Minister zdrowia, omawiając listę leków refundowanych od 1 kwietnia wskazała, że są na niej 33 nowe terapie lekowe - w tym siedem dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich.

Dwie listy polskich leków

Przedstawiła także dwie tzw. listy polskich leków. Pierwsza z nich - jak mówiła - dotyczy leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski. Druga lista obejmuje leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

 

Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty o unikatowym kodzie" - powiedziała. Dodała, że pacjenci będą mogli kupić leki z listy pierwszej 10 proc. taniej, a z listy drugiej - 15 proc. taniej.

Zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny.  - Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów - podkreśliła.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków zaznacza, że obniżki dopłat pacjentów do polskich leków to jeden z mechanizmów zawartych w nowelizacji ustawy o refundacji leków, który ma budować bezpieczeństwo lekowe Polski i zachęcać do zwiększania produkcji farmaceutycznej w naszym kraju. - Obecnie udział krajowych leków stanowi 35 proc.  wartości rynku leków refundowanych, natomiast według ilości sprzedaży jest to 48 proc . - podkreśla PZPPF.