Wiatraki 500 metrów od domów. Resort klimatu nie rezygnuje z planów

Środowisko Nieruchomości Energetyka

Zakończyły się konsultacje ustawy liberalizującej zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Projekt opracowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wywołał szeroką dyskusję, także w ramach rządu. Najdalej idące uwagi, odnoszące się do minimalnych odległości między wiatrakiem a zabudowaniami, nie zostały uwzględnione.

19.12.2024

14 lutego będzie nowym świętem państwowym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w lasce marszałkowskiej projekt ustawy, który zakłada ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe. Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, to święto to będziemy po raz pierwszy obchodzić w piątek, 14 lutego 2025 r.

19.12.2024

53 proc. specjalistów HR korzysta ze sztucznej inteligencji. Raport

Prawo pracy HR Rynek pracy

Ponad 90 proc. profesjonalistów HR korzysta z narzędzi HR Tech automatyzujących ich pracę, a połowa z nich wykorzystuje w tym celu technologie wsparte sztuczną inteligencją – wynika z najnowszej edycji raportu „HR TECH CHANGER 2024” opublikowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

19.12.2024

Senat za wyższym dofinansowaniem do pensji pracowników z niepełnosprawnością od lipca 2024 r.

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać wyższe dofinansowanie do ich pensji z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. Pomimo, że rząd w czasie prac w Sejmie wycofał się z niekonsultowanej społecznie zmiany terminu, ostatecznie przegłosował ustawę w pierwotnej formie. Senat poparł ją bez poprawek – zatem wyższe dofinansowanie będzie obowiązywało wstecznie od lipca 2024 roku.

19.12.2024

Frankowicze z Getinu widzą światełko w tunelu

Banki Kredyty Upadłość

Frankowicze z Getin Noble Bank jeszcze długo będą musieli czekać na ostateczne rozstrzygnięcia. Ich sytuacja jest jednak coraz lepsza. Po korzystnej dla nich uchwale Sądu Najwyższego, sądy masowo odwieszają prowadzenie ich spraw i rozstrzygają na ich korzyść. Być może już w przyszłym roku warszawski WSA zdecyduje, czy otworzyć im drogę do ubiegania się o odszkodowania od państwa, a Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, kto ma pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń.

19.12.2024

Prawo chorego do godnej śmierci nie jest przestrzegane, potrzebne zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

W polskim systemie prawnym brakuje regulacji dotyczących odstąpienia od terapii daremnej. Naraża to pacjenta na niepotrzebne cierpienie, a lekarza na ryzyko odpowiedzialności karnej. Z tego powodu lekarze wielokrotnie odwlekają moment zaprzestania uporczywej terapii. Zdaniem ekspertów Komisji ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich prawo do godnej śmierci wymaga uregulowania. Należy też ustawowo zdefiniować pojęcia „daremności” oraz „uporczywości” leczenia.

19.12.2024

Nie będzie wymogu zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę

Kadry w oświacie Prawo pracy Rynek pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ostatniej chwili forsowało wymóg zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę w procedurze oświadczenia o powierzeniu pracy oraz przy zatrudnianiu na podstawie zezwolenia na pracę, nie bacząc na opinie organizacji pracodawców i organizacji branżowych. Zdaniem prawników, wymóg ten nie został skonsultowany i z tego powodu projekt ustawy nie powinien zostać przyjęty przez rząd. Jak się jednak okazało, niekorzystną zmianę skutecznie zablokowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

19.12.2024

W protokołach z sesji coraz mniej treści

Samorząd terytorialny

Odkąd wprowadzono obowiązek transmitowania obrad rad gmin, samorządy przykładają mniejszą wagę do treści protokołów z sesji. Czasami, przez wysoki stopień ogólności tych dokumentów, kompletnie nie spełniają one swojej roli. Samorządy mogłyby to zmienić, bo to leży w ich gestii. Mogłyby, ale czy chcą?

19.12.2024

Przerwa świąteczna to nie urlop nauczyciela - harmonogram ustala dyrektor

Zarządzanie oświatą

Przerwa świąteczna to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ale choć uczniowie mają wolne, to już niekoniecznie ich nauczyciele. Choć na ogół nie ma z tym problemu i szkoły w tym czasie nie pracują, to zimowa przerwa świąteczna - w odróżnieniu od ferii - nie jest tożsama z urlopem. Dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu w tym czasie zajęć opiekuńczych.

