Z początkiem kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT z 24 stycznia br. (Dz.U. z 2025 r., poz. 222), która zakłada m.in. obniżki stawek podatku na niektóre towary.
Które stawki ulegną zmianie
1) Statki ratownicze
Od 1 kwietnia 2025 r. dla dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi, właściwa będzie zerowa stawka VAT. Wynika tak ze zmian w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT.
Obecnie dostawa takich statków jest opodatkowana 23 proc.
2) Wyroby medyczne
Utrzymana zostanie obniżona 8 proc. stawka VAT dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (art. 145c ustawy o VAT). Obecne przepisy dopuszczają stosowanie tej stawki jedynie do 27 maja 2025 r. W wyniku nowelizacji 8 proc. stawka na te wyroby medyczne zostanie przeprowadzoną bezterminowo.
3) Nawozy, środki ochrony roślin i pasze
Od 1 kwietnia 2025 r. doprecyzowaniu ulegną przepisy dotyczących stosowania obniżonej 8 proc. VAT na nawozy, środki ochrony roślin i pasze przez odwołanie do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych. Zmiany odnoszą się do załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawka podatku VAT w wysokości 8 proc.
Obecnie dostawa nawozów i środków ochrony roślin – zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasz i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych jest opodatkowana stawką 8 proc. (poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Przepisy VAT nie precyzują przy tym, co należy rozumieć pod pojęciem nawozu, środka ochrony roślin oraz paszy, co powoduje wątpliwości interpretacyjne i ma swoje konsekwencje w orzecznictwie krajowym. Aby wyeliminować niepewność, zaproponowano skreślenie poz. 10 załącznika 3 do ustawy o VAT i dodanie poz. 10a–10c, w których produkty te są zdefiniowane przez odwołanie do odpowiednich aktów prawnych (branżowych), tj. do ustawy o nawozach i nawożeniu oraz odpowiedniego rozporządzenia unijnego w zakresie nawozów, ustawy o środkach ochrony roślin oraz ustawy o paszach.
4) Kubeczki menstruacyjne
Od 1 kwietnia 2025 r. obniżoną 5 proc. stawką VAT zostaną objęte kubeczki menstruacyjne (ex 3924 90 00 ex 4014 90 00 CN). W załączniku nr 10 do ustawy o VAT (stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych 5 proc.) zostanie dodana poz. 18a, w której zostały wymienione te towary.
Obecnie dostawa kubeczków podlega 23 proc. stawce VAT, natomiast dostawa pozostałych produktów higienicznych dla kobiet, tj. podpasek higienicznych, tamponów klasyfikowanych w CN 9619 00, jest opodatkowana stawką 5 proc. na podstawie poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Ujednolicenie stawek spełnia postulat jednolitego opodatkowania produktów higienicznych.
Czytaj w LEX: VAT: obsługa eksportu niepodatników opodatkowana jest stawką 0 proc > >
Sprawdź również książkę: VAT w gminach [PRZEDSPRZEDAŻ] >>
Brak obowiązku integracji kas online z terminalem płatniczym
1 kwietnia 2025 r. wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym podatnicy posiadający kasy fiskalne online nie muszą zapewniać połączenia tych kas z terminalem płatniczym. Mogą jednak zapewnić takie połączenie z własnej inicjatywy - jest to w pełni dobrowolne.
Obowiązek połączenia każdej kasy online z terminalem płatniczym został nałożony przepisami tzw. Polskiego Ładu, ale wejście w życie tych regulacji było kilkukrotnie przekładane. Zgodnie z art. 6 nowelizacji obowiązek ten został zniesiony.
Sprawdź w LEX: Stawka podatku VAT w przypadku wybranych prac remontowych na statku przeprowadzanych przy udziale podwykonawców > >
Przedłużenie odwrotnego obciążenia od 28 lutego 2025 r.
28 lutego weszły w życie przepisy, które przedłużają do 31 grudnia 2026 r. stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (art. 145e–145k ustawy o VAT). Przepisy te wprowadzono do ustawy o VAT 1 kwietnia 2023 r. i miały obowiązywać do 28 lutego 2025 r.
W wyniku nowelizacji w art. 145e ustawy o VAT (określającym warunki zostanie omawianego mechanizmu odwróconego obciążenia) wprowadzono zmiany doprecyzowujące. Nabywcą może być tylko „podatnik zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 jako podatnik VAT czynny”. Do 28 lutego 2025 r. dotyczyło to zarówno podatników VAT czynnych, jak i zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni.
Sprawdź w LEX: Opodatkowanie usług spedycyjnych podatkiem od towarów i usług > >
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.)
- Ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r., poz. 222)
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 236)
- Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105 ze zm.) – tzw. Polski Ład
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Czytaj również: Co dalej z podatkiem u źródła? Przedsiębiorcy czekają na reformę
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.