Prawo.pl

Coraz więcej małych firm znika z rynku, to efekt kryzysu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W pierwszej połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.
Paweł Rochowicz
26.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina
Kodeks pracy dopuszcza zawieranie dwóch i więcej umów z tym samym pracownikiem, z czego niektórzy pracodawcy skrzętnie korzystają. Rozliczają przy tym czas pracy z każdej z tych umów odrębnie. Prawnicy ostrzegają, że takie rozliczanie czasu pracy jest problematyczne i ryzykowne dla pracodawców. Bo pracownicy mogą zacząć występować do sądów z pozwami o wypłatę nadgodzin. Wszystko przez wyrok TSUE z 2021 roku.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
W tym roku Polska powinna już wdrożyć nowelizację unijnych przepisów wprowadzającą rewolucję w biznesach internetowych. Chodzi między innymi o ochronę konsumentów przed sztucznym zawyżaniem cen po to, by potem zrobić "promocję". Rząd przygotował dwa projekty w tej sprawie. Problem w tym, że prace nad nimi nie są zsynchronizowane, co grozi bałaganem w przepisach i brakiem czasu na zmianę systemów informatycznych.
Jolanta Ojczyk
26.07.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze
Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse
Mając Konto Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ. Przedsiębiorca może przejść także do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance
Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.
Paweł Szala
25.07.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która pomoże tylko wtedy, gdy sami dobrze pilnujemy swojego dobytku. Nie każdy cenny przedmiot znajdzie się pod ochroną zakładu ubezpieczeń. Za utratę biżuterii asekuratorzy przeważnie nie wypłacają odszkodowania. Ale wiele zależy od ustalonej w polisie sumy ubezpieczenia.
Regina Skibińska
25.07.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Nikt w Polsce nie wie, jaka jest skala mobbingu w miejscu pracy. Nie wie tego ani minister ds. pracy, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, która co prawda go monitoruje, ale tylko na podstawie skarg, które do niej wpływają. Nikt nie interesuje się też liczbą wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniających, prowadzonych przez pracodawców. Polska nie ratyfikowała konwencji MOP o przemocy i molestowaniu, co nie poprawia sytuacji skrzywdzonych.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Rządowe wakacje kredytowe, o które wnioski można będzie składać od 29 lipca, uderzą w finanse banków. Banki mają możliwość podejmować kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa, co niektóre zapowiadają, ale dochodzenie wypłaty nie będzie proste. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podniosą opłaty dla klientów, żeby zrekompensować sobie koszty „wakacji”.
Regina Skibińska
25.07.2022
Banki Kredyty

Klapa mediacji, ale uproszczenia działają - resort rozwoju ocenia wprowadzone procedury

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Mediacje w postępowaniach administracyjnych okazały się martwą instytucją, ale za to np. wprowadzenie jednoinstanycjności w niektórych postępowaniach uprościło procedury. Tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców "100 zmian dla firm", wprowadzony przed pięciu laty. To rzadki przypadek, gdy rząd po latach ocenia wprowadzone zmiany.
Paweł Rochowicz
25.07.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Na fundacje rodzinne trzeba jeszcze poczekać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Chociaż fundacje rodzinne są wyczekiwanym rozwiązaniem dotyczącym sukcesji rodzinnych przedsiębiorstw, to na ich wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przyjdzie jeszcze poczekać. Projektodawca uwzględnił część uwag zgłaszanych w toku konsultacji, ale projekt ustawy utknął obecnie w procesie legislacyjnym i nic nie wskazuje na to, że ten miałby się szybko zakończyć. Piszą o tym Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.
Dawid Feliszek Patrycja Bińczak
25.07.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę, że PiS zajmie się sytuacją w spółdzielniach mieszkaniowych i, jak wszystkie problemy w Polsce, będzie starało się rozwiązać. Nie uchwali jednak o tak nowej ustawy, bo to nic nie da. Może w tej sprawie zostanie zorganizowane referendum.
Jolanta Ojczyk
24.07.2022
Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.
Konrad Dyda
24.07.2022
Środowisko Nieruchomości
W czasie pandemii handlującym na targowiskach przybyło 8 mln zł długu. W sumie mają ok. 80 mln zł zaległości. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Pomóc im może inflacja, bo jak zauważają autorzy raportu o zadłużeniu w czasach inflacji, ceny na bazarach są tam atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach.
Jolanta Ojczyk
24.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Uregulowanie odpowiedzialności przedsiębiorcy za brak zgodności towaru z umową, zasady wykonania zobowiązania do dostarczania treści lub usług cyfrowych, obowiązek informowania konsumenta o aktualizacjach, w tym dotyczących zabezpieczeń niezbędnych do zachowania zgodności treści lub usługi cyfrowej z umową - to niektóre ze zmian wprowadzanych do polskiego prawa.
Michał Matysiak
23.07.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie

