Prawo.pl
Nie wystarczy, że pacjent w formularzu zgody na zabieg medyczny napisze, że zgadza się na „wszelkie” związane z nim ryzyka. Takie sformułowanie narusza prawa pacjenta, gdyż nie wie on, na co dokładnie zgodę wyraża. Prawnicy przestrzegają przed podpisywaniem przez pacjentów tzw. zgody blankietowej, która łamie prawa pacjentów, a bezprawnie wciąż funkcjonuje w wielu szpitalach.
Beata Dązbłaż
18.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Niepoczytalność przed karą może uchronić, ale są ograniczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie popełnia przestępstwa ten, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Może też być tzw. niepoczytalność ograniczona - sprawca popełnia przestępstwo, ale można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Aleksandra Partyk
18.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Wytwórnia farmaceutyczna w nowoczesnym układzie uczelni medycznych, farmaceutycznych, to, można powiedzieć, jej serce: serce rozwoju, innowacyjności, badań naukowych i wdrożeniowych – powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.
Monika Sewastianowicz
17.03.2023
Szkolnictwo wyższe Farmacja

Do sanatorium już z e-skierowaniem

Ubezpieczenia społeczne
Od 17 marca skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową jest wystawiane w formie elektronicznej. Dzięki temu przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie. Skierowania do sanatorium mogą być wystawiane nadal w postaci papierowej do 30 czerwca 2023 r.
Grażyna J. Leśniak
17.03.2023
Ubezpieczenia społeczne
Lekarze uważają, że ich obecność w mediach społecznościowych jest konieczna, by przeciwdziałać medycznym fake newsom. Przepisy nie zabraniają im co prawda zakładania kont, ale zakazują reklamowania się. Spotykają się więc z zarzutami, że przez prowadzenie profili, także tych edukacyjnych, promują swoją osobę. Od samorządu lekarskiego oczekują doprecyzowania przepisów.
Katarzyna Redmerska
17.03.2023
Prawo AI Zawody medyczne
Pensja profesora jest niższa, niż wynagrodzenie pielęgniarki z tytułem magistra, a salowa zarobi więcej, niż początkujący nauczyciel. To efekt niespójnych systemów wynagrodzeń w sferze budżetowej: złej legislacji i uzależnienia od decyzji politycznych. To również potencjalne źródło konfliktów wśród jej pracowników, zwłaszcza tych, którzy od lat nie mogą doprosić się znaczących podwyżek.
Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz
17.03.2023
Najszybciej po wejściu w życie tzw. ustawy o jakości, bo już 1 stycznia 2024 r., przestanie działać Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jego zadania dotyczące akredytacji przejmie NFZ. Za akredytacją idą dodatkowe pieniądze z Funduszu dla szpitali. CMJ jest niezależną instytucją, a po zmianach NFZ ma badać jakość i za nią płacić. Szpitale obawiają się, że ocena nie będzie obiektywna, bo płatnik może szukać oszczędności.
Katarzyna Nocuń
16.03.2023
Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance
Leczenie raka jest refundowane przez NFZ. Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, w tym także raka piersi, mają szczególne uprawnienia, jeśli chodzi o dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia. Zapewnia im to tzw. pakiet onkologiczny. W praktyce pacjenci onkologiczni nie mają jednak dostępu do wszystkich leków tzw. cytostatycznych, czyli przeciwnowotworowych.
Magdalena Gajda
15.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Świadczenia zdrowotne udzielone bez należytej staranności, brak informacji od lekarza o stanie zdrowia i leczeniu, problem z uzyskaniem kopii dokumentacji medycznej – to tylko niektóre podstawy do zgłaszania skarg do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Rzecznik może z urzędu lub na wniosek strony, czyli pacjenta, żądać wszczęcia postępowania albo brać udział w toczącym się postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi.
