Część aptek sieciowych postanowiła „wzbogacić” się na koronawirusie. Ich kierownicy byli zmuszani do fałszowania dokumentacji, zmniejszania sprzedaży trudno dostępnych żeli antybakteryjnych i następnie puszczania ich do obrotu w zestawach wraz z suplementami diety, jako profilaktykę przed COVID-19.

Wystawianie recepty przez aptekarzy spowodowało nadużycia

Zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 499 ze zm.) „w przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1”. Kolejny przepis umożliwia również wystawienie (e-recepta) recepty farmaceutycznej osobom z zagrożeniem tylko zdrowia. Warunkiem jest jednak – jak stanowi przepis: zagrożenie. W tym przypadku jednak chodziło jedynie o ilość zrealizowanych recept farmaceutycznych - wystawianie dużej liczby recept farmaceutycznych miało przełożyć się na większy zarobek przedsiębiorcy

- Naczelna Rada Aptekarska stanowczo sprzeciwia się tego rodzaju bezprawnym praktykom - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. -: - Prowadzenie apteki w sposób traktujący ją w sposób wyłącznie biznesowy, niemający nic wspólnego z dbaniem o dobro pacjentów stanowi patologię, z którą samorząd zawodowy walczy i szeroko nagłaśnia. Należy podkreślić, że za tego rodzaju praktyki rynkowe odpowiadają pojedyncze podmioty, wobec których powinny jak najszybciej zostać wyciągnięte daleko idące konsekwencje - dodaje.

 

Jak zaznacza Tomków, ustawa Prawo Farmaceutyczne jednoznacznie określa warunki, w których farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną, czyli zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. Wywieranie nacisków na aptekarzy, aby de facto fałszowali dokumentację pacjenta wpisując nieistniejące zagrożenia jest niedopuszczalne. - Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że wykorzystywanie stanu epidemii i związanego z nią strachu pacjentów o swoje zdrowie do nieetycznej i nieuczciwej gry koszykiem zakupowym, nie może mieć miejsca - podsumowuje wiceprezes NRA. 

Sprawdź w LEX: Czy apteki nadal są zobowiązane do prowadzenia ewidencji recept farmaceutycznych? >

Nie będzie zmian w przepisach dotyczących recept farmaceutycznych

Do Ministerstwa Zdrowia dotarły informacje o tych nieetycznych praktykach. Ministerstwo poinformowało, że ufa całkowicie inspekcji farmaceutycznej i temu, że zadziała ona sprawnie i wyciągnie konsekwencje z zaistniałej sytuacji. Pierwsze działania kontrolne wobec podejrzanych transakcji są już prowadzone. Ministerstwo Zdrowia jednak nie planuje zaostrzać przepisów dotyczących wystawiania recepty farmaceutycznej. Zdaniem resortu byłoby błędem zaostrzanie regulacji, gdy jedynie niewielki procent branży działa w sposób nieuczciwy.