NSA: Za sprzedaż na parkingu też trzeba uiścić opłatę targową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
Pobieranie opłaty targowej jest związane z prowadzeniem sprzedaży lub chociażby złożeniem oferty. Nie ma też większego znaczenia, w jakim miejscu jest ona prowadzona oraz czy ma charakter stały lub okazjonalny. Chodzi więc zarówno o miejsca, które wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono oznaczone jako targowisko.
Dorian Lesner
23.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
Od 1 lipca kupujący mieszkanie są teoretycznie lepiej chronieni przez przepisy, także gdy chodzi o usuwanie usterek w mieszkaniu, ale tylko teoretycznie. W praktyce kupujący nie będą mieli lekko. Nowe zasady reklamacji są skomplikowane i kosztowne, bo wymagają zatrudnienia rzeczoznawcy budowlanego. Trudno też się zorientować, które zasady obowiązują - nowe czy może jeszcze stare.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2022
Rynek i konsument Budownictwo
W trakcie prac w Sejmie do ustawy o dodatku węglowym dodano kolejny przepis dotyczący banków. Zgodnie z nim minister finansów będzie mógł odkupić od banku znajdującego się w przymusowej restrukturyzacji obligacje skarbowe w cenie równej wartości nominalnej powiększonej o narosłe odsetki. Banki posiadają blisko połowę papierów. Kupują je, bo nie płacą podatku bankowego.
Jolanta Ojczyk
22.07.2022
Finanse publiczne Prawo gospodarcze Finanse

Rzecznik sprawdzi, czy banki stosują wakacje kredytowe

Rynek i konsument Domowe finanse Finanse
Będę monitorował działania banków w zakresie sposobu realizacji przez klientów przyznanych im uprawnień. Podpisana przez Prezydenta ustawa ma istotne znaczenie społeczne. Klienci powinni mieć możliwość łatwego skorzystania z wakacji kredytowych na zasadach przewidzianych w tym akcie prawnym - zadeklarował Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
22.07.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Finanse
Przychód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego podatek w formie zryczałtowanej nie może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Dochód zaś obliczany od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki jedynie wtedy, gdy będzie ona zaliczona do KUP.
Grażyna J. Leśniak
22.07.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. To szybka reakcja po tym, jak rząd zorientował się, że 7700 prywatnych firm nie jest zainteresowanych sprzedażą opału za 966,60 zł za tonę. Wbrew temu, co mówił premier Mateusz Morawiecki, nie chodzi o dobrą wolę, ale o ryzyko ekonomiczne.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
22.07.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Duzi przedsiębiorcy strefowi mogą działać w strefach ekonomicznych i korzystać z ulg aż do 2026 roku - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Spór przedsiębiorcy z fiskusem toczył się o zastosowanie przepisów, które mogły wskazywać na wcześniejszy koniec prawa do zwolnień. A rządowy raport potwierdza: strefy wciąż przyciągają inwestycje
Paweł Rochowicz
22.07.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki
Wiele rad nadzorczych spółek akcyjnych obraduje w sposób hybrydowy: stacjonarnie i zdalnie. Pojawia się w tej sytuacji praktyczne pytanie o zasady podpisywania uchwał podjętych na tak zwołanym posiedzeniu. Nie można odmówić ważności i skuteczności podpisowi zaufanemu tylko na tej podstawie, że istnieje w postaci elektronicznej - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
22.07.2022
Prawo AI Spółki
Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych rozwiązań pozwalających na zastosowanie 0-proc. stawki VAT do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy, która nie doszła do skutku. Wystąpienie siły wyższej i wojna to za mało. Po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, rozliczenie VAT trzeba skorygować i zastosować stawkę krajową dla takiej dostawy. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
22.07.2022
VAT Rachunkowość Ukraina
Prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych będzie możliwe w formie elektronicznej, co nie wyklucza prowadzenia tej dokumentacji w formie papierowej - wynika z przyjętej w czwartek przez Sejm nowelizacji Prawa budowlanego. Sejm zaakceptował jednocześnie poprawki Senatu, które dotyczą zmiany nazwy systemu do przechowywania elektronicznych książek obiektu budowlanego.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2022
Budownictwo Prawo AI
Ministerstwo Finansów przypomina, że nowa 12-procentowa stawka PIT dotyczy także osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Mogą one zatem obniżyć zaliczki na podatek należne za okres od lipca do grudnia 2022 roku. Preferencja ta dotyczy także zaliczki wpłacanej do 20 sierpnia 2022 r.
Paweł Rochowicz
21.07.2022
PIT Polski Ład
Rząd chce czasowo uelastycznić mechanizm tworzenia i likwidacji rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych (RPRS). Zmiana ustawy o rezerwach strategicznych ma m.in. umożliwić gospodarstwom domowym zgromadzenie odpowiednich ilości zapasów węgla przed sezonem zimowym. Senat wniósł w czwartek poprawkę do tej ustawy.
Robert Horbaczewski
21.07.2022
Administracja publiczna