Halicki zadeklarował, że przewidziane w pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa duże środki - prawie 1 mld euro - zostaną wydane jak najbardziej efektywnie.

"Trzeba doskonale wiedzieć, gdzie są potrzeby w budowie sieci (internetowej), gdzie są te białe plamy rzeczywiste i wyeliminować obszary, które są np. obszarami planowanych inwestycji, albo dostęp do internetu jest inny, niż siecią stałą" - podkreślił szef MAC podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie konsultacji dot. szybkiego internetu w Polsce.

"Będziemy weryfikować każdy adres i każdy dom. Możliwe jest to dzięki ścisłej współpracy z Instytutem Łączności. Oprzemy się o materiały, które już powstają i będą weryfikowane zarówno przez Instytut Łączności, jak UKE. Ale służyć do tego będzie także informacja, która będzie pochodzić bezpośrednio od obywateli” - dodał Halicki.

Justyna Romanowska z MAC poinformowała, że na stronie internetowej ministerstwa zostanie uruchomiony specjalny serwis, przez który każdy będzie mógł zgłosić adres, pod którym nie można połączyć się z szybkim internetem.

Chodzi o dostęp do sieci NGA (Next Generation Access), o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. To prędkość, która pozwala np. operatorowi na oferowanie kanału HD. Zdaniem Romanowskiej, żeby sprawdzić, jaką sieć mamy w domu, najlepiej zajrzeć do umowy z dostawcą internetu i zapytać o technologię, jaką on dysponuje.

Według szacunków MAC, w tej chwili dostępu do szybkiego internetu nie ma ok. 13 mln adresów. "Spodziewamy się, że po konsultacjach w tej grupie potrzebujących pozostanie 7-8 mln adresów" - zaznaczył Halicki.

Oprócz konsultacji społecznych, MAC chce zebrać od przedsiębiorców informacje o trzyletnich planach inwestycyjnych w sieć NGA.

"Chcemy efektywnie wydać środki z UE i skoordynować procesy inwestycyjne na terenie kraju, by pieniądze publiczne, którymi dysponujemy, nie wyparły inwestycji prywatnych" - zaznaczyła Romanowska.

MAC zwróci się do przedsiębiorców o zgłaszanie swoich planów poprzez System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej, czyli bazę, którą dysponuje prezes UKE. Jeżeli przedsiębiorca nie ma dostępu do Systemu, powinien zwrócić się mailem do MAC, które prześle mu hasło dostępu.

Jak zaznaczyli przedstawiciele resortu, konsultacje MAC różnią się od inwentaryzacji sieci i planów inwestycyjnych prowadzonych przez sam UKE, gdyż mapy Urzędu nie są równie dokładne, nie ma np. weryfikacji do każdego adresu, a plany mają horyzont roczny, a nie trzyletni. Proces konsultacji będzie trwał dwa miesiące.

Halicki zaznaczył, że pierwsze konkursy na nowe inwestycje ruszą we wrześniu.

"Proces będzie etapowany. Chcemy, w tym roku uruchomić pierwsze konkursy wartości ogółem ok. 1 mld zł. Będziemy zaczynać od małych przedsiębiorstw, od tych projektów, które nie będą przekraczać 10 mln zł. W związku z tym po wybudowaniu sieci szkieletowej - którą wybudujemy do końca września - będziemy mogli rzeczywiście ruszyć z tym projektem bezpośrednio do domów, do mieszkań" - powiedział minister.

Przedstawiciele MAC mówili także o postępach w budowie sieci szkieletowej.

"Mamy aktualne dane po lutym: w lutym kolejne ponad tysiąc km. światłowodów zostało wybudowanych i oddanych. 8 tys. kolejnych jest zaawansowanych" - podkreślił Halicki.

"Przekroczyliśmy półmetek, co - wiedząc o tym, że przed nami tylko kilka miesięcy prac do zakończenia całego projektu - jest ciągle bardzo wielkim wyzwaniem. Pragnę podkreślić, że nie mam wątpliwości, że ten projekt zrealizujemy bez uszczerbku dla budżetu - bo mówimy ośrodkach europejskich" - zaznaczył minister.

Według szefa MAC, sytuacja wygląda najgorzej w województwie podkarpackim.

"Województwo podkarpackie to niestety 2 tys. km. Uspokajam - choć w tym wypadku sam nie jestem spokojny - że na 80 odcinków ze 100 prace już się rozpoczęły. Dołożymy wszelkich starań, żeby województwo podkarpackie projekt zrealizowało w terminie, musimy to zrobić w terminie" - zadeklarował Halicki. (PAP)