Kongres KPMG: Przedsiębiorców czekają kolejne zmiany w podatkach

CIT PIT Finanse

We wtorek odbyła się 14. już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie wniosek, że 2024 r. będzie pełen wyzwań dla podatników. Według przedstawionych podczas Kongresu zapowiedzi Ministerstwa Finansów, resort upubliczni w marcu projekt ustawy wdrażającej globalny podatek minimalny (Pillar 2). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. MF analizuje też zasadność utrzymywania krajowego minimalnego CIT, który wszedł w życie z początkiem 2024 r.

13.02.2024

Ministerstwo Zdrowia prowadzi nabór do Krajowej Rady ds. Opieki Geriatrycznej

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nabór, który potrwa do 22 lutego, ma związek z wejściem w życie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Do zadań Rady będzie należało m.in. doradzanie w sprawie kierunków rozwoju opieki geriatrycznej, przedstawianie propozycji zmian i opiniowanie raportów dotyczących organizacji i dostępności świadczeń.

13.02.2024

Lewiatan: Sześć dni na konsultacje programu o małych elektrowniach wiatrowych to za mało

Prawo gospodarcze Energetyka

Małe mikroinstalacje wiatrowe, mimo że nie zyskały dotychczas dużej popularności w żadnym europejskim kraju, są interesującym segmentem odnawialnych źródeł energii. Konfederacja Lewiatan uważa jednak, że dopłaty do ich zakupu w wysokości 30 tys. zł, czyli 50 proc. kosztów budowy, są przedwczesne i nieuzasadnione.

13.02.2024

Parlament Europejski może przyjąć AI Act jeszcze w tym miesiącu

Nowe technologie Prawo unijne

Jest szansa, że Parlament Europejski zatwierdzi AI Act (czyli unijny Akt o sztucznej inteligencji) podczas najbliższej sesji, która rozpocznie się 26 lutego br. To przedostatni krok do przyjęcia przełomowej regulacji. We wtorek porozumienie w sprawie nowych przepisów zatwierdziły unijne komisje. Polska już teraz powinna zacząć pracować nad strategią wdrożenia nowych regulacji.

13.02.2024

Prokurator Dariusz Korneluk zastępcą prokuratora krajowego

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny Adam Bodnar powierzył prokuratorowi Dariuszowi Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego. Prokurator startuje również w konkursie na prokuratora krajowego, w tym przypadku do 16 lutego można zgłaszać kandydatów, następnie oceni ich specjalny zespół.

13.02.2024

Po 1 marca ważna zmiana dla osób, które ubiegają się o zwrot VAT za gaz

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Dodatek osłonowy

Tylko do 29 lutego 2024 r. można ubiega się o zwrot podatku VAT za gaz dostarczony w 2023 r. do ogrzewania domu w dowolnym terminie po otrzymaniu faktury VAT. Od 1 marca, wniosek może obejmować jedynie fakturę VAT otrzymaną w terminie do 30 dni poprzedzających złożenie wniosku. W tym roku, refundacją podatku VAT są objęte paliwa gazowe dostarczone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.

13.02.2024

Są założenia do projektu ustawy o świadczeniu dla stulatków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługiwało na dotychczasowych zasadach, niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia wydaje i świadczenie to wypłaca ZUS.

13.02.2024

Sąd oddala wniosek o wpis nowej rady nadzorczej TVP - co dalej z mediami publicznymi?

Spółki

Sąd rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił skargę na postanowienie referendarza, która dotyczyła odmowy wpisu "nowej" rady nadzorczej TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na razie nie zostało upublicznione uzasadnienie wyroku, jednak skutki orzeczenia są już bardziej dotkliwe - decyzję podjął bowiem sędzia zawodowy. Tym samym wpis nowego składu rady nadzorczej TVP został na razie zablokowany.

13.02.2024

Rzecznik Praw Obywatelskich ma uwagi do likwidacji prac domowych

Szkoła i uczeń

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że tworzenie propozycji reform oświaty powinno dokonywać się z udziałem ekspertów i po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych. Zaznacza też, że większość nauczycieli popiera jedynie ograniczenie prac domowych - za całkowitą ich likwidacją opowiada się tylko ok. 8 proc.

13.02.2024

Akt o usługach cyfrowych zaraz wchodzi w życie, a nadal dużo do zrobienia

Nowe technologie Prawo unijne

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zacznie obowiązywać już w najbliższą sobotę. I choć niedawno w resorcie cyfryzacji zakończono konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację, to nadal nie znamy nawet roboczej wersji projektu. Może to spowodować problemy interpretacyjne, bo rozporządzenie tak czy inaczej wpłynie na krajowe regulacje.

