Prawo.pl
Do końca 2022 roku powstaną kolejne wzorce i standardy w drogownictwie - poinformowało ministerstwo infrastruktury. Nowe opracowania będą dotyczyć trzech pakietów tematycznych: wykonywania pomiarów, prognoz i analiz ruchu drogowego; projektowania ulic i dróg zamiejskich oraz określania nośności użytkowej mostów i wiaduktów.
Robert Horbaczewski
15.11.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w poniedziałek projekt rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nowe zasady zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Wiążą się m.in. ze zmianą wysokości stawek ryczałtu.
Krzysztof Koślicki
15.11.2021
PIT Polski Ład
Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji objaśnień w zakresie funduszu, rezerwy inwestycyjnej dostępnej od 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorców spełniających warunki wejścia w tzw. estoński CIT. Uwagi można zgłaszać przez tydzień. Konsultacje zakończą się 22 listopada.
Krzysztof Koślicki
15.11.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Pracodawca powinien wdrażać odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne w celu zapobiegania i ograniczania ryzyka zawodowego. Ocena tego ryzyka polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy w celu stwierdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą być powodem pogorszenia się stanu zdrowia pracownika i czy mogą one zostać wyeliminowane.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
15.11.2021
Prawo pracy BHP

Plaga cyberprzestepstw. Trudna droga do ustalenia sprawcy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Nie ma tygodnia, w którym Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzrou Finansowego nie ostrzegałby przed różnymi próbami oszustw, stosowanymi przez cyberprzestępców. Ustalenie sprawcy zwykle się nie udaje, ale poszkodowani mają szanse na zwrot pieniędzy od banku.
Regina Skibińska
15.11.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Polski Ład wprowadza rozwiązanie, w myśl którego już nie tylko sprzedaż nieruchomości, ale też sprzedaż wykupionych z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego rzeczy ruchomych, o ile nastąpi w przeciągu sześć lat od wycofania ich z działalności gospodarczej, będzie generowała przychód z tej działalności. Pojawi się więc konieczność zapłacenia dodatkowego podatku.
Wiesława Moczydłowska
15.11.2021
PIT Finanse Polski Ład
Przybywa osób aktywnych zawodowo w wieku powyżej 60. roku życia, ale rząd chce jeszcze wzmocnić ten trend i zapowiada kolejne rozwiązania mające zachęcać tę grupę do pozostawania w pracy lub podejmowania nowej. W grudniu 2020 roku pracujących emerytów było o około 35 proc. więcej niż w grudniu 2015 r.
Krzysztof Sobczak
14.11.2021
Emerytury i renty Prawo pracy
Czy można okroić park narodowy z cennych przyrodniczo terenów, a w zamian dać mu grunty o mniejszym znaczeniu dla przyrody? To właśnie robi Ministerstwo Klimatu i Środowiska ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, ale pod względem prawnym sytuacja jest bardzo niejednoznaczna. Zdaniem organizacji ekologicznych przeprowadzenie tej operacji będzie niebezpiecznym precedensem.
Regina Skibińska
13.11.2021
Środowisko Administracja publiczna
Luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce zwiększyła się. W 2019 r. mężczyźni zarabiali średnio o blisko 9 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w 2015 r. ta przewaga wynosiła około 7 proc. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, co należy zrobić, aby wyeliminować tę przeszkodę, będącą zarazem wyrazem nierówności płci.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.11.2021
Prawo pracy Finanse
Projekt dotyczący pokazów handlowych jest po etapie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji społecznych; w listopadzie planowane jest skierowanie go do kolejnych etapów procedury legislacyjnej - przekazał w piątek Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.11.2021
Rynek i konsument
Głównym beneficjentem zmian mogą się okazać korporacje oraz firmy organizujące bukmacherskie zakłady sportowe, które obecnie należą do głównych sponsorów polskiego sportu. Możliwość skorzystania z ulgi zapewne zachęci je do inwestowania w sport jeszcze większych środków. Szkoda, że ustawodawca nie ocenił społecznych skutków tego zjawiska – mówi dr Marcin Stupak, adwokat.
Krzysztof Koślicki
12.11.2021
CIT PIT Polski Ład
Sejm przypieczętował Polski Ład, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Ponieważ zmiany w ogromnym stopniu uderzają w jednoosobowe działalności gospodarcze, przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pomogą im poradzić sobie w sytuacji pojawienia się dodatkowych obciążeń publicznoprawnych, jak powiększone składki zdrowotne oraz brak możliwości ich odliczenia od podatku.
Marcin Sadowski
12.11.2021
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Frankowicz kredyt unieważni, ale na wykreślenie hipoteki poczeka

