Prawo.pl
Jest już projekt ustawy o fundacji rodzinnej, a wstępnie planowany termin jej wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z deklaracjami rządu jest on próbą odpowiedzi na podnoszony wielokrotnie w środowisku firm rodzinnych postulat wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji ułatwiającej sukcesje w takich przedsiębiorstwach - piszą Joanna Wierzejska i Jakub Wieszczeczyński
Jakub Wieszczeczyński Joanna Wierzejska
23.04.2021
Spółki Prawo gospodarcze
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął procedurę umorzenia subwencji z pierwszej tarczy finansowej. Przy mikrofirmach aż w 50 procentach skala zwrotu zależy od utrzymania miejsc pracy. Prawnicy wskazują, że algorytm przyjęty przez PFR nie oddaje do końca rzeczywistej skali zatrudnienia i może krzywdzić niektóre firmy z naturalną fluktuacją kadr, np. z branży budowlanej czy gastronomicznej.
Robert Horbaczewski
23.04.2021
Małe i średnie firmy
Polska Izba Książki przedstawiła projekt ustawy o ochronie rynku książki. Chodzi o wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przez 12 miesięcy od wydania tytułu będzie obowiązywała jednakowa cena okładkowa. Sklepy natomiast mogłby stosować maksymalnie 5-procentowy rabat.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
Domowe finanse VAT Finanse

Rząd zwiększa fundusz dla gmin popegeerowskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich w ramach aktualnego naboru został zwiększony z 250 mln zł do 340 mln zł. Wnioski, które wpłynęły do wojewodów są obecnie opiniowane. Nabór będzie rozstrzygnięty w połowie maja – poinformował w czwartek wiceminister Paweł Szefernaker.
Krzysztof Sobczak
22.04.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Sprzedaż dań w lokalach gastronomicznych szybkiej obsługi, które kupujący zamierza wziąć na wynos, podlegała w czasie, którego dotyczyła sprawa 5-procentowej stawce VAT. Taki zakup nie jest usługą restauracyjną, ponieważ klient rezygnuje z korzystania z infrastruktury lokalu. Usługa gastronomiczna i dostawa gotowych posiłków i dań to nie to samo – potwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
VAT Prawo unijne
Wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, a także danie możliwości sądom administracyjnym wstrzymania decyzji środowiskowej na wniosek skarżącego - m.in. takie rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy regulującej zasady opiniowania projektów budowlanych. Ustawa została podpisana przez prezydenta.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Kubicka-Żach
22.04.2021
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Pomoc najemcom kosztowała właścicieli i zarządców centrów handlowych 5,5 mld zł - poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych. Straty w obrotach najemców to ponad 56 mld zł, ponad 40 proc. ich rocznych wyników. Branża domaga się usunięcia art. 15ze tzw. ustawy covidowej dotyczącej abolicji czynszowej oraz dopłaty do czynszów dla najemców.
Robert Horbaczewski
22.04.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Ustawa wydłużająca blokadę handlu państwową ziemią podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
O kolejne pięć lat przedłużony będzie okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2021 roku, a zgodnie z nową ustawą dotychczasowe zasady mają być przedłużone do 30 kwietnia 2026 r. Ustawa została podpisana przez prezydenta i ma wejść w życie z dniem 30 kwietnia 2021 r..
Krzysztof Sobczak
22.04.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa lotniczego, dzięki czemu będzie teraz możliwe dalsze wykonywanie lotów, m.in. gaśniczych, samolotami i śmigłowcami, które nie mają certyfikatu EASA, pod nadzorem krajowym, czyli prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.04.2021
Administracja publiczna Prawo unijne
Polskie przepisy nastawione są przede wszystkim na ściganie, a nie przeciwdziałanie korupcji. Zamiast wymyślać nowe rozwiązania prawne, warto skorzystać z dobrych wzorców obowiązujących np. w Anglii lub Francji. Projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, w zaproponowanej formie, powinien trafić do kosza
Robert Horbaczewski
22.04.2021
Prawo gospodarcze Compliance
Artyści mają zostać włączeni do powszechnego systemu ubezpieczeń. Będą mogli opłacać składki na poziomie odpowiadającym płacy minimalnej, o ile nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Będą też dopłaty dla najsłabiej zarabiających - od 20 proc. do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wątpliwości budzą jednak proponowane kryteria i tryb uznawania za artystę.
Grażyna J. Leśniak
22.04.2021
Ubezpieczenia społeczne
Fiskus coraz bardziej interesuje się podmiotami działającymi w grupie - rozliczenia firm powiązanych są coraz częściej kontrolowane. Obok cen transferowych, skarbówka bacznie przygląda się też umowom dotyczących usług niematerialnych. Sprawdza, czy są one faktycznie świadczone i jakie korzyści ma z tego firma, która za nie płaci.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
CIT Doradca podatkowy

