzględnego więzienia. Toczy się o to jednak spór, bo m.in. prezydent uważa, że cały czas obowiązywało zastosowane przez niego ułaskawienie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ci, którzy kontaktują się z osobami, które doświadczyły wojny - na to pytanie będą starali się odpowiedzieć uczestnicy webinaru organizowanego przez Project Sunflowers i International Center for MultiGenerational Legacies of Trauma, który odbędzie się 8 stycznia 2024 r., o godz. 19:00.
Patrycja Rojek-Socha
03.01.2024
Wymiar sprawiedliwości

Dwie nowe skargi nadzwyczajne o kredyt i pożyczkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty
Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne od nakazów zapłaty. Jedna sprawa dotyczy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy a druga – odsetek od umowy pożyczki konsumenckiej. Zdaniem prokuratora sąd nie uwzględnił konsumenckiego charakteru sprawy i zaniechał zbadania z urzędu, potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Wojna z ławnikami w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ostatnich dniach grudnia 2023 roku zebrała się w Warszawie w gmachu Sądu Najwyższego Rada Ławnicza SN. Przyjęła uchwałę, w której zaopiniowano negatywnie wniosek I prezes SN o odwołanie ławnika SN Przemysława Wiszniewskiego na tle jego udziału w demonstracji ówczesnej opozycji 4 czerwca br. Wnioski o odwołanie dotyczą także kolejnych 12 ławników, którzy nie chcą orzekać z „nowymi” sędziami. W obronie ławników stanęło siedmiu sędziów powołanych przed 2017 rokiem
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Znieważenie głowy państwa jest nadal przestępstwem, ściganym z oskarżenia publicznego. Część prawników opowiada się jednak za uchyleniem tego przepisu, tym bardziej, że ETPCz w swoich orzeczeniach kwestionował podobne rozwiązania obowiązujące w innych krajach. Zgodni są jednak, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego powinni ważyć słowa, a jeśli przekroczą granice - odpowiadać dyscyplinarnie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
03.01.2024
W nowym roku będą wchodzić w życie nowe obowiązki m.in. dla szkół związane z ochroną dzieci przed różnego rodzaju przemocą. Część prawników uważa jednak, że przyszedł też czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem, bo choć wiele osób temu zaprzecza - alienacja rodzicielska ma się w Polsce nadal dobrze. Kara miałaby być taka jak np. w przypadku niealimentacji - grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
03.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Skazany samodzielnie oddalił się z miejsca zatrudnienia podczas pracy poza zakładem karnym. Został skazany przez sąd za tzw. samouwolnienie, mimo że nie był kontrolowany. Takiego przestępstwa można było w tym czasie dopuścić się jednak tylko w sytuacji faktycznej izolacji w miejscu zamknięcia lub będąc pod strażą czy dozorem – uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i składa kasację na korzyść skazanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W polskim wymiarze sprawiedliwości trwa kryzys konstytucyjny. Przywracanie praworządności musi odpowiadać standardom państwa konstytucyjnego, co jednak nie wyklucza stosowania nadzwyczajnych w pewnej mierze środków naprawczych, z uwzględnieniem istniejącego kryzysowego stanu wyższej konieczności ustrojowej - wskazuje w opinii do projektu rozporządzenia zakładającego, że tzw. neosędzia nie będzie mógł rozpatrywać wniosku o wyłączenie neosędziego, Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.01.2024
Wymiar sprawiedliwości