Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dać dodatkowe narzędzia gminom do weryfikacji deklaracji śmieciowych. Mają dostać wgląd do różnych baz danych, systemów i ewidencji, co ma pomóc ukrócić patologie. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych popiera nowelizację art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale uważa, że zaproponowane przepisy są bardzo ogólne i nieprecyzyjne, co nadal stwarza ryzyko nadużyć.
Robert Horbaczewski
03.02.2025
Samorząd terytorialny Odpady Ochrona danych
Pracodawcy i prawnicy zachodzą w głowę, co ministerstwo ma na myśli, wpisując do Kodeksu pracy "utrudnianie funkcjonowania w środowisku pracy w zakresie możliwości osiągania efektów pracy" - jako jeden z przejawów mobbingu. Nie wie tego chyba sam resort pracy, skoro w uzasadnieniu do projektu tego nie wyjaśnił. Pracodawcy już ostrzegają: trudności w rozróżnieniu molestowania od mobbingu w nowym ujęciu będzie pogłębiała kwestia rozróżnienia mobbingu od naruszenia godności czy innych dóbr osobistych pracownika.
Grażyna J. Leśniak
03.02.2025
Prawo pracy
Spór o dopuszczalność używania cheat software na gruncie prawa autorskiego trwa 12 lat. Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej stwierdził, że ochrona programu komputerowego nie zostaje naruszona, jeżeli modyfikowany nie jest kod wynikowy lub źródłowy programu, ale tylko dane zmienne, przechowywane w pamięci podręcznej. I decyzją nie zaskoczył - pisze Bartosz Mazurek LL.M., radca prawny w kancelarii WKB Lawyers.
Bartosz Mazurek
01.02.2025
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie rezygnuje z obniżki podatku od zysków kapitałowych. Planuje wprowadzenie kwoty wolnej, która będzie obliczana na podstawie ogłaszanego corocznie limitu. Eksperci zwracają uwagę, że stosowanie zwolnienia może być na tyle ograniczone i obwarowane dodatkowymi warunkami, że mało kto z niego skorzysta. Poza tym długie oczekiwanie na projekt jest niekorzystne dla rynku kapitałowego.
Monika Pogroszewska
01.02.2025
PIT
Rzecznicy patentowi otrzymają strój urzędowy, a ich samorząd zawodowy zostanie wyposażony w nowe kompetencje. Spowoduje to jeszcze większe zbliżenie tej profesji do zawodów adwokata i radcy prawnego. Zapowiedź nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych nie wspomina jednak o wprowadzeniu możliwości reprezentowania klientów w sprawach karnych, dotyczących naruszenia własności intelektualnej, chociaż taki postulat też się pojawia.
Tomasz Ciechoński
01.02.2025
Prawnicy Własność przemysłowa

Poczytanki w sklepie dozwolone w niedzielę

Prawo karne Prawo gospodarcze
Klub prowadzący sklep, a zajmujący się czytelnictwem, nie podlega zakazowi handlu w niedziele i święta. Sąd Okręgowy w Suwałkach uniewinnił kierowniczkę placówki, gdyż uznał, że czyn, o popełnienie którego została obwiniona, nie cechuje się w żadnej mierze społeczną szkodliwością. Zaś pracownicy klubu nie byli przymuszani do pracy, otrzymywali wynagrodzenie i premię.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.02.2025
Prawo karne Prawo gospodarcze

MŚP dostaną więcej czasu na oświadczenie ws. ceny maksymalnej prądu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy w 2024 r. skorzystali z niższych cen energii, do 28 lutego 2025 r. powinni złożyć stosowne oświadczenie – zwane „informacją o pomocy” - u sprzedawcy energii. Problem w tym, że wiele firm nie wie o tym obowiązku, a za jego niespełnienie grążą konsekwencje finansowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że pracuje nad wydłużeniem terminu.
Tomasz Ciechoński
31.01.2025
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka
Zwolnione z VAT są usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółki prowadzące zajęcia z malarstwa nie spełniają tego warunku, więc nie korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.
Marcin Szymankiewicz
31.01.2025
VAT