19.12.2024

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie będą publikowane - jest uchwała rządu

Wymiar sprawiedliwości

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie będą publikowane, Rada Ministrów uznała, że TK w aktualnym składzie jest niezdolny do wykonywania zadań określonych w art. 188 i art. 189 Konstytucji, a ogłaszanie w dziennikach urzędowych jego rozstrzygnięć mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności. Uchwała w tym zakresie została już opublikowana w Monitorze Polskim i obowiązuje.

18.12.2024

Rząd przyjął pakiet ws. cudzoziemców, w tym ograniczenie azylu

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projekt zakładający możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres jego obowiązywania nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. W skład pakietu wchodzą projekty MSWiA i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

18.12.2024

Nowela ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego podpisana przez prezydenta

Zawody medyczne

W skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przewiduje nowelizacja ustawy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, którą podpisał prezydent.

18.12.2024

"Jestem lekarzem, jestem człowiekiem" - finał kampanii samorządu lekarskiego

Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska zaprezentowała finałowy spot w kampanii społecznej "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem". Tym razem krótki film nie ukazuje tego, co niedomaga w systemie ochrony zdrowia, ale przedstawia obraz wizyty lekarskiej, która powinna i może - jak zaznacza samorząd lekarski - stać się rzeczywistością polskich przychodni, szpitali i gabinetów. W spotach, które były częścią kampanii, główną rolę zagrał Tomasz Kot.

18.12.2024

Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Do Sądu Okręgowego trafił już wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec posła PiS i byłego wiceministra Marcina Romanowskiego. Zapowiedział to w środę rano prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Zaznaczył, że prokuratorzy zwrócili się już do krajowego biura Interpolu o wydanie czerwonej noty w sprawie polityka.

18.12.2024

Nie tylko TVN i Polsat. W wykazie spółek strategicznych także P4, T-Mobile i WB Electronics

Spółki Prawo gospodarcze Wydarzenia

Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, P4, TVN, T-Mobile i WB Electronics zostały wpisane do wykazu podmiotów podlegających ochronie - zdecydował w środę 18 grudnia 2024 r. rząd. Ma to uniemożliwić ewentualne zbycie tych spółek bez zgody właściwego ministra. Według wcześniejszych zapowiedzi, lista miała zostać poszerzona o stacje telewizyjne.

18.12.2024

Aby zostać lekarzem rodzinnym, trzeba będzie spełnić określone warunki

Zawody medyczne

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej określa, kto może zostać lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W dokumencie znalazł się też wykaz treści nauczania podczas kursu z medycyny rodzinnej oraz wymaganej wiedzy niezbędnej do udzielania świadczeń. Pewna grupa lekarzy POZ nie będzie musiała przechodzić kursu, m.in. specjaliści z co najmniej 10-letnim doświadczeniem.

18.12.2024

Pracodawcy będą mierzyć metabolizm pracowników, by ustalić temperaturę w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

W pomieszczeniach pracy temperatura odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy nie wyższa niż: 28 °C (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25 °C (298 K) - dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub 22 °C (295 K) dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają - przewiduje projekt rozporządzenia MRPiPS, do którego dotarł serwis Prawo.pl.

18.12.2024

Program Aktywny Rodzic – terminy wniosków i wypłaty

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Na 20 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaplanował kolejne transze świadczenia aktywnie w żłobku, a na 30 grudnia – świadczeń aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu. Te z programu Aktywny Rodzic ZUS wypłaca w danym miesiącu za poprzedni miesiąc, dlatego przypominamy, kiedy trzeba składać o nie wnioski. Jeszcze nie wszyscy rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka, złożyli wnioski o świadczenie aktywnie w żłobku, to też jest im nadal wypłacane dofinasowanie żłobkowe w kwocie 400 zł miesięcznie.

18.12.2024

Sanepid realizuje zadania dotyczące zdrowia publicznego

BHP

Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.

18.12.2024