- Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Podjął decyzje po zapoznaniu się z wyciągiem wyroku przesłanym z Krajowego Rejestru Karnego. Marszałek Sejmu posłużył się opiniami prawników w sprawie skutków prawomocnego skazania - potwierdził dyrektor generalny Gabinetu Marszałka Sejmu, Stanisław Zakroczymski. 

Odwołania dwóch byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynęły do Sądu Najwyższego już 29 grudnia ub. roku. W pismach powołali się na prawomocne ułaskawienie przez Prezydenta RP w 2015 roku. A zatem – zdaniem odwołujących posłów - nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

Jak poinformował zastępca rzecznika prasowego Sądu Najwyższego Piotr Falkowski, Izba Kontroli i Spraw Publicznych oceni poprawność formalną wniesionych pism procesowych i dopuszczalności rozpoznania sprawy. - Wszystko to poprzedzi decyzję merytoryczną – dodał.

Tymczasem okazuje się, że Marszałek Sejmu przesłał dokumenty w sprawie ( z pismem przewodnim ) bezpośrednio do prezesa Izby Pracy dr Piotra Prusinowskiego, z pominięciem biura podawczego. 

Zobacz również: Zakład karny przygotowany dla Kamińskiego i Wąsika

Terminy na odwołanie

Terminy dwóch posiedzeń niejawnych dotyczących rozpoznania odwołań od decyzji marszałka Sejmu po południu 3 stycznia zostały opublikowane na wokandzie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Wyznaczono je na 10 stycznia na godz. 10. Rozpoznawać je będą sędziowie Robert Stefanicki, Romuald Dalewski i Renata Żywicka, zaś w drugiej turze -  Bohdan Bieniek, Jolanta Frańczak i Dawid Miąsik. W składzie orzekającym w sprawie Wąsika sprawozdawcą jest sędzia powołany przez neoKRS. 

Sprawę odwołań reguluje art. 250 ustawy – kodeks wyborczy. Postanowienie Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła wraz z uzasadnieniem doręcza się niezwłocznie posłowi. Od postanowienia posłowi przysługuje prawo odwołania do Sądu Najwyższego w terminie trzech dni od dnia doręczenia postanowienia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Marszałka Sejmu. Postanowienie o wygaśnięciu mandatów ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

- W tym wypadku odwołujący się złożyli odwołania najpierw bezpośrednio do Sądu Najwyższego, a następnie, w nowym roku - do Marszałka Sejmu – twierdzi Biuro Prasowe SN.

Przepis stanowi, że Sąd Najwyższy rozpatruje odwołanie  i orzeka w sprawie w terminie siedmiu dni w postępowaniu nieprocesowym. Odpis postanowienia Sądu Najwyższego doręcza się posłowi, który wniósł odwołanie, Marszałkowi Sejmu oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

- Sąd Najwyższy oceni, od kiedy zaczął biec termin wnoszenia odwołania i czy jest ono skuteczne – wyjaśniał Piotr Falkowski.

Jednak 

W Sejmie i w Senacie nie może zasiadać osoba, która jest skazana prawomocnym wyrokiem na pozbawienie wolności za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

Czy mandat wygasł?

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po roku więzienia dla dwóch pozostałych b. szefów CBA za działania operacyjne podczas "afery gruntowej".

Prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu napisał , że na skutek zastosowania w 2015 r. prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, którzy byli wówczas skazani nieprawomocnie przez sąd pierwszej instancji, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

Zgodnie z ustawą wygaśnięcie mandatu posła następuje w przypadku:

  • 1) śmierci posła;
  • 2) utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;( tu chodzi o brak karalności prawomocnym wyrokiem),
  • 3) pozbawienia mandatu prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • 4) zrzeczenia się mandatu;
  • 5) zajmowania w dniu wyborów stanowiska lub funkcji, których stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw nie można łączyć z mandatem posła,
  • 5a) objęcia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej;
  • 6) powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła;
  • 7) wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego.

Odmowa złożenia ślubowania poselskiego oznacza zrzeczenie się mandatu

O sprawę Kamińskiego i Wąsika zapytany został  prezes PiS.

- Obydwaj panowie zostali skazani w sposób skandaliczny, całkowicie bezprawny za to, że walczyli z korupcją – powiedział Jarosław Kaczyński. - Obaj politycy mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu.

Jak dodał, "zastosowane w szczególnych okolicznościach" ułaskawienie prezydenta jest w dalszym ciągu ważne.