Jak podaje portal strażacki.pl, strażacy ochotnicy z OSP w Gorzkowicach w województwie łódzkim będą mieli „praktyki” w ambulansach Zespołu Ratownictwa Medycznego. Podpisali oni umowę z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi w zakresie współpracy z Zespołami Ratownictwa Medycznego w powiecie piotrowskim.

- Zgodnie z podpisaną umową strażacy OSP będą zasiadać w obsadzie ambulansów, co ma pozwolić na doskonalenie umiejętności nabytych podczas kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Charakter współpracy będzie odbywał się na zasadzie wolontariatu i rozpocznie się już od listopada 2022 roku. Przewiduje się, że w 2023 roku również zostanie podpisana podobna współpraca – czytamy w artykule.

Strażak nie wykonuje zawodu medycznego

Dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych w piśmie do RPP podkreśla, że strażacy ochotnicy nie wykonują zawodu medycznego w rozumieniu przepisów. – W ocenie Towarzystwa, udział osób nieuprawnionych tj. niewykonujących zawodu medycznego, w udzielaniu świadczeń medycznych, stanowi naruszenie podstawowych praw pacjenta, a to prawa do zachowania w tajemnicy informacji go dotyczących, w tym zwłaszcza informacji o stanie zdrowia pacjenta – pisze dr Madowicz. Jak podkreśla, wynika to z zapisów art. 14 ust. 1 w związku z ust. 2 pkt 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 6 listopada 2008 r. Również art. 8 oraz 22 ust. 1 i art. 22, dają gwarancję zachowania intymności i udzielania świadczeń przez personel medyczny.

W opinii dr. Jarosława Madowicza, nie jest możliwe prowadzenie medycznych czynności ratunkowych w obecności osoby postronnej, w tym przypadku strażaka ochotnika, tak by stworzyć pacjentowi warunki udzielania świadczeń, o których mówią powyższe zapisy ustawowe. W związku z tym Towarzystwo wnosi do RPP o podjęcie postępowania w tej sprawie, tak aby wykluczyć podobne praktyki w przyszłości.

Strażacy nie chcą zastępować ratowników

Już w zeszłym roku sami strażacy sprzeciwiali się, by zastępować ratowników w karetkach. Ministerstwo zdrowia proponowało takie rozwiązania, gdy strajkowali ratownicy medyczni.

Czytaj także na Prawo.pl: Strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach>>

Jak zaznaczał wtedy Związek Krajowej Sekcji Pożarniczej NSZZ „Solidarność”, ratowanie życia i zdrowia ludzi jest wpisane w rotę ślubowania strażaków. – Chcemy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nasze procedury postępowania i szeroki zakres realizowanych zadań z innych dziedzin ratownictwa nie pozwalają nam udzielać pomocy w tak wykfalifikowany i profesjonalny sposób jak zespoły ratownictwa medycznego – podał KSP NSZZ „Solidarność” w oświadczeniu.