- Okres świąteczny był dla nas bardzo intensywny. Mamy przygotowane dwa projekty ustaw. Przygotowujemy się na optymalny moment rozpoczęcia dialogu społecznego, jeśli chodzi o te ustawy, które są związane z kamieniami milowymi, ale dotyczą też innych kwestii kluczowych w kontekście praworządności - powiedział.

Czytaj: Sejm chce rozwiązać problem składu KRS uchwałą, minister zapowiada ustawę >>

Potrzebne zmiany w sądownictwie

KE na początku czerwca 2022 r. zaakceptowała polski KPO, co miało być krokiem w kierunku wypłaty przez UE środków z Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Chodziło m.in. o sytuacje w Sądzie Najwyższym i Izbę Dyscyplinarną, sytuacji nie zmieniła nowelizacji ustawy o SN, na mocy której  zlikwidowano Izbą Dyscyplinarną i utworzono Izbę Odpowiedzialności Dyscyplinarnej. Problem nadal - jak wskazują eksperci jest nadal m.in. Krajowa Rada Sądownictwa, a konkretnie powołanie do niej na podstawie noweli z 2017 r. 15 sędziowskich członków. W tej sprawie przed świętami uchwałę przyjął Sejm, w której stwierdził, że ta część składu Krajowej Rady Sądownictwa została wybrana wbrew Konstytucji RP. - Dla nas ta uchwała jest początkiem procesu. To nie jest tak, że to będzie uchwała i koniec, i nic dalej. W tym tygodniu miałem spotkanie z organizacjami pozarządowymi, które przez te ostatnie miesiące, lata, pracowały nad rozwiązaniem problemu Krajowej Rady Sądownictwa. Mają oni projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Jest projekt senacki, który został przygotowany przez Senat poprzedniej kadencji. Tylko, że ja w odróżnieniu od poprzedniego ministra sprawiedliwości, nie zamierzam poprosić jednego czy drugiego posła, który nagle zbierze podpisy i wniesie projekt ustawy do Sejmu, tylko chcę po prostu przeprowadzić normalny proces legislacyjny - podkreślił wówczas Bodnar.

Dodał, że "będzie normalnie przeprowadzony proces legislacyjny". - Będą przygotowane założenia, ustawa zostanie przedstawiona i zostanie uchwalona. Uchwałą chcielibyśmy wskazać, że mamy konkretny, duży, gigantyczny problem z praworządnością ze względu na funkcjonowanie organu, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa w tym właśnie kształcie, z tymi 15 członkami Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział.

Kolejną kwestią jest Trybunał Konstytucyjny, a konkretnie sędziowie dublerzy. Od końca grudnia 2023 r., przy jego wyrokach publikowanych w Dzienniku Ustaw zaczęły się pojawiać adnotacje o wadliwym składzie z powołaniem na orzeczenia TSUE i ETPCz.

Powstał społeczny projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Cały pakiet zaproponowanych zmian dostępny jest tutaj >