Lewiatan: Słuszna rezygnacja z pełnego ozusowania umów zleceń

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wycofanie się rządu z ozusowania umów zleceń to dobra decyzja, która uchroni rynek pracy przed kłopotami. Dzięki temu mamy szansę na ożywienie na rynku pracy już w drugiej połowie 2025 roku - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i badacz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Grażyna J. Leśniak
31.01.2025
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Spółka nie posiadała zarządu, który mógłby ją reprezentować, więc organ powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wykluczył możliwość uzyskania skutecznego pokwitowania doręczenia pisma od osoby upoważnionej do odbioru korespondencji lub prokurenta, ponieważ umocowanie tych osób nie wynika z przepisów prawa, tylko z działania organów osoby prawnej.
Dorian Lesner
31.01.2025
Ordynacja Spółki
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to forma pomocy dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Jest ona dostępna zarówno dla kredytobiorców „złotówkowych” jak i „walutowych”. Z FWK można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu (przez maksymalnie 40 miesięcy) lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 120 tys. zł).
Renata Krupa-Dąbrowska
31.01.2025
Banki Kredyty
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z dobrodziejstwa obowiązujących od 1 stycznia 2025 r. przepisów wyłączających z podstawy wymiaru składki zdrowotnej sprzedane przez przedsiębiorcę środki trwałe, muszą pamiętać o tym, że rok składkowy zaczyna się miesiąc później niż rok podatkowy i kalendarzowy. Oznacza to, że korzystne dla nich przepisy będą mogli zastosować dopiero od lutego 2025 r.
Grażyna J. Leśniak
31.01.2025
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
2 lutego 2025 r. zaczną obowiązywać pierwsze przepisy rozporządzenia 2024/1689, dotyczącego sztucznej inteligencji, znanego jako AI Act lub akt o AI. Dotyczą one praktyk zakazanych oraz tzw. AI Literacy, czyli obowiązku zapewnienia odpowiedniego poziomu kompetencji personelu, nałożonego na dostawców systemów sztucznej inteligencji oraz podmioty stosujące takie systemy.
Tomasz Ciechoński
31.01.2025
Prawo AI Prawo europejskie
Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej, aby skorzystać z ochrony ceny maksymalnej energii, muszą złożyć oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej do 31 stycznia 2025 r. Ważne, aby to zrobiły na nowym wzorze oświadczenia, który właśnie został opublikowany.
Robert Horbaczewski
31.01.2025
Samorząd terytorialny Energetyka
Przepisy MDR od czasu ich wprowadzenia nie były modyfikowane, mimo że często takie postulaty pojawiały się w przestrzeni publicznej. 5 lat praktyki stosowania tych przepisów potwierdziło ich słuszność. Polskie MDRy są zbyt skomplikowane, nakładają nadmierne ciężary na ich adresatów i wymagają gruntownego uproszczenia. Jedynym słusznym kierunkiem byłoby maksymalne zbliżenie się to regulacji Dyrektywy DAC 6, a więc wyeliminowanie obowiązku raportowania schematów innych niż transgraniczne - pisze Tomasz Jankowski, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Tomasz Jankowski
31.01.2025
Ordynacja

SN: Żądania powoda rozstrzyga się po kolei

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
​Jeżeli powód, obok roszczenia głównego, zdecyduje się także na sformułowanie roszczeń ewentualnych, musi liczyć się z tym, że sąd będzie związany kolejnością zgłoszonych przez niego żądań. Nawet wówczas, gdy roszczenie ewentualne wydaje się korzystniejsze dla powoda niż to, które zostało wskazane jako główne.
Konrad Dyda
31.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę, w której określono sposób naprawienia szkód. Sąd oddalił jednak wniosek o nadanie jej klauzuli wykonalności, ponieważ uznał przepis kodeksu pracy za sprzeczny z Konstytucją. Z ostrożności procesowej ustalono również, że ugoda była sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Pracownik został bowiem postawiony w sytuacji, w której myślał, że nie ma innego wyjścia niż podpisanie ugody. Tym samym nie wyrażał on swojej woli, lecz poddawał się woli pracodawcy.
Dorian Lesner
31.01.2025
Prawo pracy
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący Getin Noble Bank nie odwróci losów tego banku. Decyzja o ogłoszeniu upadłości i ustanowieniu syndyka jest już niewzruszalna. Nie wpłynie też na prowadzone przez syndyka postępowania sądowe z udziałem frankowiczów ani proces związany z ustalaniem listy wierzytelności. Daje jednak szansę kredytobiorcom na odszkodowanie.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Jak zmienić fundatora w fundacji?

