Prawo.pl
„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.
Arkady Zadrożny Izabela Ścierska-Kulma Jarosław Józefowski
23.11.2021
CIT PIT Polski Ład

Grupy kapitałowe poza ustawą o sygnalistach

Prawo pracy Compliance Prawo unijne
Projekt ustawy wdrażający dyrektywę unijną o sygnalistach pomija grupy kapitałowe – ich funkcjonowanie i zależności organizacyjne. Projektodawcy nie przewidzieli wspólnego działania w zakresie obsługi zgłoszeń i możliwości wskazania jednego wspólnego podmiotu, który byłby uprawniony do realizacji zadań całej grupy. Zdaniem prawników, to pominięcie już rodzi szereg pytań praktycznych.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2021
Prawo pracy Compliance Prawo unijne
Szerokim echem w ostatnich miesiącach odbiło się wdrożenie przez PKO BP programu ugód z frankowiczami. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że medialny sukces może nie wystarczyć, a zachowanie banku pozostawia wiele do życzenia. 10 listopada 2021 r. złożyliśmy do Prezesa UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez PKO BP praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów - piszą adwokaci Wioletta Miros oraz Bartosz Czupajło.
Bartosz Czupajło Wioletta Miros
23.11.2021
Kredyty frankowe Nieruchomości
To co się buduje nie musi być ściśle związane z gruntem. W Nowym Jorku czy Chicago można kupić działkę abstrakcyjną, znajdującą się nad ziemią, tzw. puste powietrze. I nikogo to nie dziwi. Swoje uregulowania dotyczące własności warstwowej mają również m.in. kraje skandynawskie, Francja. Czy tak będzie i w Polsce? Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.11.2021
Prawo cywilne Polski Ład Nieruchomości
Polskie Normy to normy krajowe, które zostały przyjęte w drodze konsensu i zatwierdzone przez jednostkę normalizacyjną. Zawarte w nich zapisy wynikają z wiedzy technicznej i stanowią opracowane przez ekspertów wskazówki. Dlatego też ich stosowanie jest dobrowolne i nie należą one do źródeł powszechnie obowiązującego prawa.
Dorian Lesner
23.11.2021
BHP

Pandemia wyrównała szanse prawników na rynku

Prawnicy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Pandemia stworzyła kancelariom podobne warunki świadczenia usług - prawnicy z mniejszych miast mogą na równi konkurować z tymi z dużych ośrodków. W czasach zdalnego świadczenia usług trudniej jest pozyskać nowych klientów, jednak ci ostatni nie upierają się już, że muszą mieć prawnika na sąsiedniej ulicy. Uczą się nowych technologii i przyzwyczajają do kontaktów zdalnych. Problemy z informatyzacją mają nadal sądy.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Prawnicy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw - ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wspólnie z Komisją Europejską chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Krzysztof Sobczak
22.11.2021
Rynek i konsument Prawo unijne
Grupa 154 właścicieli firm podpisała się pod listem, który został wysłany w piątek do polskich eurodeputowanych, wzywając ich do uwzględnienia interesów sektora MŚP w Polsce podczas dyskusji i głosowania nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą Aktu o rynkach cyfrowych. Nowe regulacje mogą sprawić, że korzystanie z narzędzi cyfrowych przez małe firmy będzie bardziej skomplikowane i droższe.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.11.2021
Rynek Nowe technologie Prawo unijne
Rozwój sztucznej inteligencji postępuje, a więc ustawodawcy na całym świecie muszą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia ram prawnych, w których nowe technologie mogą skutecznie rozwijać się oraz poprawnie funkcjonować. Unijny prawodawca także podejmuje działania, które mają zapewnić jasność prawa i wzmacniać zaufanie do sztucznej inteligencji w Europie.
Paweł Uściński
22.11.2021
Nowe technologie Prawo unijne
Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.
Krzysztof Koślicki
22.11.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Tempo zmian, jakie zachodzą na naszym rynku pracy, jest olbrzymie. To jest zupełnie inny świat, inne realia niż były jeszcze 10-15 lat temu. Na pewno czas tradycyjnego prawa pracy mija bezpowrotnie i wszyscy musimy nauczyć się żyć w zróżnicowanych formach zatrudnienia – mówi prof. dr hab. Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.
Grażyna J. Leśniak
22.11.2021
Prawo pracy
Łatwo będzie ustalić, kto jest sygnalistą w firmie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona zgodnie z obecnym projektem, nie będzie gwarantować anonimowości. Nie wyłączy bowiem obowiązku informacyjnego, o którym mówi RODO. A to oznacza, że trzeba pilnie projekt poprawić. W przeciwnym razie instytucja sygnalisty będzie czystą fikcją.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.11.2021
RODO Compliance Poprawmy prawo
W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.
Grażyna J. Leśniak
20.11.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
W mediach możemy spotkać komunikaty, których schemat można krótko przedstawić tak: przestępca uzyskał duplikat karty SIM i ukradł ofierze środki z konta bankowego. Ale to nie klient został okradziony tylko bank - piszą radca prawny Joanna Karolina Nawrot i Marcin Maruszczak, partner kancelarii YLS. I wskazują na odpowiedzialność banku za weryfikację osoby dokonującej wypłaty.
Joanna Karolina Nawrot Marcin Maruszczak
20.11.2021
Rynek i konsument Finanse RODO

Frankowicz nie zawsze po unieważnieniu umowy od razu otrzyma zwrot pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Banki w postępowaniach frankowych chętnie składają zarzut zatrzymania, a sądy czasem go uwzględniają. Tymczasem wcale nie jest oczywiste, czy taki zarzut jest dopuszczalny w przypadku kredytów. Prawo zatrzymania może być stosowane jedynie w przypadku umów wzajemnych, a budzi wątpliwości, czy taki charakter ma umowa kredytu.
Regina Skibińska
20.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego. W środę Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego.
Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska
19.11.2021
Samorząd terytorialny Finanse
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. O takie rozwiązanie prawne od lat apelowali zarządcy dróg. Przyjęcie rozporządzenia przyczyni się do oszczędności ok. 400 mln zł.
Robert Horbaczewski
19.11.2021
Środowisko Odpady Budownictwo
Nowe porozumienie z Maltą ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walkę z agresywną optymalizacją. Chodzi też o wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Zmieniona została również stosowana metoda unikania podwójnego opodatkowania. Umowa zawiera całkowitą nowość – jest to tzw. klauzula nieruchomościowa oraz klauzula testu głównego.
Krzysztof Koślicki
19.11.2021
CIT PIT
Kilka pozornie niewielkich zmian dało Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych takie instrumenty kontroli i weryfikacji prawa świadczeń, o jakich wcześniej mógł tylko marzyć. Uspokajające komunikaty ZUS, że nie zamierza sięgać do narzędzi, które mu dał ustawodawca, raczej powinny wzmóc czujność ubezpieczonych, a nade wszystko płatników.
Przemysław Hinc
19.11.2021
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o rozpatrzenie pytań prawnych o dopuszczalność wniesienia skargi nadzwyczajnej w przypadku naruszenia prawa wspólnotowego przy udzielaniu kredytu denominowanych we frankach szwajcarskich. Sprawa ta dotyczy rozliczenia kredytu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2021
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe
Wprowadzenie w przygotowywanej nowelizacji kodeksu spółek handlowych zasady biznesowej oceny sytuacji oraz innych towarzyszących jej zmian legislacyjnych będzie na pewno krokiem w dobrym kierunku, jakkolwiek nie rozwieje istniejących wątpliwości związanych z odpowiedzialnością odszkodowawczą członków zarządu - pisze adwokat Wojciech Łysek z kancelarii Dentons.
Wojciech Łysek
19.11.2021
Spółki Prawo gospodarcze

Skarbówka coraz wnikliwiej weryfikuje schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że organy podatkowe opóźniają przyjmowanie i nadawanie numerów zgłaszanym przez firmy schematom podatkowym. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłają do podatników listę dodatkowych pytań. Dopytują też o szczegóły transakcji i… skutki podatkowe. Zdaniem ekspertów, działanie urzędników to nadgorliwość, która nie ma pokrycia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
19.11.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

MF zaprasza na warsztaty w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
25 listopada odbędą się specjalne warsztaty dotyczące nowych zasad wystawiania e-faktur. Resort finansów zaprasza podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Podczas warsztatów omówiona zostanie techniczna strona systemu i zaprezentowane zostanie przykładowe użycie API. Udział jest bezpłatny.
Krzysztof Koślicki
18.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nielegalny import odpadów będzie utrudniony i ryzykowny

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze
Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import będzie pod specjalnym nadzorem, a transportujące odpady pojazdy będą lepiej monitorowane – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Na podmiot wysyłający, odbierający i przewoźnika odpadów nałożone zostaną obowiązki w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji.
Robert Horbaczewski
18.11.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze
Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.
Dorian Lesner
18.11.2021
Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.
Jolanta Ojczyk
18.11.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na rozliczenie nadwyżki z pomocy z Tarczy Finansowej PFR 2.0, co ma im pomóc w uregulowaniu należności i zabezpieczeniu płynności finansowej. Będzie to możliwe dzięki w ustabilizowaniu sytuacji finansowej oraz zabezpieczeniu środków wymagane na spłaty i bieżące funkcjonowanie. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.11.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Postanowienia dotyczące indeksacji zamieszczone w umowie kredytu muszą określać zrozumiałą i obiektywną metodę ustalania kursu waluty tak, aby na jej podstawie konsument mógł samodzielnie określić kurs waluty obowiązujący danego dnia. A artykuł kodeksu cywilnego o badaniu okoliczności oświadczenia woli nie może służyć do naprawiania nieuczciwego postanowienia. Tak w czwartek uznał TSUE w kolejnej polskiej sprawie.
Jolanta Ojczyk
18.11.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Organy ochrony danych osobowych Polski i Litwy wspólnie zbadają, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Specjalny wspólny zespół ma sprawdzić, czy administrator wdrożył odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby zapewnić odpowiedni stopień ochrony danych osobowych.
Krzysztof Sobczak
18.11.2021
Rynek i konsument RODO
Szef Krajowej Administracji Skarbowej ma obowiązek dokonywać analizy w oparciu o całokształt powiązanych ze sobą transakcji, a nie tylko wybranego przez siebie fragmentu. Ma to kluczowe znaczenie dla dalszego badania przesłanek zastosowania klauzuli GAAR. Jednoznacznie potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny – mówi Jakub Pachecka, doradca podatkowy w Deloitte.
Krzysztof Koślicki
18.11.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy