Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.
Prawo.pl
14.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Unia wyda obligacje i wprowadzi podatki od firm dla ratowania gospodarek po pandemii

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Szczyt przywódców Unii Europejskiej zakończony w zeszłym tygodniu dał państwom członkowskim zielone światło dla wprowadzenia instrumentów prawnych w postaci krajowych planów ratunkowych dla przedsiębiorców i służby zdrowia, które ucierpiały z powodu kryzysu pandemii COVID-19. Ma w tym pomóc unijny Fundusz Odbudowy, który został zaakceptowany podczas tego szczytu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Już od nowego roku, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości rozliczania się tzw. estońskim CIT. Zgodnie z uchwaloną ustawą, głównym założeniem jest faktyczne przesunięcie momentu zapłaty podatku, do czasu dystrybucji zysku do właścicieli. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, polska wersja systemu estońskiego miała być łatwa i przejrzysta. Niestety taka nie jest – pisze Marcin Rozbicki
Marcin Rozbicki
14.12.2020
CIT Doradca podatkowy

Surowa kara dla Biedronki za nadużywanie przewagi kontraktowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ponad 723 miliony złotych kary ma zapłacić właściciel sieci sklepów Biedronka - spółka Jeronimo Martins Polska za wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który twierdzi, że spółka w arbitralny sposób narzucała dostawcom niektóre rabaty. To największa do tej pory sankcja za wykorzystywanie przewagi kontraktowej.
Krzysztof Sobczak
14.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Propozycja Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który zasugerował bankom i ich klientom solidarne podzielenie się stratą, jest spóźniona przynajmniej o rok – uważa Paweł Michalak, partner w kancelarii MKZ Partnerzy, nawiązując do zachęty, by banki proponowały frankowiczom ugody.
Paweł Michalak
14.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Polska prawidłowo wdrożyła międzynarodowy standard wymiany informacji o rachunkach finansowych. Niektóre obszary wymagają jednak poprawy. Wynika to z raportu opublikowanego właśnie przez Ogólnoświatowe Forum do Spraw Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych z okazji dorocznego spotkania plenarnego.
Adrian Wardzyński Radhanath Housden
14.12.2020
Doradca podatkowy Finanse
Nie ma potrzeby przywrócenia w Prawie budowlanym pojęcia „modernizacja” – ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem resortu prowadziłoby to chaos pojęciowy w przepisach prawa. Jednak zdaniem części samorządowców rozróżnienie między „remontem”, a „modernizacją” skróciłoby czas inwestycji i zmniejszyło koszty.
Robert Horbaczewski
14.12.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska
Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska
14.12.2020
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo
Sąd Okręgowy w Opolu powziął wątpliwość czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi, a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi. Odpowiedzią na te pytania zajmie się w lutym 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2020
Prawo cywilne
Wiosenny lockdown dał się kancelariom mocno we znaki i choć - mimo czarnych wizji - sytuacja wydaje się nie być aż tak zła, wielu prawników musiało znaleźć sposób na siebie. Mniej jest dla nich obecnie ofert pracy, a pandemia przyspieszyła decyzje kadrowe i restrukturyzacje. Przetrwają ci, którzy najlepiej dostosują się do nowej rzeczywistości. Już jutro o 14.00 debata z prawnikami o kancelariach w kryzysie - tuż przed galą konkursu Rising Stars.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne podlega stałym zmianom spowodowanym nie tylko dostosowywaniem przepisów do nowej rzeczywistości determinowanej przez COVID-19. Na wejście w życie oczekuje szereg nowelizacji wprowadzonych ustawami uchwalonymi jeszcze w poprzednich latach. Kolejne zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r., 1 marca 2021 oraz 1 lipca 2021 r.
Bartosz Magnowski Krystyna Lachner
11.12.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Zakaz prowadzenia przez sprzedawców energii i gazu sprzedaży akwizycyjnej (tzw. door to door), a także usprawnienie arbitrażu w pozasądowych sporach konsumenckich z przedsiębiorstwami energetycznymi - to niektóre ze zmian w prawie energetycznym, których projekt przyjął niedawno rząd. Dostawcy energii będą też zobowiązani do lepszego informowania klientów.
Krzysztof Sobczak
11.12.2020
Rynek i konsument
W poniedziałek 14 grudnia przed sądem w Gdańsku odbędzie się ważna rozprawa dotycząca uznania statusu konsumenta dla osoby podejmującej działalność inwestycyjną na rynku finansowym. Według Sądu Najwyższego ten konkretny klient miał zbyt bogate doświadczenie inwestycyjne, aby uznać go za konsumenta. Z tym poglądem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich,
Jolanta Ojczyk
11.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.
Regina Skibińska
11.12.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko dotyczące kryptowalut. Dotyczy ono jedynie sytuacji, gdy można zastosować polskie prawo. Dokument omawia tokeny płatnicze, użytkowe i inwestycyjne, opisując ich kwalifikację prawną i podając konkretne przykłady. Urząd podkreśla, że inwestorzy indywidualni przed podjęciem decyzji o nabyciu kryptoaktywów powinni zapoznać się z ryzykami.
Regina Skibińska
10.12.2020
Finanse
Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. I zapewnia, że zawarte w nim objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Resort zachęca do udziału w konsultacjach tych objaśnień, które potrwają do 17 grudnia tego roku.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
CIT
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Budownictwo Finansowanie zdrowia
Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nie sprawią, że będzie więcej ugód zawartych przez banki z frankowiczami. Dla kredytobiorców, którzy już trafili do sądu i tych, którzy na taki krok się zdecydują w najbliższych latach, tego rodzaju porozumienie jest daleko mniej korzystne od coraz bardziej prawdopodobnego czy niemal pewnego sukcesu w sądzie - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Postępowania karne skarbowe wszczynane jedynie w celu zawieszenia biegu przedawnienia mogą być przestępstwami oraz rażącym naruszeniem prawa. Takie wnioski wypływają z najnowszego orzecznictwa NSA. Sądy winny rozważyć konieczność stwierdzania nieważności takich decyzji, a nie poprzestawać na ich uchylaniu – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
10.12.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Odroczenie terminu płatności składek bez utraty ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W okresie od 16 marca do 9 grudnia 20920 roku do ZUS wpłynęło około 153 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Najwięcej złożono ich w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Krakowie. Pozytywnie rozpatrzono ponad 150 tys. wniosków – ustalił Prawo.pl. Płatnicy, którym odroczono termin płatności składek zachowują ubezpieczenie chorobowe.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Problematyka związana z prawem autorskim wymaga szerokiego i interdyscyplinarnego spojrzenia, bo poza samym prawem autorskim i prawami pokrewnymi analizować należy także przepisy o ochronie baz danych, ale również o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi - mówi prof. Ryszard Markiewicz, redaktor naukowy najnowszego Komentarza.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.
Krzysztof Koślicki
10.12.2020
VAT Rachunkowość

