Prawo.pl
Wady postawy ma około 50-90 proc. dzieci. To między innymi konsekwencja nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić pilotażowy program badania stóp, który obejmie dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Przewiduje to przekazany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia.
Katarzyna Nocuń
30.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Pacjenci nie są beneficjentami pozytywnych zmian w ustawie refundacyjnej, gdyż jej celem nie jest zapewnienie najniższego poziomu współpłacenia za leki przez pacjentów – uważa Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP). W ich opinii ustawa refundacyjna nakierowana jest w większości na ograniczenie wydatków na refundację leków ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Beata Dązbłaż
30.08.2022
Pacjent Farmacja
System rozliczeń szpitali w sieci z NFZ spowodował, że w lipcu otrzymały one nadwyżkę wynikającą ze wzrostu wyceny świadczeń. W pierwszych miesiącach wystarczy więc pieniędzy na wyższe pensje. Jednak zgłaszane od tygodni problemy z finansowaniem wyższych wynagrodzeń minimalnych oraz napędzanych inflacją kosztów pogłębią się w październiku. Niektóre szpitale już rozważają upadłość lub zamykanie oddziałów.
Katarzyna Nocuń
30.08.2022
Z pierwszym sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące dofinansowania kosztów podróży i noclegu w trakcie trwania staży specjalizacyjnych lekarzy. Zakres dofinansowania obejmuje koszty podróży (bilety bądź podróż samochodem prywatnym), a także nocleg, jeżeli staż realizowany jest, co najmniej 50 km od miejsca zamieszkania.
Katarzyna Redmerska
29.08.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe dostały kolejny rok na przystosowanie się do wymogów określonych przez ministra zdrowia. Przeszkodą najpierw była pandemia koronawirusa, a teraz inflacja. W dodatku przepisy zdążyły się już zestarzeć. Prawdopodobnie zostaną więc zmienione zanim wejdą w życie. Choć i to nie jest pewne, bo nowe rekomendacje od dawna są już gotowe.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
29.08.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przed nami ogromna zmiana w modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Dlatego potrzebujemy kadr z nowym, współczesnym spojrzeniem oraz liderów zmian, którzy będą w stanie skutecznie i sprawnie wprowadzić nowe modele i je rozwijać – mówi Marta Pawłowska, kierownik nowych studiów podyplomowych Zarządzanie promocją zdrowia i profilaktyką chorób.
Katarzyna Nocuń
29.08.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne na pacjent.gov.pl to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia. Na tej platformie dostępne są informacje o każdej interakcji pacjenta z publicznym systemem ochrony zdrowia. Z IKP pacjent może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do internetu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Katarzyna Nocuń
28.08.2022
Opieka zdrowotna
Jeśli pacjent ma dwa skierowania na rehabilitację, to musi zakończyć zabiegi na pierwsze schorzenie, żeby móc stanąć w kolejce po zabiegi na drugą dolegliwość. To znacznie wydłuża czas oczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne, który i tak liczony jest w miesiącach. NFZ potwierdza taki stan rzeczy i nie planuje zmian w tym zakresie.
Beata Dązbłaż
27.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia przychyla się do części uwag zgłoszonych podczas konsultacji tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. M.in. o 1 proc. miałaby wzrosnąć marża hurtowa leków refundowanych, z obecnych 5 proc. do 6 proc. Resort zdrowia nie uwzględnił natomiast uwagi Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chciałaby, aby marża detaliczna pozostała bez zmian, natomiast NFZ miałby płacić aptece za wydanie każdego opakowania leku refundowanego. 
Katarzyna Nocuń
26.08.2022
Farmacja
Do końca roku wydłużono program pilotażowy rehabilitacji leczniczej, w którym biorą udział pacjenci po przejściu Covid-19. Zakłada to przekazany w piątek do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.  Do programu można dołączyć do roku po zakończeniu leczenia. Potrzebne jest skierowanie, na przykład od lekarza rodzinnego.