Spółki Prawo gospodarcze
O ile możliwość przesunięcia kompetencji pomiędzy organami fundacji jest raczej dopuszczalna przez sądy rejestrowe, o tyle już określenie innej osoby – która nie założyła danej fundacji – mianem fundatora jest dyskusyjne. W praktyce rozwiązanie tego problemu jest jednak łatwe – pisze Dawid Feliszek, prawnik, CEO w Global Business View.
Dawid Feliszek
31.01.2025
Spółki Prawo gospodarcze

TSUE przychylny pozwom zbiorowym w sprawach antymonopolowych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Finansowanie sporów sądowych przez podmioty trzecie w Polsce nie jest jeszcze tematem znanym powszechnie i uregulowanym, pojawiają się już jednak fundusze zainteresowane takim modelem dochodzenia roszczeń. Istotne z punktu widzenia tego typu działań może okazać się niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który zaprezentował stanowisko przychylne łączeniu indywidualnych roszczeń z prawa konkurencji.
Tomasz Ciechoński
31.01.2025
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Przedsiębiorca świadczący usługi caochingowe skorzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług na kasie rejestrującej, za które otrzyma zapłatę w całości na rachunek bankowy, a z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Marcin Szymankiewicz
31.01.2025
VAT
Nowa jednostka naukowo–badawcza zajmie się w sposób kompleksowy i ciągły badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w obszarze sztucznej inteligencji. Jej powstanie przewiduje opracowany w Ministerstwie Cyfryzacji projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. Jego treść opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.
Tomasz Ciechoński
30.01.2025
Administracja publiczna Prawo AI
Wydatki na utworzenie uczelni publicznej nie mają związku z działalnością opodatkowaną spółki. Organy podatkowe nie uznają argumentów, iż spółka zapewnia sobie w ten sposób wykształcone kadry, ponieważ nie ma pewności, że absolwenci uczelni staną się pracownikami spółki. To oznacza, że spółka nie odliczy VAT od wydatków na utworzenie uczelni ani na uroczystość otwarcia.
Marcin Szymankiewicz
30.01.2025
VAT
Umowa ramowa zawęża krąg potencjalnych wykonawców, nie stanowiąc jednocześnie zobowiązania zamawiającego do udzielania konkretnego zamówienia. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, „ramy” współpracy między zamawiającym a wykonawcą, będąc zdecydowanym uproszczeniem dla pierwszego z tych podmiotów.
Konrad Dyda
30.01.2025
Zamówienia publiczne
Napoje alkoholowe o pojemności do 200 ml będą mogły być sprzedawane jedynie w szklanych opakowaniach lub puszkach - zakłada rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych resortu rolnictwa. To efekt pojawienia się w sklepach alko-tubek, które w październiku zostały wycofane ze sprzedaży. Przepis przejściowy przewiduje jednak możliwość ich sprzedaży jeszcze przez miesiąc.
Inga Stawicka
30.01.2025
Rynek i konsument
Czy nieważność miejscowego planu pociąga za sobą nieważność pozwoleń na budowę wydanych na podstawie tego planu? Czy niczym kostki domina decyzje upadają wraz z planem? Okazuje się, że orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednolite. Część sądów dopuszcza możliwość unieważnienia pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności miejscowego planu, na podstawie którego wydano pozwolenie. Inne uważają, że jest to niedopuszczalne.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Delegowany do zarządu zapłaci składkę zdrowotną

Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse
Narodowy Fundusz Zdrowia diametralnie zmienia swoje wcześniejsze stanowisko i przykręca śrubę spółkom i spółdzielniom. Żąda płacenia składki zdrowotnej od wynagrodzeń osób delegowanych z rad nadzorczych do awaryjnego - na nie dłużej niż trzy miesiące - pełnienia funkcji w zarządach. ZUS w swoich ocenach jest natomiast cały czas bardziej liberalny.
Michał Kosiarski
30.01.2025
Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse
W środę, 29 stycznia, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przejęcie Getin Noble Bank przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny było sprzeczne z prawem. To prawdziwa bomba. Jeżeli wyrok utrzyma się w NSA, otworzy się droga do dochodzenia odszkodowań przez frankowiczów.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.01.2025
Banki Kredyty Upadłość

Podmioty finansowe będą przekazywać dane do ESAP

Rachunkowość Finanse Banki Prawo europejskie
ESAP, czyli europejski pojedynczy punkt dostępu, będzie systemem gromadzącym dane na temat podmiotów i produktów związanych z usługami finansowymi, rynkami kapitałowymi i zrównoważonym rozwojem. Aby przystosować do niego polskie przepisy, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji kilkunastu ustaw.
Tomasz Ciechoński
29.01.2025
Rachunkowość Finanse Banki Prawo europejskie
Ustawodawca w przepisach dotyczących wywłaszczania nieruchomości pod drogi publiczne w różny sposób reguluje zagadnienie obciążenia hipotecznego nieruchomości podlegającej wywłaszczeniu. Raz wprost stosuje on przepis, który wygasza hipotekę na przejmowanej nieruchomości z mocy prawa, innym razem taki skutek należy wywieść z interpretacji zapisów ustaw i orzecznictwa.
Piotr Wancke
29.01.2025
Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo