Urszula Sałacińska-Matwiejczyk

Artykuły autora

Spłata byłego małżonka jest celem mieszkaniowym

PIT Nieruchomości

Podatnik jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę udziału w lokalu mieszkalnym, należącego do byłej żony wnioskodawcy, do którego nabył prawo własności w wyniku podziału majątku wspólnego i w którym zamierza on realizować własne cele mieszkaniowe.

04.12.2023

Jak obliczyć podstawę opodatkowania podatkiem handlowym

Prawo gospodarcze

Spółka świadcząca usługi montażowo-remontowe na rzecz konsumentów, którym towarzyszy sprzedaż materiałów (towarów), wlicza do podstawy opodatkowania daniną od sprzedaży detalicznej cały przychód ze sprzedaży tych usług oraz towarzyszących im towarów - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma znaczenia, czy to towary czy też usługi mają charakter dominujący w tym świadczeniu.

13.10.2023

Jak skorzystać z ulgi na powrót

PIT

Mimo iż wprowadzenie ulgi na powrót miało zachęcić podatników do powrotu do kraju, trzeba bardzo dobrze przeanalizować swoją sytuację, by nie wrócić przedwcześnie. Definicje przeniesienia miejsca zamieszkania podatników i organów nie zawsze są jednoznaczne. Jednak mimo pewnych rozbieżności to rozwiązanie niewątpliwie może przynieść spore korzyści osobom, które już wcześniej myślały o powrocie do kraju.

08.10.2023

Darowizny od użytkowników aplikacji mogą być opodatkowane

Podatek od spadków i darowizn

Twórcy programów i aplikacji, którzy otrzymują darowizny od użytkowników, powinni sumować wszystkie wpłaty otrzymywane od poszczególnych osób w pięcioletnim okresie. Darczyńcą jest każdy użytkownik aplikacji o określonej nazwie (nick’u). Użytkowników aplikacji należy zaliczyć do III grupy podatkowej. W momencie przekroczenia kwoty wolnej od podatku należy wykazać wpłaty w zeznaniu i zapłacić podatek.

08.10.2023
1  2