Ministerstwo Zdrowia udostępniło na stronie Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz wybrane akty wykonawcze do wspomnianej ustawy.

W ramach krótkiej analizy przedstawiamy najważniejsze założenia projektu po październikowych korektach oraz zestawiamy go z dotychczasową wersją projektu.

Czytaj także na Prawo.pl: Wszystkie podmioty lecznicze, a nie tylko szpitale, będą musiały uzyskać autoryzację >

 

 

Jakość weryfikowana w trzech obszarach

Na wstępie warto zaznaczyć, że projektowana ustawa (art. 4) definiuje i mierzy jakość przez wskaźniki odnoszące się do trzech obszarów:

  • klinicznego,
  • konsumenckiego,
  • zarządczego

Co istotne, nowa wersja projektu szerzej zdefiniowała co należy rozumieć pod każdym z tych obszarów. Warto również zaznaczyć, że wraz z nową wersją projektu ustawy doczekaliśmy się projektu rozporządzenia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej.

Sprawdź w LEX: Raportowanie zdarzeń niepożądanych – nowy obowiązek szpitali według ustawy o jakości >>>

Czytaj w LEX: Przykłady naruszeń standardów akredytacyjnych przez szpitale >>>

Autoryzacja

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 projektu ustawy, autoryzacja stanowi obligatoryjny system oceny podmiotów wykonujących działalność leczniczą, finansowanych ze środków publicznych, dotyczący spełniania wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31d (tzw. rozporządzenia koszykowe) i 31da ust. 1 (świadczenia gwarantowane udzielane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ramach nowej wersji projektu doprecyzowano, że spełnienie wymagań odnosi się do tych z nich, które dotyczą personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną oraz wymagań dla wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!