Autostrada, lotnisko? COVID-19 przed eksmisją nie uchroni

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus a prawo
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się eksmisji z lokali mieszkalnych za wyjątkiem orzeczeń dotyczących przemocy w rodzinie. Rząd szykuje zmiany i proponuje by było to możliwe w przypadku realizacji inwestycji celu publicznego
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus a prawo
Prawnik programista? Dlaczego nie. By w dzisiejszych czasach odnieść sukces w zawodzie prawniczym nie można się bać nowych aplikacji i narzędzi informatycznych. Warto je testować, a także samodzielnie tworzyć nowe. Mimo to, wielu prawników nie potrafi w pełni wykorzystać nawet możliwości Offica.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Sugestia przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, by banki proponowały klientom posiadającym kredyty frankowe ugody, jest godna uwagi. Ale trzeba też do niej podchodzić z rezerwą, bo takie propozycje nie zawsze muszą być korzystne dla posiadaczy tego typu kredytów - twierdzi radca prawny Paulina Piekarska.
Paulina Piekarska
09.12.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Jest w nim kilkanaście istotnych zmian, m.in. zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projektem ma wkrótce zająć się rząd.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Spółki Prawo gospodarcze

Przejmując lokalne media Orlen może zagrozić konkurencji

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Przejęcie przez Orlen spółki wydającej wiele regionalnych gazet i czasopism może naruszyć reguły konkurencji na rynku prasowym, ponieważ ten koncern paliwowy jest też jednym z dominujących w Polsce dystrybutorów prasy. Problemem może być też przejęcie dużej bazy danych o czytelnikach tych gazet - twierdzi radca prawny Tomasz Kordala,
Tomasz Kordala
09.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski