Ministerstwo skarbu poinformowało w piątek PAP, że w związku ze zmniejszającą się liczbą spółek nadzorowanych przez resort, niezbędna jest w MSP racjonalizacja zatrudnienia oraz kosztów administracyjnych. W ciągu ostatnich lat liczba etatów w MSP zmniejszyła się o 17,5 proc., schodząc poniżej tej z 2007 roku, a bieżące wydatki, w które nie są wliczane płace, o 17 proc. - podkreślił resort.

 

Z informacji MSP wynika, że od listopada 2007 r. resort przeprowadził 1198 projektów i zakończył prywatyzację 530 spółek.

 

Oprócz redukcji zatrudnienia ministerstwo zaczęło w 2010 r. wynajmować samochody, dzięki czemu ograniczyło m.in. koszty ubezpieczenia i przeglądów. Był to pierwszy w historii administracji centralnej przetarg na najem samochodów - podkreślono.

 

Przykładem dalszej optymalizacji kosztów MSP była zmiana operatora telefonów i instalacja centrali cyfrowej, co przełożyło się na ograniczenie kosztów połączeń. Wdrożono także usługę centralnego systemu drukowania, co przyczyniło się do znaczącego obniżenia kosztów związanych z wydrukiem - dodano.

 

Resort poinformował, że w latach 2008-2010 nakłady finansowe na bieżące wydatki ministerstwa, nie będące kosztami płac, wynosiły 23,8 mln zł i zmniejszyły się o 17 proc. w porównaniu z latami 2005-2007. Wówczas było to 28,7 mln zł. Oszczędności z tego tytułu to prawie 5 mln zł - podkreślono.(PAP)

 

dol/ drag/