Zniesienie limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej przewiduje projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Konsultacje społeczne potrwają do 27 marca, zmiany mogą wejść w życie 1 kwietnia 2024 r. 

NFZ przypomniał w komunikacie, że zmiana zasad finansowania w tym obszarze była jedną z zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny po objęciu stanowiska.

Zniesienie limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej to kolejna zmiana w tym obszarze. Wcześniej wzrosła cena punktu i finansowanie wizyt wyjazdowych w poradni medycyny paliatywnej. Obecnie, obok zniesienia limitów, trwają prace nad projektem nowej taryfy świadczeń gwarantowanych w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz aktualizacją koszyka świadczeń gwarantowanych. Ten pakiet działań ma wpłynąć na wyższą jakość i dostępność do świadczeń.

Konsultacje społeczne projektu potrwają do 27 marca 2024 r. Zmiany mogą wejść w życie 1 kwietnia br.

Czytaj także na Prawo.pl: W opiece paliatywnej i hospicyjnej coraz gorzej, a zmiany idą za wolno

Na problem limitów ograniczających dostęp do opieki paliatywnej zwróciła już w 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie pokontrolnym napisano wtedy, że ograniczenie to powoduje powstawanie kolejek do hospicjów i sprawia, że część pacjentów nie doczekuje pomocy.