Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

Obecnie pielęgniarki systemu nie mają uprawnień do wykonywania szybkich badań USG w ramach diagnostyki stanów nagłych. - Umożliwi to samodzielne ustalenie przez pielęgniarki systemu stanu zdrowia pacjentów, zdiagnozowanie pacjenta, w tym przykładowo wykrycie krwawienia wewnętrznego, odmy czy też da to możliwość monitorowania krążenia płucnego i ustalenia przyczyn duszności. Ma to istotne znaczenie przy wyborze sposobu postępowania z chorym - zaznaczono w projekcie. 

 

Uprawnienia pielęgniarki - testy na obecność wirusów

Ponadto pielęgniarka będzie mogła pobrać materiał od pacjenta z górnych dróg oddechowych oraz wykonywać testy antygenowe na obecność wirusów. - W każdej sytuacji, gdy mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na Covid, grypę, infekcję wywołaną RSV lub innymi wirusami, pielęgniarki systemu powinny mieć możliwość wykonania szybkich testów antygenowych. To umożliwi im postawienie rozpoznania, przewiezienie pacjenta do właściwego szpitala i przedsięwzięcie niezbędnych czynności mających na celu ochronę przeciwepidemiczną - zaznaczono. 

Czytaj także na Prawo.pl: Pielęgniarka coraz częściej zastąpi lekarza - czy system jest gotowy?

Pielęgniarka poda więcej leków

Ministerstwo Zdrowia uznało przy tym, że jest potrzeba rozszerzenia zakresu leków możliwych do samodzielnego podawania przez pielęgniarki systemu w zespołach ratownictwa medycznego w takich stanach, jak ostra niewydolność krążenia, ostry zespół wieńcowy i krwawienia.

Katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez pielęgniarki systemu rozszerzono o następujące produkty lecznicze:

  • Noradrenalinum – lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego,
  • Prasugrel (po teletransmisji EKG i konsultacji z lekarzem oceniającym zapis EKG) – lek przeciwpłytkowy nowej generacji podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki,
  • Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym, niezbędny do leczenia krwotoków spowodowanych uogólnioną lub miejscową fibrynolizą.