Czas walki z epidemią przynosi wiele zmian w zakresie wystawiana recept. Specustawa o koronawirusie i zmieniane przy okazji 14 ustaw zdrowotnych, w tym prawo farmaceutyczne, wskazuje, że receptę już wkrótce będzie mógł wystawić aptekarz.

Czytaj: Zmienione ustawy pozwolą kierować lekarzy do walki z epidemią i komisarzy do szpitali>>

Przepisy uchwalone przez Sejm w nocy  z piątku na sobotę uprawnią aptekarza do wystawienia recepty osobie, której życie lub zdrowie jest zagrożone.  Także  jeśli pacjent z chorobą przewlekłą np. nadciśnieniem nie będzie mógł zdobyć recepty u lekarza, otrzyma ją od farmaceuty. Farmaceuta będzie mógł przepisać pacjentowi receptę elektroniczną, a gdyby nie było to możliwie, to i papierową. Ta druga opcja  będzie możliwa do wykorzystania gdyby aptekarz nie miał dostępu do systemów teleinformatycznych lub gdyby wystawiał receptę osobie o nieznanej tożsamości.

Czytaj w LEX: Teleporady w POZ - jak prawidłowo realizować obowiązek? >

Recepta u farmaceuty bez refundacji

Co do zasady farmaceuta będzie mógł wystawić receptę każdej chorej osobie, cierpiącej na schorzenia przewlekłe. Nie zaordynuje jednak leków z substancjami psychotropowymi. Różnica w stosunku do recepty wystawianej przez lekarza będzie polegała też na tym, że aptekarz zapisze leki tylko na 100 procent odpłatności.  Pacjent z receptą od farmaceuty wykupi leki, ale bez refundacji. To istotna różnica.

Czytaj w LEX: Koronawirus - obowiązki podmiotów leczniczych i personelu medycznego >

Refundowany farmaceutyk aptekarz będzie mógł wystawić tylko dla siebie lub dla kogoś z rodzin. Będzie zobowiązany też ewidencjonować te recepty.

-To dobre zmiany i dalszy ciąg prac nad wprowadzeniem opieki farmaceutycznej. Czujemy się docenieni jako farmaceuci. Uważamy, że to rozwiązanie powinno zostać na stałe. Możliwość wystawiania przez nas recept nie jest zastępowaniem roli lekarzy, ale ich wspieraniem - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Jego zdaniem, jeśli jednak farmaceuci na stałe będą wystawiać recepty, trzeba będzie jeszcze wiele przepisów doprecyzować.