13.02.2024

Prokurator Barski to nie zwykły Kowalski – Trybunał przyjął jego skargę i w szczegóły nie wnikał

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Trybunał Konstytucyjny w tempie ekspresowym rozpoznaje skargę konstytucyjną dotychczasowego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Mocno zawyżył tym średnią, bo zwykły obywatel na podobną gorliwość liczyć nie może. Emeryt na rozstrzygnięcie sprawy poczeka latami, w dodatku TK skrzętnie sprawdzi, czy w sprawie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, na co - zdaniem prawników - w przypadku prokuratora krajowego zdecydował się akurat spojrzeć przez palce.

13.02.2024

60 tys. złotych wolne od podatku wprowadzi chaos w rozliczaniu PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r. Problem jednak w tym, że przedsiębiorcy inni niż opodatkowani CIT do 20 lutego muszą wybrać formę opodatkowania, a bez pewnej wiedzy o wysokości kwoty wolnej, podjęcie takiej decyzji jest właściwie niemożliwe.

13.02.2024

Wybór Prokuratora Krajowego nie będzie łatwy, a może być wadliwy

Prokuratura

21 lutego mają zostać ogłoszone nazwiska prokuratorów zakwalifikowanych do konkursu na Prokuratora Krajowego. Następnie oceni ich specjalny zespół, z przedstawicielami także samorządu adwokackiego i radcowskiego. Diabeł tkwi jednak w... Prawie o prokuraturze, które przewiduje, że ma on być wyłoniony spośród prokuratorów tej prokuratury. Kandydat z niższego szczebla będzie więc musiał szybko awansować i tu pojawia się kolejny problem - do tego potrzebny będzie prokurator Jacek Bilewicz, którego do PK przywracał Dariusz Barski - kwestionowany Prokurator Krajowy.

13.02.2024

Kodeks Etyki Lekarskiej i prawo - sprzeczności mają zniknąć

Zawody medyczne

Do połowy lutego lekarze mogą zgłaszać uwagi do proponowanych przez Naczelną Radę Lekarską zmian w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Jego finalna wersja ma powstać w maju. Choć nie jest to akt prawa powszechnie obowiązującego, to w praktyce lekarz może ponieść odpowiedzialność zawodową za nieprzestrzeganie przepisów kodeksu etyki. Obecne prace nad nowelizacją dokumentu idą w kierunku jego zgodności z przepisami prawa.

13.02.2024

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.

13.02.2024

Ponad 30 organizacji apeluje o przegląd i zakończenie politycznych śledztw

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 30 organizacji pozarządowych zaapelowało do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o powołanie zespołu prokuratorów i przegląd toczących się śledztw o podłożu politycznym. Liczą, że w przypadku spraw, w których stwierdzone zostanie tzw. uzasadnione podejrzenie braku wystarczających podstaw oskarżenia podjęte zostaną kroki, w kierunku ich zakończenia.

13.02.2024

Otwarty nabór kandydatów na członków Rady Ochrony Pracy

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w poniedziałek, 12 lutego 2024 r., otwarty nabór kandydatów na pięciu członków Rady Ochrony Pracy XII kadencji powoływanych spośród osób zgłoszonych przez organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy oraz spośród przedstawicieli nauki. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki członkowie ci zostaną wyłonieni w otwartej i transparentnej procedurze.

12.02.2024

Raport: Potrzebna ustawa o danych medycznych

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Potrzebne jest przygotowanie kompleksowego planu dalszego rozwoju systemu gromadzenia i wykorzystywania danych medycznych – to jeden z wniosków raportu  „Dane medyczne w pracy lekarza” przedstawionego w poniedziałek w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie. Proponowane rozwiązanie to między innymi nowa ustawa o danych medycznych.

12.02.2024

Lewiatan: Dbałość o dobrostan uczniów powinna być priorytetem szkoły

Zarządzanie oświatą

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań. Szacuje się, że z depresją może zmagać się co piąty nastolatek. Rośnie także liczba samobójstw i prób samobójczych. Dlatego dzieci i młodzież powinny mieć dostęp do programów profilaktycznych, ale także być cyklicznie diagnozowane pod kątem zdrowia psychicznego.

12.02.2024

MZ: Uwagi NFZ powodem wstrzymania reformy rehabilitacji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że projekt rozporządzenia dotyczący świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej będzie ponownie przekazany do konsultacji publicznych. Jedną z przyczyn wycofania z ogłoszenia podpisanego przez ministra zdrowia aktu są uwagi Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące skal medycznych, na podstawie których pacjent ma być kwalifikowany do świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych.

12.02.2024