Prawo.pl
Wielu spółdzielniom i wspólnotom ogrzewanym węglem, zimą grozi zimna woda w kranie i zimne kaloryfery. O ile podmioty te miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. I choć w uzasadnieniu projektu można przeczytać, że dostaną dodatek, to z przepisów to nie wynika. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot są zdezorientowani.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
21.07.2022
Nieruchomości
Wadliwości działającego w Polsce od czerwca 2021 r. systemu poboru opłat elektronicznych e-Toll mogą doprowadzić do zróżnicowania sytuacji polskich i zagranicznych właścicieli, posiadaczy, użytkowników pojazdów lub korzystających z płatnych odcinków dróg publicznych. Szczególnie to może być szczególnie dotkliwe dla zagranicznych kierowców korzystających z autostrad w Polsce.
Ewelina Stobiecka Zygmunt Waga
21.07.2022
Prawo europejskie
Pacjenci kupujący nierefundowane leki na chorobę wieńcową, nadciśnienie czy na problemy z trawieniem muszą się liczyć z kosztami terapii wyższymi o około 10 proc. – wynika z raportu „Gdzie Po Lek”. Ceny niektórych produktów w aptekach wzrosły jeszcze bardziej, a to nie koniec podwyżek - przestrzegają eksperci.
Katarzyna Nocuń
21.07.2022
Pacjent Farmacja

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.
Krzysztof Koślicki
21.07.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse
Jeszcze tylko do czwartki 21 lipca trwają konsultacje publiczne prowadzone przez Komisję Europejską, związane z inicjatywą Zrównoważonych Systemów Żywnościowych w UE (Sustainable Food Systems – SFS). Celem inicjatywy jest określenie ogólnych zasad i wymogów wprowadzania żywności na rynek Unii Europejskiej zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Krzysztof Sobczak
20.07.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie

NSA: Ciężar dowodu spoczywa na członku zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Obowiązek wykazania braku winy za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki ciąży na członkach jej zarządu. Skoro nie potrafili tego udowodnić, to przy zaistnieniu pewnych przesłanek ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jeśli spółka nie regulowała zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości, to należało uznać, że wystąpiła przesłanka niewypłacalności – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
20.07.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.
Dominika Niedźwiecka Szymon Raut
20.07.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Wydatki na użytkowanie samochodów osobowych przez pracowników spółki do celów mieszanych należy w spółce z estońskim CIT zaliczyć do dochodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w wysokości 50 proc. tych wydatków i opodatkować ryczałtem. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. MF zapowiada uregulowanie tego problemu w przepisach mających wejść w życie z początkiem 2023 r.
Wiesława Moczydłowska
20.07.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Każdy pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy będzie mógł raz w roku wystąpić o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Ustawodawca, także unijny, nie wyjaśnia jednak, o jakie konkretnie sytuacje chodzi. Wiadomo za to, że pracodawcy będą mieli miesiąc na rozpatrzenie wniosku, pod groźbą kary.
Grażyna J. Leśniak
20.07.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Obecnie przeszukanie może być prowadzone tylko w godzinach pracy przeszukiwanego. W projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów proponuje się, by za zgodą przedsiębiorcy lub „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” bez takiej zgody wolno było kontynuować rozpoczęte przeszukanie również dłużej. Dyrektywa nie przewiduje takiego rozwiązania.
Marta Urbańska-Arendt
20.07.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Fiskus dowie się o wynajmie mieszkań na doby przez platformy sprzedażowe

