Prawo.pl
Medicines for Europe – organizacja zrzeszająca europejskie firmy farmaceutyczne, której członkiem są Krajowi Producenci Leków – wezwała rządy krajów UE do utrzymania dostaw energii do zakładów farmaceutycznych w przypadku ograniczeń energetycznych w Europie. Apel taki wystosowali też Krajowi Producenci Leków do polskiego rządu.
Katarzyna Redmerska
22.07.2022
Farmacja
Osoby od 60 do 79 roku życia zostały dopuszczone do przyjęcia czwartej dawki szczepienia przeciwko Covid-19. Do tej pory była ona dostępna dla osób od 80 roku życia i o upośledzonej odporności. E-skierowania na szczepienia są gotowe od północy w piątek 22 lipca. Z kolei w przyszłym tygodniu, od środy wysyłane będą SMS-em przypomnienia o możliwości szczepienia.
Katarzyna Nocuń
22.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna

Podatek cukrowy wycieka i rozpływa się w systemie

Akcyza Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
O 5 proc. wzrosły wpływy z podatku cukrowego od stycznia do maja tego roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. Według Ministerstwa Finansów pieniędzy mogłoby być jeszcze więcej, dlatego chce uszczelnić przepisy. Są jednak wątpliwości, czy zostaną wydane zgodnie z celem. Nie ma planu na wydawanie pieniędzy pochodzących z opłaty cukrowej, trudno więc będzie też zmierzyć jej zdrowotne efekty.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
22.07.2022
Akcyza Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Do 30 września 2022 r. można jeszcze wykorzystać Polski Bon Turystyczny. Jak podaje resort sportu i turystyki, do 4 lipca br. z bonu skorzystało lub w najbliższym czasie skorzysta blisko 198 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Bon można także wykorzystać na turnus rehabilitacyjny, choć z tej możliwości nie korzystano zbyt często.
Beata Dązbłaż
21.07.2022
Pomoc społeczna
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zauważa, że narasta społeczne zaniepokojenie związane z zachorowaniami na COVID-19. Niepokój ten pogłębiają docierające do opinii publicznej informacje mediów w krajach europejskich, a także z polskich miast. W Poznaniu poziomy stężeń wirusa w ściekach są podobne do tych z końca grudnia 2021 r., gdy notowano powyżej 10 tys. przypadków dziennie.
Katarzyna Nocuń
21.07.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pacjenci kupujący nierefundowane leki na chorobę wieńcową, nadciśnienie czy na problemy z trawieniem muszą się liczyć z kosztami terapii wyższymi o około 10 proc. – wynika z raportu „Gdzie Po Lek”. Ceny niektórych produktów w aptekach wzrosły jeszcze bardziej, a to nie koniec podwyżek - przestrzegają eksperci.
Katarzyna Nocuń
21.07.2022
Pacjent Farmacja
Przegląd lekowy ma szansę trafić do świadczeń gwarantowanych w 2024 roku. - Chcemy, by opieka farmaceutyczna była świadczeniem opłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W pilotażu przeglądów lekowych wzięło udział 75 aptek. Do tej pory z usługi skorzystało 114 pacjentów.
Katarzyna Redmerska
20.07.2022
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Sejm dyskutował dzisiaj nad rządowym projektem ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Rząd chce dostosować do unijnego prawa przepisy dotyczące swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Projekt jednak wykracza poza istotę regulacji, a niektóre jego przepisy są niespójne z obowiązującym systemem.
Katarzyna Nocuń Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2022
Prawo pracy Zawody medyczne Prawo unijne
Rząd nie zmienia kursu na karanie lekarzy. Wyższa będzie minimalna kara wolnościowa, która skazanemu lekarzowi umożliwia zamianę więzienia na nieodpłatne prace społeczne. Ustawodawca wykonał co prawda gest w stronę lekarzy: sąd nie będzie musiał orzekać zakazu wykonywania zawodu w przypadku kary wolnościowej. To jednak lekarzy nie satysfakcjonuje, bo domagają się procedury no-fault.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
20.07.2022
Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Pewna część pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) przepadnie, bo Narodowy Fundusz Zdrowia ulokował je w świadczeniach, których przychodnie obecnie nie wykonują, związanych z COVID-19. To jednak tylko czubek góry lodowej. Lekarze zwracają uwagę, że wycena świadczeń dla POZ nie uwzględnia - w odróżnieniu od innych świadczeń - inflacji w 2023 r.
Katarzyna Nocuń
19.07.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Organy skarbowe w najnowszej interpretacji orzekły o prawie do zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług dietetycznych. Odmówiły jednak w przypadku usług podologicznych. Eksperci podkreślają, że interpretacja nie ma jednak uniwersalnego charakteru i nie może być odnoszona do wszystkich usług świadczonych przez dietetyków - zwłaszcza tych, których celem jest jedynie poprawa wyglądu.
Wiesława Moczydłowska
19.07.2022
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl, podwyżki w ochronie zdrowia będą sfinansowane przez podwyższenie wyceny świadczeń. Dyrektorzy szpitali zgodnie twierdzą, że to krok w dobrym kierunku. Tyle że wzrost kontraktów w sumie o 18,5 mld zł nie wystarczy na tzw. stare podwyżki. W systemie zabraknie 6 mld zł. Część szpitali może też stracić na uśrednieniu tzw. współczynników korygujących.
Jolanta Ojczyk
18.07.2022
Zawody medyczne Zarządzanie
Lista dostępnych w POZ badań od 1 lipca br. jest dłuższa. Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi nie tylko np. wykonanie usg jamy brzusznej, czy sprawdzenie poziomu TSH, ale także poziom kwasu foliowego, witaminy B12, a także wykonać diagnostykę w kierunku Helicobacter Pylori. Tyle że nowe badania są ściśle limitowane.
Jolanta Ojczyk
18.07.2022
Opieka zdrowotna

Sąd: Poczucie ciężkiej choroby nie przesądza o prawie do renty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Subiektywna ocena zdolności do pracy i poczucie ciężkiej choroby, nie stanowią wystarczającej podstawy ustalenia niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową i przyznania renty. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma opinia biegłych, którą sąd jest związany. Nie może on bowiem dokonać ustaleń, które byłyby z nią sprzeczne - uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Dorian Lesner
16.07.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Przywrócony został zerowy VAT dla produktów leczniczych finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0 proc. VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka proc.
Krzysztof Sobczak
15.07.2022
VAT Opieka zdrowotna Farmacja
Skierowanie do specjalisty wystawione przez lekarza jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, czyli dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie specjalistycznego świadczenia zdrowotnego. W praktyce więc jest ważne do czasu realizacji świadczenia.
Jolanta Ojczyk
15.07.2022
Opieka zdrowotna
Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego pochyliła się nad petycją Krajowych Producentów Leków w sprawie potrzeby wsparcia produkcji substancji czynnych dla produktów leczniczych na terytorium UE. Obecnie 80 proc. substancji do produkcji stosowanych w UE leków sprowadzanych jest z Azji, przez co dochodzi do braku leków na skutek nadzwyczajnych wydarzeń, jak np. pandemia.
Katarzyna Redmerska
15.07.2022
Farmacja
O ponad 720 tysięcy złotych kierownictwo jednego ze szpitali w województwie podlaskim zaniżyło wypłaty dla personelu. Chodziło o zaniżanie personelowi dodatku za pracę w ramach dyżuru medycznego pełnionego w niedziele i święta. Po interwencji inspektorów pracy 230 pracowników otrzymało wyrównania – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Pracy.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2022
Prawo pracy Zawody medyczne
Jeśli świadczone przez lekarza w ramach działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał on w tym szpitalu w trakcie odbywanej rezydentury oraz złoży w ustawowym terminie stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to może w 2022 r. opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wiesława Moczydłowska
14.07.2022
PIT Zawody medyczne
Na razie nie ma decyzji o zmianie polityki testowania lub otwierania oddziałów covidowych - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie rząd spodziewa się, że w najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem będzie systematycznie rosła. W wakacje, w szczycie, zachorowań będzie mniej więcej 7 tys. dziennie - wynika z rządowych prognoz.
Katarzyna Nocuń
13.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Pod opieką hospicjum można umrzeć tylko na kilka chorób wskazanych w rozporządzeniu. Dla pozostałych pacjentów ratunkiem jest działalność organizacji pozarządowych. Jednak ich zasięg jest ograniczony, a kondycja finansowa się pogarsza ze względu na niską wycenę świadczeń i topniejące wpływy z 1 proc. podatku. Rzecznik Praw Obywatelskich rekomenduje zmiany systemowe.
Beata Dązbłaż
13.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Często jest tak, że lekarz, który popełnił rzeczywisty błąd medyczny, unika sprawy sądowej, a wielu tych, którzy go nie popełnili, trafia do sądu. Na przykład, w Polsce łatwo obwinia się o błąd medyczny rezydentów, którzy nie działali samodzielnie, tylko wpisywali do dokumentacji medycznej to, co kazali im przełożeni – zauważa dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, współpracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Józef Kielar
13.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Osobą, która otrzymała dwutysięczną zgodę na pracę w ochronie zdrowia w Polsce, jest lekarka z Ukrainy specjalizująca się w leczeniu chorób wewnętrznych. Zgodnie z regulacjami przyjętymi w końcu 2020 r. lekarze spoza Unii Europejskiej są zatrudniani w sposób uproszczony. Ubiegający się o pracę medyk nie musi nostryfikować dyplomu i odbywać stażu.
Katarzyna Nocuń
12.07.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Przekazany do konsultacji projekt dotyczy wdrażania reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Ma na celu usunięcie nieścisłości, doprecyzowanie przepisów, uwzględnienie postulatów ekspertów. Wynika również z wejścia w życie zmienionych przepisów w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, które wprowadziło nową specjalizację w dziedzinie psychoterapii uzależnień.
Katarzyna Nocuń
12.07.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Sprawa, w której po raz pierwszy interweniuje w ten sposób Rzecznik Praw Pacjenta, dotyczy pacjentki, która ze względu na zagrożenie życia wezwała karetkę pogotowia. Mimo istniejących ku temu wskazań, pacjentka nie została przetransportowana do szpitala i w ciężkim stanie pozostała pod opieką domowników. Sąd nie zasądził na jej rzecz zadośćuczynienia, odszkodowania ani renty.
Katarzyna Nocuń
12.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Planowanie lekarskich urlopów to kwestia zarządzania, nawet w sytuacji nasilających się latem braków kadrowych.Tymczasem oddział pediatryczny szpitala we Włodawie będzie zamknięty przez cały lipiec, ze względu m.in. na urlopy lekarzy specjalistów. Dyrekcja placówki tłumaczyła wniosek o zawieszenie działalności "siłą wyższą", a wojewoda taką argumentację przyjął.
Katarzyna Nocuń
12.07.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Program badań profilaktycznych raka piersi w grupie ryzyka w dotychczasowej formule finansowanej z Narodowej Strategii Onkologicznej będzie działał maksymalnie po przedłużeniu do 31 sierpnia 2022 r. Będzie nowy program - finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśniał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Katarzyna Nocuń
11.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Zalecenia stosowania czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 mają dotyczyć całej populacji. Takie są nieoficjalne informacje, o których mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jest ona przeznaczona dla seniorów i osób o upośledzonej odporności. Stosuje się ją po upływie 150 dni od podania trzeciej dawki (tzw. boostera).
Katarzyna Nocuń
08.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Od lipca pacjenci w Polsce i UE będą mogli szybciej korzystać z nowych terapii. Za sprawą unijnych przepisów, po wygaśnięciu praw gwarantujących wyłączność rynkową leku, inne firmy będą mogły od razu wprowadzić go do aptek i szpitali. Nowe regulacje umożliwiają im przygotowanie produkcji i zapasów magazynowych pół roku przed wygaśnięciem monopolu, tak by wejść na rynek w dniu jego zakończenia.
Katarzyna Redmerska
08.07.2022
Farmacja
W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia najwięcej pieniędzy, bo 13 miliardów złotych, z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 przeznaczył na finansowanie świadczeń. Niebagatelną sumę 7,5 miliarda złotych pochłonęły natomiast dodatki covidowe dla lekarzy i pielęgniarek oraz jednorazowe świadczenia dla personelu niemedycznego – wynika ze sprawozdania z działalności NFZ w 2021 r.
Katarzyna Nocuń
08.07.2022
Finansowanie zdrowia