"Deweloperzy uzyskali duże wzrosty pozwoleń na budowy, o blisko 50 proc. w okresie czterech miesięcy 2017 roku, licząc rok do roku - poinformował GUS.

Bartosz Turek, analityk rynku mieszkaniowego z Open Finance, komentując wskaźniki powiedział, że "wyniki deweloperów za cztery miesiące dalej są dobre". Dodał, że deweloperzy "to jest taka najbardziej interesująca gałąź budownictwa. Polacy budują dla siebie domy indywidualne bez względu na to czy jest kryzys, czy nie ma. Inaczej jest jednak z deweloperami" - powiedział. Zaznaczył, że wskaźniki samego kwietnia mogą być słabsze, bo "w święta Wielkanocne i tuż przed majówką nikt mieszkań nie oddawał do użytku".

Marcin Górka, analityk Domiporta.pl dodał w komentarzu dla PAP, że dane GUS wskazują, że "inwestorzy w perspektywie najbliższych miesięcy planują jeszcze intensywniej wykorzystać dobrą koniunkturę i rozpocząć kolejne projekty budowlane".

Analityk Domiporta.pl przypomniał, że u deweloperów "rośnie udział transakcji gotówkowych i w zależności od rynku wynosi on od 30 do nawet 60 proc. wszystkich zawieranych obecnie transakcji". Zdaniem analityka, jest to "wynikiem utrzymujących się niskich stóp procentowych, które wpływają na niewielki zysk z depozytów bankowych, przez co inwestorzy szukają innych instrumentów finansowych i form alokacji kapitału".

Jak przypomniał Górka, według GUS na "przestrzeni pierwszych czterech miesięcy 2017 roku wydano 83 tys. 440 pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń, co stanowi wzrost o 36,8 proc. względem tego samego okresu w minionym, także rekordowym roku".

Zdaniem Górki, "rekordowe dane dotyczące rosnącej podaży spotykają się z rosnącym popytem". Według danych firmy Reas "w pierwszym kwartale 2017 roku na sześciu największych rynkach ((Warszawa, Krako´w, Wrocław, Tro´jmiasto, Poznan´ i Ło´dz´) sprzedano ponad 18,6 tys. nowych mieszkań, czyli o 5 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2016 roku" - podsumował. (PAP)