Finanse publiczne Administracja publiczna Ochrona konkurencji
Fiskus zainteresuje się osobami, które nie prowadzą biznesu, ale przez internet sprzedają towary i wynajmują mieszkania. Polska ma wdrożyć unijną dyrektywę zakładającą, że pośredniczące w tym platformy będą informowały skarbówkę o osobach, które przeprowadzają ponad 30 transakcji rocznie i uzyskują ponad 2 tys. euro przychodu.
Paweł Rochowicz
19.07.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Ochrona konkurencji
W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło tempo tworzenia polskiego prawa. W pierwszym półroczu 2022 r. ukazało się aż 14,5 tys. stron aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Z tej objętości aż połowa to przepisy o ochronie środowiska, ale najbardziej odczuwalne były regulacje "Polskiego Ładu".
Paweł Rochowicz
19.07.2022
Środowisko Polski Ład
Pomimo że połowa 2022 roku jest już za nami, ciągle pojawiają się pytania, jaki będzie zakres obowiązku dokumentacyjnego za miniony rok. Ostatnia nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych z 8 czerwca 2022 r. formalnie potwierdziła terminy obowiązków dokumentacyjnych. Nadal występują jednak natomiast wątpliwości odnośnie do dokumentowania tzw. pośrednich transakcji rajowych.
Marek Gwóźdź
19.07.2022
CIT PIT Doradca podatkowy
Organy skarbowe w najnowszej interpretacji orzekły o prawie do zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług dietetycznych. Odmówiły jednak w przypadku usług podologicznych. Eksperci podkreślają, że interpretacja nie ma jednak uniwersalnego charakteru i nie może być odnoszona do wszystkich usług świadczonych przez dietetyków - zwłaszcza tych, których celem jest jedynie poprawa wyglądu.
Wiesława Moczydłowska
19.07.2022
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
W środę, 20 lipca, mija termin rozliczenia zaliczki na PIT za czerwiec lub drugi kwartał. Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie pozwoliły niektórym przedsiębiorcom odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Już teraz część z nich może odliczyć je od dochodu. Z rozliczeniem warto jednak poczekać do sierpnia. Obliczając PIT za lipiec, składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych – to bardziej opłacalne.
Krzysztof Koślicki
19.07.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Pojęcie "realizowania misji publicznej" nie jest równoznaczne z "wykonywaniem zadań publicznych" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok sądu pierwszej instancji dotyczący wynagrodzeń i nagród wypłacanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Uznał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie wyjaśnił, jakie konkretnie zadania publiczne ma na myśli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2022
Administracja publiczna Prawo pracy
Pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikowi jednoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę z innym pracodawcą lub jednoczesnego wykonywania pracy np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Nadal będzie zakaz konkurencji i ograniczenia w dodatkowym zatrudnianiu młodocianych i kierowców. Ale są opinie, że rządowy projekt jest systemowo niespójny i niezgodny z konstytucją.
Grażyna J. Leśniak
19.07.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Uchwały krajobrazowe samorządy mogą podejmować od 7 lat. Zrobiły to nieliczne, a powodów tego jest wiele. Eksperci zwracają uwagę, że problemem jest samo skonstruowanie uchwał, pogodzenie ładu reklamowego z interesem biznesu, a potem wielkie problemy z wyegzekwowaniem w praktyce postanowień samorządowych kodeksów reklamy przestrzennej.
Maria Dec-Kiełb
19.07.2022
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Do ocieplania domów przed zimą zachęcają nie tylko niedawne słowa premiera, ale też podatkowa ulga modernizacyjna. Niestety, realnie topnieje ona z miesiąca na miesiąc, bo jej kwota - 53 tys. zł - nie zmieniła się od 2019 roku. W tym czasie ceny materiałów i usług budowlanych poszły w górę o kilkadziesiąt procent. Jednak o jej waloryzacji na razie nie ma mowy.
Jolanta Ojczyk Paweł Rochowicz
19.07.2022
Doradca podatkowy Budownictwo
Bank musi zwrócić konsumentowi pieniądze, chyba że podejrzewa oszustwo z jego strony i zawiadomił o tym organy ścigania - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A prezes tego urzędu postawił pięciu bankom zarzuty dotyczące bezprawnej odmowy zwrotu kwoty nieautoryzowanych transakcji i wprowadzania konsumentów w błąd w odpowiedziach na reklamacje.
Krzysztof Sobczak
18.07.2022
Rynek i konsument Finanse
