Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdza, że resort rozważa wprowadzenie przepisu, który pozwoli pielęgniarkom wystawiać recepty na szczepienie przeciw grypie. Zapisy miałyby się znaleźć w obecnie procedowanym projekcie zmian rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (MZ 1465).

 

- Zakończył się etap konsultacji publicznych, w ramach którego zgłaszane były również uwagi dotyczące poszerzenia uprawnień pielęgniarek i położnych o możliwość wystawiania recepty na szczepionki przeciwko grypie – mówi wiceminister Kraska. - Analizowane są możliwości w zakresie wprowadzenia proponowanego rozwiązania do projektowanych przepisów rozporządzenia - dodaje. Na mocy tego samego rozporządzenia pielęgniarki będą mogły wystawić m.in. skierowania na testy przeciwko Covid-19.

Sprawdź w LEX: Czy pielęgniarka POZ w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych w ramach profilaktyki CHUK może zlecić badania biochemiczne krwi? >

Czytaj także na Prawo.pl: Pielęgniarka wystawi skierowanie na test przeciwko Covid-19>>

Pielęgniarka na razie zaszczepi, ale nie wystawi recepty

W rozmowie z Prawo.pl Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaznacza, że nowe uprawnienia, która otrzymają pielęgniarki to dopiero mały krok, ale konieczny. - Wnioskowaliśmy do MZ o znacznie szerszy wachlarz w ramach naszych możliwości - przyznaje.

Sprawdź w LEX: Czy okresy zatrudnienia pielęgniarki za granicą u pracodawców zagranicznych zalicza się do okresów pracy w Polsce? >

W marcu prezydent podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która daje farmaceutom możliwość wystawienia pełnopłatnej recepty na szczepionkę przeciw grypie.

Czytaj także na Prawo.pl: Farmaceuta wystawi receptę na szczepionkę przeciwko grypie>>

Takich samych uprawnień domagają się pielęgniarki. - Obowiązujące obecnie przepisy uprawniają nas do samodzielnego kwalifikowania pacjenta do szczepienia przeciw grypie i wykonywania szczepienia — nie mamy jednak możliwości wystawienia recepty w ramach ordynacji. Tymczasem ułatwienie dostępności do szczepień z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia poziomu wyszczepialności w kolejnych latach – zwraca uwagę Katarzyna Kowalska, prezes Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych w wypowiedzi dla Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG).

Sprawdź w LEX: Czy zastępcy pielęgniarki oddziałowej należy się dodatek funkcyjny? >

Grypa zbiera żniwo

To właśnie na dane Programu zwróciła uwagę w swojej interpelacji (nr 40 108) posłanka Monika Wielichowska (PO – KO). Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, którego organizatorem jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia podaje, że w tym sezonie grypowym nastąpił spadek o 19 proc. w stosunku do zeszłego sezonu, jeśli chodzi o wyszczepialność na grypę. Zaszczepiło się ok. 2,1 mln Polaków. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że do 15 marca br. zaraportowano niemal 4,6 miliona przypadków zachorowań na grypę. Ponad 27 tys. osób było z jej powodu hospitalizowanych, a zgonów wywołanych wirusem grypy było 114.

Sprawdź w LEX: Czy lekarz może wydać ustne skierowanie na badanie EKG? >

Sprawniejszy system ochrony zdrowia

W opinii Zofii Małas dla OPZG, pielęgniarki i położne to kolejna grupa, której potencjał nie jest w tym zakresie w pełni wykorzystany. - To powinno się zmienić, tym bardziej że mogą one już wystawiać recepty pielęgniarskie, a lista leków, które mogą przepisać pacjentowi, jest naprawdę długa. Do tej listy należałoby dopisać szczepionkę przeciw grypie. Z tego rozwiązania skorzystają nie tylko chorzy i ich rodziny, ale także pielęgniarki i położne, które – dzięki nowym uprawnieniom – przyczynią się do usprawnienia systemu ochrony zdrowia – podkreśla. W opinii ekspertów, bliskość pielęgniarki w przychodni pomoże promować szczepienia na grypę wśród pacjentów. Pacjent będzie mógł bowiem otrzymać od niej skierowanie i od razu się zaszczepić.

Sprawdź w LEX: Czy dopuszczalne jest, aby pracownik zatrudniony w SPZOZ był przełożonym członka swojej rodziny? >

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jest przekonany, że wykorzystanie kompetencji pielęgniarek i położnych w walce z epidemią grypy z pewnością przyczyni się do popularyzacji szczepień. - Jako środowisko ekspertów od lat nakłaniamy Polaków do profilaktycznych szczepień, wskazując korzyści, jakie niesie za sobą szczepionka. Nasze apele jednak nie wystarczą – konieczne są również zmiany legislacyjne, które „przybliżą” pacjenta do szczepień – mówi profesor.

Sprawdź w LEX: Czy pielęgniarka może prowadzić terapię uzależnień? >

Jak podkreśla OPZG , problem tkwi nie tylko w braku świadomości na temat powikłań, jakie mogą wystąpić po przebytej grypie i niechęci do szczepień, ale także właśnie w dostępności do nich. A ta może być znacznie łatwiejsza poprzez uprawnienia pielęgniarek i położnych do wystawiania recept na szczepienie przeciw grypie.

Środowisko pielęgniarek i położnych czeka na ostateczny kształt rozporządzenia MZ.

Zobacz w LEX: Postępowanie z trudnym pacjentem w placówce medycznej - nagranie szkolenia online >