Branża beauty czeka nadal na wsparcie rządu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rząd jak najszybszej powinien dokonać wypłat świadczeń opisanych w projekcie tarczy branżowej, a otwarcie zakładów od poniedziałku 26 kwietnia nie zwalnia go z tej zapowiedzi - przekazał Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Przedstawiciele branży będą zabiegać o szybkie przekazanie tych środków przedsiębiorcom z wciąż zamkniętych województw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd pomoże szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wsparcie dla osób prowadzących sklepiki szkolne będzie podobna do pomocy, jaką otrzymują firmy z tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych do niej. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, teraz nowela trafi do Senatu.
Monika Sewastianowicz
21.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, w tym kontynuacja unijnych reform dotyczących zwiększenia odporności instytucji finansowych, po kryzysie z lat 2007-2008 - to cel przyjętego w środę przez rząd projektu. Dotyczy to m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Rynek i konsument Finanse
Według Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, rząd uwzględnił wszystkie uwagi pracodawców do wytycznych szczepień w zakładach pracy. Dokładnie jakie nie powiedział. Nie przedstawiono też procedur z uwzględnieniem wytycznych. Wiadomo jednak, że najpierw ruszy pilotaż w ośmiu firmach, czterech prywatnych i czterech Skarbu Państwa.
Jolanta Ojczyk
21.04.2021
Koronawirus szczepienia
Nie wolno będzie używać sztucznej inteligencji do oceny punktowej obywateli przez rządy - to jeden z przedstawionych w środę przez Komisję Europejską elementów regulacji dotyczącej technologii sztucznej inteligencji (AI). Jej wprowadzenie spowoduje, że systemy sztucznej inteligencji, które uznaje się za wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa, źródeł utrzymania i praw obywateli, zostaną zakazane.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Rynek i konsument Nowe technologie

PARP: Pandemia przyśpieszyła rozwiązania cyfrowe w firmach

Nowe technologie Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W pandemii wiele firm wprowadziło lub przyśpieszyło inwestycje cyfrowe, które w innym czasie mogłyby być odkładane na później lub w ogóle nie zostać podjęte – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród laureatów konkursu „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie” organizowanego przez PARP.
Robert Horbaczewski
21.04.2021
Nowe technologie Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Mikrorachunek podatkowy przyjmie kolejne daniny

Ordynacja Rachunkowość Finanse
Lista płatności dokonywanych na mikrorachunek została rozszerzona. Obejmie więcej tytułów niż podatki dochodowe - PIT i CIT i podatek od towarów i usług. Ministerstwo Finansów zmieniło zasady korzystania z mikrorachunków podatkowych. Zmiany obowiązują od 15 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Finanse