Rynek usług finansowych został obciążony wieloma nowymi obowiązkami, m.in. związanymi z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także z uchwaleniem regulacji o podatku od działalności niskorentowej - pisze Andrzej Nawrocki, radca prawny, obsługujący obszar compliance w Conotoxia Holding, do którego należy m.in. Cinkciarz.pl.
Andrzej Nawrocki
18.07.2022
Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo Finansów chce objaśnić przepisy o grupach VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse
Grupy VAT będzie można tworzyć od 1 stycznia 2023 r., a już dziś Ministerstwo Finansów zaprasza do dyskusji w sprawie objaśnień do tych przepisów. Według ekspertów, jest sporo wątpliwości co do tworzenia takich grup, a projekt objaśnień na razie niewiele wyjaśnia. Doradcy podatkowi postulują, by wyjaśnić, kiedy tworzenie grup może być naruszeniem prawa.
Paweł Rochowicz
18.07.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse
Kontrowersyjny wskaźnik zakończy istnienie. Prezydent podpisał ustawę, która likwiduje WIBOR, a Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu działania narodowej grupy roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Następca WIBOR-u powinien być bardziej transparentny, ale na razie MF nie ujawnia, jak ma on być ustalany.
Regina Skibińska
18.07.2022
Banki Kredyty Nieruchomości
Nie wyobrażam sobie, jak mógłby wyglądać wstępny egzamin na aplikację na doradców dla osób, które mają czasem bardzo różne wykształcenie. Czy to miałby być uproszczony egzamin, który kandydaci na doradców zdają w Ministerstwie Finansów? Nie wydaje mi się także, że aplikacja w klasycznej postaci przygotuje właściwie do wykonywania naszego zawodu. Mówi o tym Andrzej Ladziński, doradca podatkowy, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Krzysztof Koślicki
18.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Projekt nowelizacji ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu trafił już do Sejmu. Zgodnie z nim będzie trzeba uzyskać koncesje na obrót paliwami gazowymi także wtedy, gdy jego wartość nie przekracza rocznie 100 tys. euro. Nie będzie też obliga giełdowego w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego
Jolanta Ojczyk
16.07.2022
Prawo gospodarcze Ukraina
To, jakie formalności obowiązują przy budowie wiaty, w dużej mierze zależy od jej powierzchni. Wolnostojąca wiata do 35 mkw. wymaga zgłoszenia, ale już taka do 50 mkw. na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, wolna jest od tego typu formalności. Prawo budowlane przewiduje jednak jeszcze inne ograniczenia.
Martyna Sługocka
16.07.2022
Budownictwo
Przekazanie nieodpłatnie samochodu osobowego wykupionego z leasingu przez żonę prowadzącą działalność gospodarczą do działalności gospodarczej męża stanowi nieodpłatną dostawę towarów, która podlega VAT. Tak uznały organy skarbowe w najnowszej interpretacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka nie uwzględnia w tym zakresie orzecznictwa.
Wiesława Moczydłowska
16.07.2022
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Od 28 maja obowiązuje unijna dyrektywa, tzw. Omnibus, na nowo regulująca wiele obszarów e-commerce oraz wzmacniająca pozycję konsumentów wobec e-sklepów. Spośród nowych regulacji na uwagę zasługuje unormowanie zasad publikowania opinii o sklepach internetowych. Ale w naszym kraju nie dostosowano jeszcze prawodawstwa. Pisze o tym Robert Szczepanek z kancelarii prawnej Causa Finita.
Robert Szczepanek
16.07.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie
W czerwcu inflacja zasadnicza wzrosła o 1,7 pkt proc. - do 15,6 proc. rok do roku, czyli najwyższego poziomu od 25 lat. Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w dalszym ciągu cechuje silna niepewność. Detaliści z branży budowlanej skarżą się na 15-proc. nawet zmniejszenie obrotów w II kwartale 2022 r., a jak przewidują dostawcy - poważne tąpnięcie i kolejne zauważalne spadki sprzedaży nadejdą już w sierpniu.
Mikołaj Zając
16.07.2022
Rynek Prawo pracy

TSUE: Przeróbki w Volkswagenach uprawniają do zerwania umów

Środowisko Prawo cywilne Prawo europejskie
Oprogramowanie stanowiące wyposażenie pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, które zmniejsza skuteczność działania układu kontrolującego emisję zanieczyszczeń przy zwykłych temperaturach przez większą część roku, stanowi zakazane urządzenie ograniczające skuteczność działania - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że taki brak zgodności pojazdu nie może zostać uznany za mający nikłe znaczenie.
Krzysztof Sobczak
15.07.2022
Środowisko Prawo cywilne Prawo europejskie