O problemie wielu samozatrudnionych, którzy nie mogą skorzystać z wakacji kredytowych, pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec czerwca. Chodzi m.in.: o osoby, które kupiły mieszkanie na firmę i raty kredytowe wrzucają w koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującym od piątku, 29 lipca, art. 73 ustawy z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, prawo do wakacji kredytowych przysługuje tylko konsumentom. I pojawiły się różne interpretacje przepisu, o czym też pisaliśmy. Teraz Adam Abramowicz, rzecznik MŚP zwrócił się do ministra finansów o udzielenie informacji i wyjaśnień w podobnej kwestii.

Czytaj też: Pomoc kredytobiorcom w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców a rola banków >>

 

O co pyta Rzecznik MŚP

W wystąpieniu Adam Abramowicz podkreślił, że brzmienie przywołanego przepisu rodzi pytania, czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który zawarł umowę o kredyt hipoteczny w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a jednocześnie ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem. - Ponadto  przedsiębiorcy z sektora MŚP także powinni mieć tzw. wakacje kredytowe, bo tak samo w nich uderza wzrost oprocentowania - podkreśla rzecznik. To bardzo ważne pytanie.

Czytaj też: Wakacje kredytowe w ramach programu wsparcia kredytobiorców >>>

Spór o prawo do wakacji kredytowych przedsiębiorców

Według Związku Banków Polskich osoby, które zaciągnęły kredyt jako jednoosobowe działalności gospodarcze i swoje raty kredytowe wrzucają w koszty, nie skorzystają z wakacji kredytowych, ponieważ nie są konsumentami tylko przedsiębiorcami. - Wyraźnie wynika to z ustawy. Banki odrzucą więc ich wnioski o przyznanie tego rodzaju wsparcia - wyjaśnia Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Inaczej na sprawę patrzy radca prawny  Tomasz Konieczny z kancelarii KPP Konieczny Polak i Partnerzy. - Wakacje kredytowe przysługują także samozatrudnionemu, który kupił mieszkanie na firmę,  choć przepisy w  tym zakresie nie są jednak precyzyjne - przyznaje mec. Konieczny. Istnieje szansa, że minister finansów na wniosek rzecznika MŚP przedstawi swoją interpretację.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zostali objęci ochroną przewidzianą dla konsumentów w zakresie stosowania klauzul abuzywnych, rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa pod warunkiem, że umowa nie ma dla nich charakteru zawodowego. Takie zmiany wprowadził w kodeksie cywilnym i ustawie o prawach konsumenta tzw. pakiet przyjazne prawo (ustawa z 31 lipca 2109 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych).