Obie uchwały zostały przyjęte podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Pierwsza z nich zakłada zmodernizowanie  jedynego w Polsce działającego reaktora jądrowego MARIA, dzięki czemu ma on funkcjonować co najmniej do 2050 r. 

- Reaktor MARIA jest obecnie jedynym i unikatowym w Polsce, a także na świecie urządzeniem badawczym tego typu, o istotnym znaczeniu dla zdrowia publicznego (jako producent radiofarmaceutyków), gospodarki i nauki. Po ponad 40-letniej eksploatacji reaktora modernizacji wymagają niemal wszystkie układy technologiczne, w tym te niezbędne do zapewnienia wzmocnienia jego bezpiecznej eksploatacji - poinformowano w rządowym komunikacie. 

Reaktor ma być modernizowany w latach 2023 - 2027, a na ten cel rząd chce przeznaczyć ok. 91, 7 mln zł. 

Druga uchwała zakłada wprowadzenie wieloletniego programu "wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim". Będzie on realizowany w latach 2023 -2029, a budżet ma wynieść ok. 4,7 mld zł. 

- Program przewiduje budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa - informuje w komunikacie KPRM. (is/PAP)

Czytaj też: Badania psychiatryczne i psychologiczne pracowników elektrowni jądrowej >>

Czytaj też: Podatek od mocy cieplnej reaktorów jądrowych. Omówienie do wyroku TS z dnia 1 października 2015 r., C-606/13 >>

 

Filip Grzegorczyk, Urszula Wiśniewska

Sprawdź