Beata Dązbłaż
15.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską na osiem miesięcy ograniczenia wolności, tj. 30 godzin prac społecznych w miesiącu, za udzielenie pomocy kobiecie w przerwaniu ciąży. Sąd przypomniał, że działalność polegająca na informowaniu o aborcji nie podlega karze. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Wyrok nie jest prawomocny i podlega zaskarżeniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.03.2023
Prawo karne
Aktywność lekarzy w mediach społecznościowych powoduje, że konieczne są zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej - takie głosy płyną do samorządu. Także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski uważa, że zakaz reklamowania się lekarzy wymaga doprecyzowania. Prawnicy zwracają z kolei uwagę na to, że nie kodeksowy zakaz jest problematyczny, ale interpretacja tego, co jest reklamą.
Katarzyna Nocuń
14.03.2023
Zawody medyczne
W ramach rządowego programu opiekę wytchnieniową mogą świadczyć osoby bez zawodu medycznego i ubezpieczenia. Dodatkowo wycena tej opieki jest poniżej stawek rynkowych. Ograniczeń jest więcej, ale już te sprawiają, że opiekunowie dzieci w hospicjach domowych czy stacjonarnych nie mogą z niej skorzystać. Eksperci uważają, że konieczna jest zmiana ustawy o Funduszu Solidarnościowym.
Beata Dązbłaż
13.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Pod koniec 2023 r. ma działać aplikacja e-Hemofilia. To długo oczekiwane rozwiązanie przez pacjentów z hemofilią. Przede wszystkim umożliwi ona dostawy leków do domu chorego. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że dopiero w następnym etapie, w latach 2024-2028 zostanie wprowadzony do aplikacji moduł komunikacji między pacjentem i lekarzem. Chorzy chcieliby, żeby stało się to szybciej.
Beata Dązbłaż
11.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z pomysłu, aby uchylić przepis ustawy covidowej dotyczący przedłużania ważności orzeczeń w stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na razie nic się nie zmienia i przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności dalej obowiązuje.
Beata Dązbłaż
10.03.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Działamy w interesie młodych ludzi, którym obiecuje się, że uzyskają takie same możliwości zawodowe, jak inni absolwenci - tak Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, tłumaczy korespondencję z Komisją Europejską w sprawie kierunków lekarskich otwieranych na kolejnych uczelniach. Jak zaznacza, w przyszłości może się okazać, że ich dyplom nie jest rozpoznawany w państwach UE, albo daje mniejsze możliwości w kraju.  
Katarzyna Nocuń
10.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Prawo do dwóch dni wolnego dla honorowego dawcy krwi: w dniu donacji i dzień później wpisano do rządowego projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Doprecyzowano w nim także przepisy dotyczące prawa do dnia wolnego w przypadku osób pracujących w trybie zmianowym. Projekt w poniedziałek skierowano do konsultacji społecznych.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Polski Ład wygenerował co prawda dodatkowe 7 mld zł rocznie wpływów do NFZ z tytułu składki zdrowotnej, jednak pieniądze te nie zostały wykorzystane na leczenie pacjentów, lecz dzięki nim budżet państwa zaoszczędził na dotacjach - zauważa Federacja Przedsiębiorców Polskich. Według FPP obiecywanych efektów nie przyniosła również ustawa o 7 proc. PKB na zdrowie.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Samowola budowlana, niegospodarność, nierzetelność - tak najkrócej można podsumować wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu. Raport z tej kontroli został upubliczniony w styczniu. Teraz NIK informuje, że skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia kilku przestępstw, a pismem sygnalnym powiadomiła także Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Agnieszka Matłacz
09.03.2023
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
W najbliższych dniach Ministerstwo Zdrowia ogłosi przetarg na zakup szczepionek przeciwko HPV. Na razie nie wiadomo, jakimi preparatami chce szczepić dzieci, ani ile szczepionek zamówi. Wiadomo, że szczepienia mają się odbywać wyłącznie w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, a kwalifikować do nich będzie lekarz. Nie ma planów zaangażowania farmaceutów ani szczepień w szkołach.   
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie wielkopolskim w środę zainaugurował minister zdrowia Adam Niedzielski. Diagnostyka oraz leczenie pacjentów w ramach pilotażu KSK obejmuje nielimitowane świadczenia, opiera się na współpracy lekarzy POZ z placówkami AOS i szpitalami. Pilotaż dotyczy także województw: mazowieckie, dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie i śląskie.