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Frankowicze mają duże problemy z wykreśleniem hipoteki z ksiąg wieczystych swoich nieruchomości. Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Długo też czeka się na wykreślenie hipoteki w sądzie. A banki uważają, że to prawnicy mieszają w głowach frankowiczów i każą im występować o wykreślenie hipoteki, kiedy jeszcze wyrok nie jest prawomocny.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.11.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Organy skarbowe nie mogą pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego na tej podstawie, że nie załączył on do akt sprawy faktur. Muszą być jednak spełnione materialne warunki prawa do odliczenia. Jeśli zatem nie mamy do czynienia z próbą oszustwa lub nadużycia, a transakcje miały miejsce, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Wiesława Moczydłowska
12.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Obrony Narodowej chce zrezygnować z używania języka polskiego przy postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Zamiast tego dokumentację techniczną dotyczącą sprzętu wojskowego będzie można sporządzać w języku powszechnie używanym w międzynarodowym handlu. Z tym, że autorzy nie przewidzieli, że sądy będą chciały mieć tłumaczenia na język polski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2021
Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Interpretacje i wiedza podatkowa są teraz w Eurece

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów uruchomiło wyszukiwarkę Eureka. Znajdą się tam potrzebne informacje podatkowe i celne. By skorzystać z systemu nie trzeba się logować. Na stronie można także zapisać się do newslettera i ocenić dostępne tam informacje. W nowym systemie publikowane są także interpretacje podatkowe.
Krzysztof Koślicki
10.11.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
10.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W wielu krajach firmy mogą korzystać z ulg podatkowych związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Zakres odliczeń jest bardzo szeroki. Polski ustawodawca CSR rozumie jednak bardzo wąsko – na ulgę będzie można liczyć tylko wspierając działalność sportową, kulturową, naukę i szkolnictwo wyższe. Zdaniem ekspertów, na nowych przepisach najbardziej zyskają… korporacje zajmujące się zakładami sportowymi.
Krzysztof Koślicki
10.11.2021
Ordynacja CIT PIT Polski Ład

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Projektowana zmiana KSH zakłada, że rada nadzorcza nie ma narzędzi do sprawowania efektywnego nadzoru nad zarządem. To nieprawda, bo rada ma prawo żądać dowolnej informacji na temat prowadzenia spraw spółki, bo jest reprezentantem właściciela-udziałowca, którego majątkiem zarządza zarząd. Trzeba wiedzieć o co pytać i rozumnie zadawać pytania.
Michał Romanowski
10.11.2021
Rynek Spółki
We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. - Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska .
Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Środowisko Administracja publiczna
W Polsce brakuje wytycznych dotyczących targów w czasie czwartej fali pandemii – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Branży Targowej. Komitet przekonuje, że trzeba jak najszybciej wydać przepisy w sprawie wstępu i uczestnictwa w imprezach targowych, a takie obowiązują już w większości krajów na naszym kontynencie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

SA: Umowa o kredyt "Alicja" nieważna

Prawo cywilne Rynek i konsument
Umowa zawarta z PKO BP, w ramach której kredytobiorcom udzielony został kredyt „Alicja”, jest nieważna w całości, a bank ma zwrócić wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględniając apelację kredytobiorców. Łączny koszt 90 tys. kredytu wyniósł ponad 400 tys. zł, czyli ponad cztery razy więcej, niż wartość samego kredytu.
Krzysztof Sobczak
09.11.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Wrocław zaprasza na konferencję podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy
Już 1 grudnia odbędzie się ogólnopolska konferencja I Wrocławskie Forum Podatkowe. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Katedra Prawa Finansowego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Dagmara Dominik-Ogińska
09.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Po złożeniu deklaracji VAT podatnik otrzymuje unikatowy numer referencyjny (UNR). Wpłaty podatku należy dokonać w euro na rachunek bankowy Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Numer UNR trzeba podawać podczas dokonywania płatności – przypomniało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
09.11.2021
VAT Rachunkowość
Po zastrzeżeniach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów brytyjski producent rowerów – spółka Trek zmieniła dotychczasowe warunki umów ze swoimi kontrahentami. Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie ograniczać obszaru oraz kanałów dystrybucji.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Rynek i konsument
Niektóre teatry i inne placówki kultury wymagają od widzów okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualnego testu RT-PCR. Bez tych dokumentów nie obejrzy się spektaklu. Takie żądania są jednak bezprawne, bo nie ma ustawy, która dawałaby do tego prawo. Są jednak przepisy o limitach osób niezaszczepionych w takich miejscach. To zafundowany tym instytucjom i ich klientom klincz prawny.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Koronawirus szczepienia

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu faktur coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przepisy, które wprowadzą Krajowy System e-Faktur, czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Początkowo korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale od stycznia 2023 r. wystawianie e-faktur stanie się obligatoryjne. Eksperci wskazują na dużą niepewność podatników. Liczą, że firmy dostaną wystarczająco czasu, by przygotować się do nowych rozwiązań.
Krzysztof Koślicki
09.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
W Polsce wciąż brak przepisów określającyh jasno, że compliance „prawnie” się opłaca. Istnienie dobrego CMS wciąż nie skutkuje obniżeniem sankcji. Aby przyspieszyć rozwój systemów zarządzania zgodnością, potrzebny jest ruch po stronie ustawodawcy. Początkiem budowania całego CMS powinno być wdrożenie systemów informowania o nieprawidłowościach, o może to zainicjować nowa ustawa.
Jolanta Ojczyk
09.11.2021
Prawo gospodarcze Compliance

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
08.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład