W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia do projektu rozporządzenia dotyczącego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). Ma ono określić katalog działań podejmowanych przez administrację publiczną, których celem jest zapewnienie wszechstronnej i zintegrowanej opieki osobom z zaburzeniami psychicznymi. Program ma zapewnić opiekę adekwatną do potrzeb poprzez m.in. upowszechnienie modelu ochrony zdrowia psychicznego opartego na opiece w środowisku osoby potrzebującej pomocy.

Ma być także upowszechniany i kontynuowany model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oparty na trzech poziomach referencyjnych. Pierwszy poziom - podstawowy, to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Poza ośrodkami I poziomu są także ośrodki II poziomu - centra zdrowia psychicznego oraz III poziomu - ośrodki wysokospecjalistyczne całodobowej opieki.

Czytaj także na Prawo.pl: Będzie nowy model psychiatrii dziecięcej>>

Będzie aktywizacja zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi

Program zakłada także wprowadzenie aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi oraz koordynację dostępnych form opieki. Ważnym punktem nowego NPOZP ma być edukacja i informacja w zakresie zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi m.in. na temat przedstawiania ich wizerunku w mediach. Edukacja będzie dotyczyć także szczególnie respektowania praw osób z zaburzeniami psychicznymi.

Resort zdrowia zapowiada monitoring skuteczności działań w ramach programu poprzez analizowanie sprawozdań przekazywanych przez podmioty, które go realizują.

Konieczność kontynuowania programu resort zdrowia uzasadnia wzrostem zagrożeń dla zdrowia psychicznego Polaków spowodowanych m.in. pandemią koronawirusa czy wybuchem wojny w Ukrainie. Kończy się także poprzedni program zaplanowany na lata 2017-2022.

Zaburzenia psychiczne powszechne

Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, prawie miliard ludzi na świecie doświadcza zaburzeń psychicznych. Średnio co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo. W Polsce co czwarta osoba ma lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym.

- Niezwykle istotne jest prowadzenie działań przeciwdziałających niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej polegającej na wysokim obciążeniu populacji skutkami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi wywołanymi przez zaburzenia psychiczne, wśród których wyróżnia się: zaburzenia afektywne, psychotyczne, niepsychotyczne, zaburzenia związane z używaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych – czytamy w opisie do założeń programu.

Zapowiedź projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu pod numerem RD623.