Katarzyna Nocuń
26.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.
Katarzyna Nocuń
26.08.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja
Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.
Katarzyna Nocuń
25.08.2022
Pacjent Farmacja
Fakt przekazania poszkodowanemu pacjentowi jakichkolwiek środków ze zbiórek charytatywnych nie powinno wpływać na obniżenie odpowiedzialności osoby odpowiadającej za naprawnienie szkody – uznał Sąd Najwyższy uwzględniając skargę kasacyjną w sprawie z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta.
Katarzyna Nocuń
25.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Ministerstwu Zdrowia nie podoba się to, na co osoby ze stomią wydają publiczne środki, korzystając z nielimitowanego dostępu do wyrobów medycznych. To przywilej osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zakup worków stomijnych jest akceptowany, ale akcesoriów do pielęgnacji stomii – już nie. Według ekspertów brak limitu pokazuje rzeczywiste koszty ponoszone przez pacjentów.
Katarzyna Nocuń Katarzyna Redmerska
25.08.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Kilka miesięcy po tym, gdy do polskiego systemu ochrony zdrowia zostali włączeni na szczególnych zasadach lekarze i pacjenci z Ukrainy, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie apeluje o korekty przepisów. Uważa, że deklaracja dotycząca umiejętności językowych lekarza spoza UE to za mało, by zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom. Upomina się także o precyzyjne przepisy dotyczące prawa do refundacji.
Katarzyna Redmerska
24.08.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina
Wizyta u ginekologa była na tyle nieudana, że pacjentka podzieliła się wrażeniami w internecie. Z tego powodu lekarz wytoczył administratorowi portalu powództwo o ochronę jego dobrego imienia i wizerunku zawodowego. Przegrał, gdyż roszczenie się przedawniło po trzech latach, ale też dlatego, że pozwany nie miał świadomości istnienia na administrowanej stronie opisu wizyty u lekarza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO
Niektóre kraje europejskie wprowadzają systemy oceny aplikacji medycznych, aby w przyszłości umożliwić refundowanie ze środków publicznych tylko tych sprawdzonych i bezpiecznych. Dodatkowo, przyznawane certyfikaty ułatwiają pacjentom wybór aplikacji, która jest wyrobem medycznym, a więc przeszła przez surową ocenę. Podobne działania zapowiedziało ostatnio Ministerstwo Zdrowia.
Katarzyna Nocuń
23.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Paradoks polskiego systemu ochrony zdrowia polega na tym, że NFZ płaci za realizację świadczeń w terminie i odpowiedniej jakości, a za co innego szpital, w którym praca jest rozliczana godzinowo. Dlatego w naszej placówce lekarze i nie tylko oni pracują w systemie zadaniowym. Jest on najbardziej efektywny - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Józef Kielar
23.08.2022
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Projektowana nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma m.in. uporządkować sprawy związane ze stwierdzaniem zgonu. I projektowane przepisy czynią temu zadość. Ustawodawca zapomniał jedynie, że stwierdzanie zgonu to także koszty, które ktoś musi sfinansować. Samorządowcy obliczyli, że chodzi o ponad 40 mln zł rocznie.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
23.08.2022
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - Zolgensma. Będzie dostępny dla dzieci w wieku do 6 miesięcy w ramach programu przesiewowego a terapia będzie finansowana z Funduszu Medycznego - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej fundusz nie był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.
Katarzyna Nocuń
22.08.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Nie jedna, ale dwie komisje, w tym wskazana przez ministra zdrowia, będą oceniały badania kliniczne, w których biorą udział pacjenci. Szczególny nacisk będzie położony na ocenę etyczności badania – zajmie się tym komisja wyznaczona przez ministra. Eksperci oceniają, że wydłuży to proces oceny i zwiększy koszty badań produktów leczniczych. Decyzja jest niezrozumiała – podkreślają.