Ubezpieczenia parametryczne szansą dla firm

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Zmiany klimatyczne, a także pandemia to wyzwania, przy których standardowe ubezpieczenia okazują się niewystarczające. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie, w którym można się ubezpieczyć nie na wypadek szkody, ale od wystąpienia ściśle określonego parametru. Jednak w Polsce polisy te dopiero raczkują.
Regina Skibińska
21.04.2021
Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Spółki komandytowe, które na mocy przepisów przejściowych, odroczyły wpadnięcie w CIT do 1 maja 2021 roku, mają teraz kłopoty. Nie mogą zarejestrować tego w sądzie. W praktyce nie ma też możliwości przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną z dniem 1 maja. Wszystko dlatego, że ustawodawca zapomniał o regulacjach kodeksu spółek handlowych. Firmy będą więc musiały sporządzać sprawozdania finansowe i bilanse za kilka dni maja.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Sejm przyjął we wtorek zmiany w przepisach karnych. Fiskus skorzysta na koronawirusie - epidemia da mu więcej czasu na ściganie niezapłaconych podatków. Upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Istnieje też ryzyko, że prawo zadziała wstecz. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład stawiania interesów penalnych państwa ponad prawami obywateli.
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Ordynacja Doradca podatkowy

Więcej czasu na złożenie TPR

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Firmy mają więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych. Później będzie można także złożyć oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zmiana terminów wynika z ostatniej nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Pandemia nie uśpiła przestępców. W ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba zawiadomień Głównego Inspektora Informacji Finansowej do prokuratury o uzasadnieniu popełnienia przestępstwa prania pieniędzy. Inspektor częściej niż w latach ubiegłych blokował rachunki i wstrzymywał transakcje. Sumy, które były przedmiotem podejrzenia przestępstwa dotyczyły około 15 mld zł.  
Robert Horbaczewski
20.04.2021
Prawo gospodarcze Compliance

Nadzwyczajna pomoc zamyka przedsiębiorcom prawo do sądu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Firmom, które nie otrzymały wsparcia w związku z pandemią z regionalnych programów operacyjnych, nie przysługuje protest, ani skarga do sądu administracyjnego. Sądy uznają, że specustawa covidowa nie przewiduje procedury odwoławczej dla trybu nadzwyczajnego wyboru projektów do dofinansowania. Prawnicy alarmują, że ta linia orzecznicza jest niebezpieczna dla przedsiębiorców.
Robert Horbaczewski Jolanta Ojczyk
20.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia, czy dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej na rynku styropianu. Od kilku miesięcy jego cena gwałtowanie rośnie. Urząd przeanalizuje także podwyżkę cen cementu i wapna w ramach badania rynku.
Robert Horbaczewski
19.04.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Budynek nabyty w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Brak konieczności długotrwałej amortyzacji potwierdza wydana właśnie interpretacja podatkowa. Stanowisko fiskusa jest wyjątkowo korzystne, eksperci zalecają jednak ostrożność.
Krzysztof Koślicki
19.04.2021
CIT PIT Koronawirus a prawo
Wskaźnik LIBOR stanowi podstawowy element funkcjonowania rynków finansowych. Jest szczególnie istotny dla kredytobiorców posiadających kredyty w walucie innej niż złotówki, z oprocentowaniem liczonym w oparciu właśnie o ten wskaźnik. Problem w tym, że z końcem roku LIBOR zniknie. Co dalej? - analizuje adwokat Małgorzata Motyl.
Małgorzata Motyl
19.04.2021
Compliance Prawo unijne Kredyty frankowe

SN: Nie wolno w umowie na 10 lat określać wypowiedzenia na dwa tygodnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zawieranie umów na czas określony, lecz na długi okres, nie odpowiada społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu umowy, jeżeli nie znajdowało to uzasadnienia w potrzebie wykonania czasowo określonych zadań przez danego pracownika - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I dodał, że swoboda umów w takiej sytuacji nie ma zastosowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Korupcja dożywotnio pozbawi publicznych stanowisk i pieniędzy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory
Do gry wraca projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zgodnie z nim osoby skazane za korupcję nie będą mogły być zatrudniane w instytucjach państwowych i samorządowych, a także spółkach z udziałem Skarbu Państwa i samorządu. Zostaną też pozbawione prawa startowania w wyborach. Projekt ma być wniesiony do Sejmu w tym tygodniu jako poselski, a Prawo.pl ustaliło, że PiS go poprze.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
19.04.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory