Tych zawodów jeszcze nie ma, ale zaraz będą przez AI. Raport

Prawo pracy Rynek pracy

Światowy rynek pracy stoi u progu rewolucji. Według najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego „Future of Jobs”, aż 65 proc. dzieci rozpoczynających dziś edukację podstawową będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Dynamiczne zmiany technologiczne, takie jak rozwój sztucznej inteligencji (AI), komputery kwantowe czy zrównoważone technologie, już teraz przekształcają tradycyjne modele zatrudnienia.

24.12.2024

Prokurator Opitek: Z biegłymi ponoć jest bardzo źle, ale konkretnych badań brak

Wymiar sprawiedliwości

Odpowiedź na pytanie, jak ulepszyć system biegłych wymaga szczegółowego i aktualnego zdiagnozowania szeroko rozumianego procesu opiniowania. Niemniej, już teraz widać, że konieczne jest wzmocnienie mechanizmu wpisu na listę, żeby prezesi sądów faktycznie badali kompetencje biegłych na podstawie rzetelnych dokumentów. W proces rekrutacji i podnoszenia kwalifikacji ekspertów powinny włączyć się organizacje pozarządowe, takie jak Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, ale na zasadzie soft power, tj. partnerstwa publiczno-prywatnego - pisze dr Paweł Opitek, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, dyrektor Biura Prawnego ZZPiPP RP.

24.12.2024

Nagła choroba, bolący ząb - gdzie szukać pomocy medycznej w święta?

Pacjent

Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny to czas, w którym przychodnie są czynne krócej albo nie przyjmują pacjentów na zwykłych zasadach. Nie oznacza to jednak, że w razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia musimy od razu jechać do szpitala. W takiej sytuacji warto udać się do placówki, która oferuje świąteczną i nocną pomoc medyczną albo dyżur stomatologiczny. Nie jesteśmy przy tym związani miejscem zamieszkania.

24.12.2024

MSWiA wskazuje, które budynki mogą być budowlami ochronnymi

Samorząd terytorialny Budownictwo Obrona cywilna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Nowe przepisy oznaczają dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek wskazania takich obiektów i uwzględniania ich w planowaniu zadań na potrzeby ochrony ludności.

24.12.2024

Z prezentami dla kontrahentów i klientów trzeba zachować ostrożność

Prawo cywilne

Przedsiębiorca ponosi czasem odpowiedzialność za prezenty, które daje klientów i kontrahentom, więc wybór podmiotu, który przygotuje podarunek ma ogromne znaczenie. Szczególnie jeśli prezentem ma być żywność, warto nie przymykać oczu na to, z jakiego źródła ona pochodzi. Najpopularniejszymi firmowymi prezentami są: czekolady, alkohol, przetwory owocowe, a także gadżety firmowe, m.in. kubki termiczne, powerbanki.

24.12.2024

Urlop na żądanie na dni okołoświąteczne

Prawo pracy

Pracownik nie może domagać się udzielenia mu w ramach urlopu na żądanie urlopu, do którego nie ma jeszcze prawa. Odradzać też należy wyrażenie zgody przez pracodawcę na taki wniosek i udzielenie urlopu „zaliczkowo” z puli 2025 roku. Pracownik może złożyć wniosek o urlop bezpłatny, możliwe byłoby także udzielenie zwolnienia w celu załatwienia sprawy osobistej. To ostatnie nie musi być odpracowane w tym samym okresie rozliczeniowym, nie ma także ograniczenia wskazującego, że zwolnienie to może obejmować jedynie część dnia pracy.

24.12.2024

Kto kupi firmowy sprzęt ze zniżką, zapłaci podatek i składki

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Pracownik ma przychód, jeśli odkupi od pracodawcy używany służbowy samochód lub laptop po preferencyjnej cenie. Zapłaci PIT od różnicy między wartością rynkową, a wpłaconą przez niego kwotą. Co więcej, może też zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. ZUS twierdzi w interpretacjach, że nie stosuje się tu zwolnienia ze składek. Eksperci ostrzegają, że takie stanowisko może przyjąć też w kontrolach.

24.12.2024

Prokurator w prywatnym oskarżeniu tylko jako oskarżyciel

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego chce ułatwień we wnoszeniu subsydiarnych aktów oskarżenia, ale zamierza też ograniczyć rolę prokuratury w takich postępowaniach, by nie mogła ona decydować, czy wystąpi w charakterze oskarżyciela publicznego, czy też niedookreślonej roli rzecznika praworządności lub rzecznika interesu społecznego. Jej zdaniem w takich postępowaniach prokurator powinien występować tylko jako oskarżyciel publiczny.

24.12.2024

Porzucenie seniora w święta może być sprawą dla sądu

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne

Wbrew obiegowej opinii posiadanie potomstwa nie gwarantuje szklanki wody na starość. Święta to trudny czas dla osób samotnych, ale i te, które teoretycznie powinny spędzić je w rodzinnym gronie, nie zawsze mają na to szansę. Co roku w grudniu do szpitali trafiają seniorzy, których rodziny nie chcą się nimi zajmować w tym czasie. Może mieć to skutki tak karne, jak i na gruncie prawa spadkowego.