Katarzyna Nocuń
22.08.2022
Opieka zdrowotna Farmacja
Aż 81 proc. Polaków boi się dentysty. Wielu omija gabinety przez większą część swojego życia. Powodem jest strach m.in. przed bólem – wynika z raportu dentysta.eu. Spora grupa nie chodzi do stomatologa, bo prywatne leczenie jest drogie, a zbyt długo musi czekać na leczenie z publicznych środków. Tymczasem kolejki będą coraz dłuższe, bo gabinetów leczących za pieniądze NFZ ubywa.
Katarzyna Redmerska
20.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Z analiz finansowych przesłanych w piątek do Związku Powiatów Polskich wynika, że 134 szpitale nie będą w stanie wypłacić podwyżek dla pracowników działalności podstawowej. Wcześniej Narodowy Fundusz Zdrowia informował, że ponad 84 proc. szpitali podpisało aneksy do umów, które zakładają wyższą wycenę świadczeń.
Katarzyna Nocuń
19.08.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wielka reforma leczenia w POZ za niewielkie pieniądze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Roczny koszt opieki koordynowanej ponoszony przez NFZ to około 900 mln złotych. Suma wydaje się spora, jednak w przeliczeniu na jednego chorującego przewlekle pacjenta, który będzie się leczył w poradni POZ, to zaledwie 23,5 zł miesięcznie. Niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że za tę kwotę przychodnia ma sfinansować między innymi diagnostykę, konsultacje ze specjalistą i porady dietetyczne.
Katarzyna Nocuń
19.08.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Na kursy dla 31,5 tysiąca pielęgniarek i położnych Ministerstwo Zdrowia przeznaczy 112 mln zł. Zakłada to umowa podpisana w czwartek przez szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego z prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofią Małas. 
Katarzyna Nocuń
18.08.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Możliwość odbycia krótszego szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przewiduje projekt rozporządzenia dotyczącego specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana wynika z dużego zapotrzebowania na lekarzy specjalistów, których niedobór okazał się szczególnie kłopotliwy podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2.
Katarzyna Redmerska
18.08.2022
Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie
Umiejętności zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, na przykład z zakresu medycyny estetycznej, epidemiologii szpitalnej czy medycyny bólu, będą certyfikowane przez towarzystwa naukowe oraz instytuty badawcze. Oznacza to wątpliwości dotyczące wartości odbytych przez medyków szkoleń i uzyskanych certyfikatów. Nowe przepisy są właśnie konsultowane.
Katarzyna Nocuń Katarzyna Redmerska
18.08.2022
Zawody medyczne Zarządzanie

Budzowska: No-fault to walka o godność pacjenta, a nie kary więzienia

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
System no-fault na czynniki pierwsze rozkłada Jolanta Budzowska, radca prawny specjalizujący się w sprawach o błędy medyczne, choć ma wątpliwości odnośnie tego, za co środowisko lekarzy chce, a za co nie chce odpowiadać na drodze karnej i kto miałby w praktyce o tym decydować. Za to wie, że problemem, także dla pacjentów, jest odpowiedzialność cywilna lekarzy kontraktowych i prowadzących podmioty lecznicze.
Jolanta Ojczyk
17.08.2022
Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Dostęp do większej liczby bezpłatnych badań pacjenci mają tylko w teorii. Ceny testów i badań diagnostycznych w ciągu ostatnich miesięcy wzrosły i część przychodni musi do nich dopłacać – alarmują lekarze. Dlatego wiele placówek POZ w ogóle nie decyduje się na realizacje świadczeń w ramach budżetu powierzonego. Nie chcą ryzykować, bo jest on na granicy rentowności.
Katarzyna Nocuń
17.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Siedem miliardów złotych w latach 2022-2029 zostanie wydane na dostosowanie podmiotów leczniczych zajmujących się opieką długoterminową i geriatryczną. We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”. Doposażonych i zmodernizowanych zostanie około 200 podmiotów leczniczych.
Katarzyna Nocuń
16.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna