Pilotaż ma pomóc w sprawdzeniu skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci. Objęcie pacjentów programem pilotażowym nie będzie wymagało skierowania. W okresie 24 miesięcy przewidzianych na realizację programu, resort zdrowia zakłada, że każdy z realizatorów obejmie nim mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów. 

Czytaj także na Prawo.pl: Resort zdrowia wydłuża pilotaż rehabilitacji po Covid-19 do końca roku>>

Krytyczne momenty rozwoju dziecka

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że w związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia dzieci siedmioletnich – długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, często w nieergonomicznej czy noszenie dodatkowych ciężarów. - Etap ten określany jest jako pierwszy krytyczny okres posturogenezy (rozwój postawy ciała), mający zasadniczy wpływ na dalszy rozwój dziecka. Drugi krytyczny okres pokrywa się z okresami pokwitania (u dziewcząt 11–13 lat, u chłopców 13–15 lat), kiedy to postawę cechuje zwiększona wiotkość. W tym okresie występują zmiany w produkcji hormonów, układ mięśniowy rozwija się wolniej, występują zmiany w kostnieniu. Celem objęcia programem dzieci już od piątego roku życia jest aspekt profilaktyczny – napisano w uzasadnieniu projektu.

Projektodawcy wskazują, że wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci jest sprzyja skutecznej terapii. Za okres graniczny uznano 16. rok życia, który ze względu na zakończone kostnienie, powszechnie uznawany jest za zakończony okres wzrastania.