Katarzyna Nocuń
08.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Sejmowa Komisja Zdrowia podniosła maksymalną kwotę z 20 milionów do 50 milionów złotych, którą minister zdrowia może przeznaczyć na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszu zapasowego NFZ. Dzięki nim samorządy mają sfinansować świadczenia fizjoterapeuty, wsparcie dietetyczne oraz psychologiczne dla dzieci podczas półkolonii.
Katarzyna Nocuń
08.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Wniesiony pod koniec grudnia do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz innych ustaw, przewidywał kary za m.in. informowanie o możliwości przerwania ciąży. Złożyła go jako projekt obywatelski, poparty około 150 tys. podpisów, Fundacja Życie i Rodzina. We wtorek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu.
Krzysztof Sobczak
07.03.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna
Utworzenie Narodowego Frakcjonatora Osocza (NFO), który będzie wytwarzał produkty krwiopochodne, zakłada przekazany do konsultacji społecznych rządowy projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Produkcja poszczególnych produktów krwiopochodnych ma się rozpocząć za około sześć lat. W projekcie ustawy założono, że NFO działać będzie jako państwowa osoba prawna.
Katarzyna Nocuń
07.03.2023
Farmacja
W sytuacji, gdy trwa nabór na specjalizacje, a ich programy nie są jeszcze znane, lekarz ma trzy wyjścia: zaryzykować wybór, zrezygnować lub wybrać tę specjalizację, której program został już zaakceptowany. W mało klarownej sytuacji znaleźli się lekarze, którzy składali wnioski w wiosennym naborze. Zwłaszcza, że minister zdrowia część z programów znacząco zmodyfikował, na przykład skracając o rok.
Katarzyna Nocuń
07.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nowe usługi w e-zdrowiu już w tym roku

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
E-Krew, e-Hemofilia i e-Poltransplant – pilotaże tych nowych usług Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić jeszcze w 2023 roku. Uruchamianie nowych funkcjonalności e-zdrowia ma pozwolić na przełamanie bariery w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Tworzy jednak też nowe, dla wykluczonych cyfrowo - z Internetowego Konta Pacjenta korzysta obecnie zaledwie 22 proc. seniorów.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
06.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Za pomocą rozporządzeń rząd omija Konstytucję i procedury

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
Rząd wydaje coraz więcej rozporządzeń. Co gorsze, dotyczą one kwestii, które powinny precyzować ustawy. Takie działania powodują chaos legislacyjny. Im więcej rozporządzeń, tym większa niestabilność prawa. Można je zmieniać z dnia na dzień – i to poza jakąkolwiek kontrolą parlamentu i prezydenta. W 2022 roku rozporządzeń było o 15 proc. więcej, niż rok wcześniej.
Krzysztof Koślicki
06.03.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
To, czy pacjent będzie musiał zapłacić za zaświadczenie lekarskie, czy też otrzyma je nieodpłatnie uzależnione jest od celu, do którego to zaświadczenie jest mu potrzebne. Warto też wiedzieć, że nie każde zaświadczenie lekarz musi nam wystawić. - Jakie zaświadczenia lekarskie lekarz POZ jest zobowiązany wystawiać bezpłatnie, a za które może pobierać opłatę? – redakcję Prawo.pl zapytała o to Czytelniczka.
Beata Dązbłaż
05.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Chorzy na otyłość to największa grupa pacjentów w Polsce. Tymczasem uczelnie medyczne nie kształcą specjalistów obesitologii, czyli leczenia otyłości. Środowisko medyczne od lat apeluje o zmiany. Na razie bezskutecznie. Polska nie refunduje też żadnego z dostępnych preparatów stosowanych w leczeniu otyłości, zarejestrowanych w Unii Europejskiej. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.
Magdalena Gajda
04.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Po awarii Platformy Obsługi Wniosków Inwestycyjnych wydłużone zostają wszystkie terminy związane ze składaniem wniosków - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Platforma umożliwia m.in. uzyskanie informacji o naborach prowadzonych przez resort zdrowia, sprawdzenie informacji o złożonych wnioskach, ich statusie i zawarcie umowy na realizację projektu.
Katarzyna Nocuń
03.03.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie