"Przeniesienie inwestycji w obecnym kształcie w ramach Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej do zielonych sektorów gospodarki potroi liczbę miejsc pracy z każdego 1 euro zainwestowanego w ich tworzenie" - to główny wniosek raportu zaprezentowanego w środę wieczorem w Parlamencie Europejskim.

 

Autorzy raportu przekonują, że 1 mld przekazany na zielone inwestycje może również utworzyć około 52 700 miejsc pracy w odnawialnych źródłach energii lub 25 900 w sektorze oszczędności energii, głównie w budownictwie).

 

Zdaniem autorów 1 mld euro inwestycji w sieć ochrony przyrody Natura 2000 może utworzyć 29 tys. miejsc pracy, podczas gdy ten sam 1 mld euro wydanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej stworzy tylko 6200 miejsc pracy.

 

"Ten raport pokazuje, że przestawienie budżetu Unii Europejskiej na inwestycje w sektorach wspierających ochronę środowiska, przyrody i klimatu dużo bardziej sprzyjałoby tworzeniu miejsc pracy i stabilności europejskiej gospodarki" - powiedział Ariel Brunner, szef europejskiej polityki w BirdLife Europe.

 

Autorzy raportu skrytykowali też Komisję Europejską, że choć wzrost zatrudnienia jest kluczowym celem polityki UE, dotychczas nie oszacowała ona, ile miejsc pracy spodziewa się uzyskać z obecnego budżetu UE na lata 2007-2013 i ile z nowego na lata 2014-2020.

 

Koalicję międzynarodowych pozarządowych organizacji ekologicznych, które zamówiły raport tworzą: WWF, BirdLife Europe, CEE Bankwatch, Conservation International, European Environment Bureau, Friends of the Earth (Przyjaciele Ziemi) oraz Transport and Environment. (PAP)

 

icz/ ap/ drag/