Propozycje zmian znalazły się w przekazanym do konsultacji publicznych projekcie zmian rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (MZ 1465).

Głównym celem tych zmian, jak uzasadnia MZ, jest poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez pielęgniarki i położne.

Sprawdź w LEX: Czy pielęgniarka ma prawo wystawić skierowanie na badanie RTG klatki piersiowej? >>>

Coraz więcej zadań dla pielęgniarki

Chodzi o to, by pacjent w określonych sytuacjach nie musiał iść na wizytę do lekarza.

Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaznacza, że nowe uprawnienia, która otrzymają pielęgniarki, to kropla w morzu potrzeb. – Wnioskowaliśmy do MZ o znacznie szerszy wachlarz w ramach naszych możliwości. Prosiliśmy na przykład o szersze możliwości, jeśli chodzi o dostępność do antybiotyków. Nie wskazano też innych substancji, na które zwracaliśmy uwagę już dawno. Dla nas ta propozycja MZ jest zbyt uboga, ale na pewno jest to jakiś początek – zaznacza.

NRPiP zamierza w ramach konsultacji publicznych projektu przypomnieć swoje postulaty.

Sprawdź w LEX: Czy pielęgniarka jest uprawniona do wystawiania recepty na lek recepturowy na zlecenie lekarskie? >

 

Po test na Covid do pielęgniarki

Zasadnicze zmiany przepisów dotyczą rozszerzenia wykazu substancji czynnych zawartych w lekach i wyrobów medycznych, ale także badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne będą miały prawo wystawić skierowanie.

Pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, na podstawie nowych przepisów, będą mogły w programie profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK) wypisać skierowanie na badania profilaktyczne. Pielęgniarka lub położna będzie też mogła wystawić skierowanie na wykonanie testów antygenowych służących do wykrywania obecności antygenów wirusa SARS-CoV-2. Pacjent będzie mógł otrzymać od pielęgniarki lub położnej zlecenia na badania biochemiczne krwi: stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów.

Czytaj także na Prawo.pl: Pielęgniarki przygotowują pozwy zbiorowe w sprawie wynagrodzeń>>

- Pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie ordynować substancje czynne z grupy leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych oraz z grupy leków stosowanych do leczenia trudno gojących się ran i oparzeń, wystawiać recepty i zlecenia na cewniki urologiczne niepowlekane, opatrunki z grupy opatrunków hydrożelowych oraz hydrożelowych złożonych (opatrunki wydawane w aptece na receptę) – czytamy w ocenie skutków regulacji. Oprócz tego wykaz wyrobów medycznych do ordynowania i zlecania przez pielęgniarki i położne został uzupełniony o paski do oznaczania glukozy i ciał ketonowych w moczu oraz igły do insulin, objęte refundacją od 1 stycznia 2022 r.

Czytaj w LEX: Naczelna pielęgniarka-zakres praw i obowiązków >>

Więcej zadań dla pielęgniarek, ma odciążyć system

Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” uważa, że to krok w dobrą stronę. – Jeśli te uprawnienia pielęgniarek będą dobrze wykorzystywane, czyli w kierunku profilaktyki, to na pewno są to słuszne zmiany - zaznacza. Podkreśla, że wystawianie skierowań na  testy combo na pewno odciąży lekarzy, którzy w okresie wzmożonej infekcyjności są bardzo zapracowani. - Nie z każdą infekcją i katarem trzeba iść do lekarza – zaznacza.

W jego opinii w programach profilaktycznych, szczególnie dotyczącego chorób układu krążenia, wytyczne są tak jasne, że pielęgniarki świetnie się spisą w tym zakresie.

Co do kompetencji pielęgniarek w zakresie nowych uprawnień nie ma wątpliwości Mariola Łodzińska. – Być może będzie trzeba zadbać o webinary na temat tego, co wchodzi w zakres nowych uprawnień - zauważa. Podkreśla, że pielęgniarki mają odpowiednią wiedzę. - W przypadku porad stomijnych, urologicznych, leczenia ran, których już mogą udzielać pielęgniarki, wpływały do nas sygnały, że potrzebują usystematyzować tę wiedzę.  Dlatego planujemy krótką formę dokształcającą w tym zakresie - dodaje. 

Finansowanie nowych zadań

Jacek Krajewski zwraca uwagę na to, że istotne jest w tych zmianach właściwe ułożenie finansowania. – Jeśli pielęgniarka jest na kontrakcie z NFZ to te zadania będą wykonywane z budżetu jej kontraktu. Musi więc odpowiednio liczyć, w jaki sposób wpłynie to na jej wykonanie tego kontraktu i ile środków będzie mogła przeznaczyć na te zadania. Z kolei, jeśli pracuje w przychodni, gdzie jest zatrudniona, to będzie kwestia odpowiedniego ułożenia budżetu dla niej, żeby mogła go odpowiednio wykorzystać. To jest do ułożenia między pracodawcą a pracownikiem – podkreśla.