24.12.2024

Prokurator już nie zablokuje wyjścia z aresztu za kaucją

Prokuratura

Zniknąć ma przepis pozwalający na blokowanie, przynajmniej do wyczerpania możliwości odwoławczych, przez prokuratora decyzji sądu o zamianie tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje powrót do wyłącznie sądowej kompetencji orzekania w przedmiecie stosowania lub przedłużania tymczasowego aresztowania.

24.12.2024

NFZ zapowiada duże zmiany w rehabilitacji domowej

Pacjent Niepelnosprawność

Rozdzielenie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej nastąpi dopiero w styczniu 2026 r. Ale już w 2025 r. możliwość realizacji fizjoterapii domowej w ramach umowy na świadczenia ambulatoryjne będzie stopniowo zmniejszana. Jednocześnie tzw. domówka, niezależnie od tego, czy jest realizowana w ramach umowy na fizjoterapię domową, czy umowy na fizjoterapię ambulatoryjną będzie miała zbliżoną cenę - zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

23.12.2024

Ustawa o ochronie ludności opublikowana

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa, która 23 grudnia 2024 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny.

23.12.2024

Prof. Manowska: Prof. Bodnar kwestionuje Izbę Kontroli SN, ale skargi do niej kieruje

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar kwestionuje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a wielokrotnie zajmował stanowiska procesowe w sprawach rozpoznawanych przez nią, tylko w tym roku wpłynęły m.in. od niego 64 skargi nadzwyczajne, a Prokuratura Krajowa nadesłała merytoryczne stanowiska dotyczące protestów przeciwko ważności wyborów do PE w 33 sprawach; wpłynęły również stanowiska prokuratora generalnego w postępowaniach dotyczących ważności wyborów - brzmi oświadczenie I Prezes SN prof. Małgorzaty Manowskiej.

23.12.2024

TSUE: Obywatele państw trzecich legalnie pracujący powinni być traktowani na równi z obywatelami krajowymi

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Państwo członkowskie nie może wykluczyć z kręgu beneficjentów świadczeń rodzinnych pracownika będącego cudzoziemcem, którego dzieci, urodzone w państwie trzecim, nie wykazały legalnego wjazdu na terytorium tego państwa – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Według Trybunału obywatele państw trzecich, którzy zostali przyjęci w państwie członkowskim w celu wykonywania legalnej pracy powinni być traktowani na równi z obywatelami krajowymi.

23.12.2024

Panek z wysoką karą za omyłkową publikację danych klientów

Prawo gospodarcze RODO Ochrona danych

Ponad 1,5 mln zł kary nałożył prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) na spółkę Panek SA za naruszenie przepisów RODO. To konsekwencja błędu, w wyniku którego do sieci przedostały się dane 21 453 osób - klientów i pracowników spółki. Ukarana została też obsługująca spółkę firma informatyczna.

23.12.2024

PKW w sprawie sprawozdania KW PiS zbierze się 30 grudnia

Wybory

PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały w sprawie sprawozdania komitetu PiS z wyborów parlamentarnych z 2023 r. po decyzji Sądu Najwyższego - poinformował PAP szef PKW Sylwester Marciniak. Sprawa sprawozdania ma być rozpoznawana na posiedzeniu PKW zwołanym na 30 grudnia.

23.12.2024

Wiceminister Romanowski wróci do kraju, jeżeli zostaną spełnione warunki

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceministra sprawiedliwości, poseł PiS Marcin Romanowski, podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, zadeklarował, że wróci z Węgier do Polski w ciągu sześciu godzin, jeżeli zostaną spełnione jego warunki. Domaga się m.in. opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz przywrócenia nielegalnie odwołanych prezesów sądów, poczynając od Sądu Apelacyjnego i Okręgowego w Warszawie.

23.12.2024

Nowe zasady członkostwa w zarządzie i radzie nadzorczej NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Członkiem zarządu i rady nadzorczej NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy może być osoba, która nie pracowała lub nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa, lub nie była współpracownikiem tych organów w latach 1944-1990 - wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, podpisanej 19 grudnia przez prezydenta. Ustawa wprowadza też inne zmiany.

23.12.2024

Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy

Prawo pracy HR

Wypowiedzenie zmieniające dotyczy zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. W jego treści powinna znaleźć się przyczyna uzasadniająca, która może leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. W trybie wypowiedzenia zmieniającego nie można jednak zmienić rodzaju umowy o pracę.

23.12.2024

TSUE o organizacji czasu pracy pracownika domowego

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy zatrudniający pracowników domowych muszą wprowadzić rozwiązania pozwalające na pomiar dobowego czasu pracy każdego z nich – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Możliwe natomiast jest przewidzenie odstępstw stosownie do danego sektora działalności czy też ze względu na specyfikę danego pracodawcy, a zwłaszcza na jego rozmiar, o ile zostanie skutecznie zagwarantowany maksymalny tygodniowy wymiaru czasu pracy.

23.12.2024