Prawo.pl
Część młodych ludzi, którzy zechcą z rodzicami w czasie zimowych ferii wyjechać za granicę na narty, z powodu utraty ważności paszportu covidowego, może mieć problem z wejściem na stoki - np. we Włoszech, Austrii czy Czechach. To skutek unijnej decyzji skracającej ważność paszportów do 270 dni. A Włochy skróciły ich ważność do sześciu miesięcy, i jadący tam Polacy muszą uważać szczególnie.
Jolanta Ojczyk
13.01.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego wycena świadczenia domowej wentylacji mechanicznej jest za wysoka. Niższe wyceny miały wejść od 1 stycznia br., jednak ze względu na protest Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej tak się nie stało.
Beata Dązbłaż
13.01.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż budzą sprzeciw sporej części społeczeństwa - dotyczy to też szczepień dzieci. Wielu rodziców nie zgadza się na szczepienie, nawet gdy chce tego samo dziecko. Sporne kwestie w takich przypadkach rozstrzygać będzie sąd rodzinny, również gdy poprosi o to dziecko.
Monika Sewastianowicz
13.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Rząd chce przyjąć uchwałę w sprawie planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021 – 2030. Do wykazu prac legislacyjnych trafiły założenia w tej sprawie. Rząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo – Wschodniej. Rząd miałby przyjąć go w pierwszym kwartale tego roku. Co ciekawe, projekt dotyczy także roku 2021 roku.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
13.01.2022
Farmacja
Na wokandach sądów administracyjnych stale przybywa spraw dotyczących tzw. budów covidowych. I stało się to, co przewidywali prawnicy - sądy są bezlitosne dla inwestorów, którzy pod płaszczykiem walki z covidem budują zwykłe bloki mieszkalne lub domy. Ich skargi są oddalane, czego przykładem niedawny wyrok WSA w Krakowie.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.01.2022
Budownictwo Koronawirus a prawo

Polski Ład wypycha lekarzy z etatów

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład
W szpitalach toczą się intensywne negocjacje w sprawie zmiany formy zatrudnienia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wielu lekarzy złożyło lub rozważa złożenie wypowiedzenia umów o pracę i umów zlecenia. Oczekują nowego sposobu zatrudnienia lub rekompensat. Zdaniem prawników, reforma podatkowa może wypchnąć lekarzy z umów o pracę.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
13.01.2022
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład
Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
12.01.2022
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.
Jolanta Ojczyk
12.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nauczyciel szczepić się nie musi, medyk tak, ale nie wiadomo na co

Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Wszyscy medycy i nauczyciele mają zaszczepić się do 1 marca - zapowiadał w grudniu resort zdrowia. Na razie zobowiązano do tego jedynie medyków - tyle że rozporządzeniem, które odsyła do złych przepisów. Jeżeli chodzi o pedagogów, ostatecznej decyzji nie ma - i wygląda na to, że obowiązkowych szczepień dla tej grupy zawodowej nie będzie.
Monika Sewastianowicz
12.01.2022
Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Opieka zdrowotna
Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna RODO
Praktyka lekarska to nic innego jak jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez lekarza, która pozwala przyjmować pacjentów np. we własnym gabinecie w domu. Jednak lekarz czy dentysta, który chce otworzyć indywidualną praktykę lekarską, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Powinien być już specjalistą w danej dziedzinie, wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną oraz zawrzeć ubezpieczenie OC.
Katarzyna Nowosielska Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Rzadko się zdarza, że pacjent odmawia leczenie, mimo ewentualnych wskazań. Coraz częściej jednak pacjenci zamiast tradycyjnych metod wybierają alternatywne. Co wówczas? Standardowo w takiej sytuacji warto uzyskać pisemne oświadczenie pacjenta o rezygnacji z leczenia.
Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Pacjent Zawody medyczne
Pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy i zasiłek opiekuńczy, jeśli jego dziecko przebywa w szpitalu. Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka. ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia.
Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Opieka zdrowotna
Zasady wykonywania zawodu, w tym zakres dozwolonych czynności, określa z 2006 roku ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Szczegółowe czynności ratowników określa zaś rozporządzenie ministra zdrowia. Mimo że mają oni znacznie mniejszy zakres uprawnień niż lekarze, to jeśli mają odpowiedni staż i wykształcenie, mogą koordynować pracę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Zawody medyczne

Nie będzie dymisji kurator Nowak, jest protest Rady Medycznej

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Nie będzie dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak - stwierdził w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Pani kurator rzeczywiście tu niefortunnie się wypowiedziała, ale uważamy, że nie jest to powód do dymisji - dodał. Decyzja ta wywołała protest Rady Medycznej przy premierze, której część członków zagroziła nawet dymisją.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
We wtorek 11 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniego dnia zmarły 493 osoby, co sprawia, że od początku epidemii w Polsce na COVID-19 zmarło już ponad 100 tys. osób. Tymczasem w Sejmie komisja zdrowia rozpozna dzisiaj projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2022
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Obowiązujący do 10 stycznia br. zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach z południa Afryki został przedłużony do 24 stycznia. Wynika to z wydanego w poniedziałek i opublikowanego w Dzienniku Ustaw znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
11.01.2022
Koronawirus a prawo

Zasady postępowania ze zwłokami zależą od okoliczności zgonu

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sposób postępowania ze zwłokami zależy od miejsca zgonu i okoliczności, które mu towarzyszyły. Przepisy określają sposób postępowania w tym zakresie. Prawodawca wprowadził także specjalne procedury w odniesieniu do zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Regulacje te wdrażają szczególne środki ostrożności.
Dorian Lesner
11.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W czasie pandemii szpitale nie narzekają na brak pracy, wręcz mają jej pod dostatkiem, a teraz doszedł kolejny. W sobotę i niedzielę do dyrektorów szpitali dzwonili pracownicy NFZ, by jak najszybciej wdrożyli rozporządzenie, które ma łagodzić negatywne skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. A jego realizacja może uderzyć rykoszetem w lekarzy i niektóre pielęgniarki, którym w 2023 roku grozi dopłata ogromnego podatku.
Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Zawody medyczne Polski Ład
Organ uchylił decyzję stwierdzającą chorobę zawodową, ponieważ pracownik zgłosił jej podejrzenie z pominięciem lekarza. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że doszło do naruszenia przepisów, ale było ono nieistotne i nie miało wpływu na wynik sprawy. W toku postępowania uzyskano bowiem orzeczenie lekarskie wydane przez jednostkę pierwszego stopnia.
Dorian Lesner
11.01.2022
Pacjent Administracja publiczna Prawo pracy
W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.
Jolanta Ojczyk
10.01.2022
Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Rząd podniósł akcyzę tylko na niektóre alkohole, na inne... obniżył

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które podniosły znacząco opodatkowanie alkoholu. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, była troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu. Eksperci punktują tu jednak brak spójności rządu – w tym samym czasie obniżono bowiem podatek nakładany na producentów win, miodów pitnych i wódek regionalnych.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Nie wydaje się, by obniżka od 1 stycznia wyceny testów PCR na koronawirusa zagrażała płynności realizacji świadczeń - ocenił w sobotę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. To reakcja na doniesienia, że po obniżeniu do początku roku wycen ich wykonywanie będzie nieopłacalne, bo nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu.
Krzysztof Sobczak
08.01.2022
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o wprowadzeniu zmian w składzie zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Od 4 stycznia br. na czele tego zespołu stanął wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zmienił się też wiceprzewodniczący zespołu.
Katarzyna Redmerska
07.01.2022
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostek organizacyjnych, które prowadzą badania jakościowe produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych, a także opłat pobieranych za badania. O 20 proc. wzrosną opłaty za badania jakościowe leków.
Katarzyna Redmerska
07.01.2022
Farmacja
Sejm na posiedzeniu w przyszłym tygodniu zajmie się dwoma projektami umożliwiającymi uprawę w Polsce marihuany do wykorzystywania medycznego, a także propozycją uproszczenia zasad upraw konopi, która ma zastosowanie spożywcze czy przemysłowe.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
By zarządzać szpitalem, trzeba będzie mieć ukończone studia MBA lub zdać państwowy egzamin. Ten wymóg będzie dotyczył wszystkich startujących w konkursach za dwa i pół roku. Zdaniem ekspertów dyrektorzy zdali już praktyczny egzamin w czasie pandemii i dodatkowe wymogi nie powinny ich dotyczyć. To muszą być dobrze przygotowani menedżerowie - replikuje minister Niedzielski.
Jolanta Ojczyk
07.01.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wystąpienia antyszczepionkowców zdominowały środowe wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy o weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Zabrakło głosów środowisk medycznych i pracodawców. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poinformował, że prace nad projektem mają być we wtorek.
Grażyna J. Leśniak
05.01.2022
Prawo pracy Koronawirus szczepienia